Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Leif Westerlind

Sök kontaktuppgifter till Leif Westerlind på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Leif Westerlind

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Leif Westerlind medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen En trygg sjukförsäkring med människan i centrum (S 2018:05) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
En trygg sjukförsäkring med människan i centrum (S 2018:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-04-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:26, dir. 2019:21, dir. 2019:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:2 Ingen regel utan undantag - en trygg sjukförsäkring med människan i centrum
SOU 2020:6 En begriplig och trygg sjukförsäkring med plats för rehabilitering
SOU 2020:26 En sjukförsäkring anpassad efter individen
Medverkande :
Särskild utredare : Claes Jansson, f.d. enhetschef och jur.kand., fr.o.m. 2018-04-12 t.o.m. 2020-04-29
Sakkunnig : Joakim Cejie, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-08-20
Sakkunnig : Karin Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-01
Sakkunnig : Valter Lindmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-22
Sakkunnig : Abukar Omarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-15
Sakkunnig : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-01
Sakkunnig : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2020-01-31
Sakkunnig : Lisa Widén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2018-08-30
Expert : Anna Ericsson, utredare, fr.o.m. 2018-09-15
Expert : Carl Johan Fahlander, rättslig expert, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-05-30
Expert : Louise Grönqvist, jurist och utredare, fr.o.m. 2019-02-04
Expert : Nina Karnehed, utredare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2018-08-30
Expert : Maria Ohlander, rättslig expert, fr.o.m. 2019-06-03
Expert : Torbjörn Wass, verksamhetssamordnare, fr.o.m. 2018-06-01
Expert : Terese Östlin, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-06-01
Sekreterare : Carl Johan Hardt, biträdande allmänt ombud för socialförsäkringen, fr.o.m. 2018-07-02 t.o.m. 2019-10-15
Sekreterare : Carl Johan Hardt, jur. kand., fr.o.m. 2019-10-16 t.o.m. 2020-04-29
Sekreterare : Helena Persson Schill, utredare, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Tommy Sundholm, f.d. enhetschef, fr.o.m. 2019-02-07 t.o.m. 2019-10-15
Sekreterare : Tommy Sundholm, f.d. enhetschef, fr.o.m. 2019-10-16 t.o.m. 2020-04-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen för hållbart arbetsliv över tid (A 2017:02) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen för hållbart arbetsliv över tid (A 2017:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-05-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:56
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 23 84 (Fransson)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:24 Tid för utveckling
SOU 2019:5 Tid för trygghet
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Wallner, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2019-01-31
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Sakkunnig : Susanna von Sydow, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Fanny Ericsson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-04-22
Expert : Per Ewaldsson, chefsjurist, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Lenita Freidenvall, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-05-13
Expert : Elisabeth Kristensson, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Ulrich Stoetzer, medicine doktor, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Elisabeth White, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Kerstin Blomqvist, fr.o.m. 2017-09-22 t.o.m. 2017-11-21
Sekreterare : Anna Fransson, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Sofie Malmkvist, fr.o.m. 2016-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Susanne Stenberg, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:24 Tid för utveckling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2019:5 Tid för trygghet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om tryggare och effektivare studier (U 2017:06) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen om tryggare och effektivare studier (U 2017:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-07-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:80 och dir. 2018:42
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:9 Ökad trygghet för studerande som blir sjuka
SOU 2018:73 Studiemedel för effektiva studier
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Johan Stolt, utredare, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Sofia Almqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Andreas Bokerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Love Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-09-24
Expert : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2018-03-26
Sekreterare : Torbjörn Lindquist, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-09-30
Sekreterare : Jenny Wäsström, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:9 Ökad trygghet för studerande som blir sjuka [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2018:73 Studiemedel för effektiva studier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ett nationellt centrum för kunskap om och utvärdering av arbetsmiljö (A 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om ett nationellt centrum för kunskap om och utvärdering av arbetsmiljö (A 2016:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-01-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:2 och dir. 2016:79
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 17 27 (Håkansta)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:28 Ett nationellt centrum för kunskap om och utvärdering av arbetsmiljö
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Stanfors, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Viktoria Bergström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-16 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Sara Bringle, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Angelica Kauntz, fr.o.m. 2017-01-30 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2016-05-16 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jens Åhman, enhetschef, fr.o.m. 2016-05-16 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Karin Hermanrud, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-04-04
Sekreterare : Carin Håkansta, fr.o.m. 2016-03-14 t.o.m. 2017-04-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:28 Ett nationellt centrum för kunskap om och utvärdering av arbetsmiljö [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av Arbetsförmedlingen (A 2014:02) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av Arbetsförmedlingen (A 2014:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Dreber, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Hugo Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Mia Löw, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Katarina Richardson, departementsråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Tommi Teljosuo, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Thomas Åkerberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Caroline Henjered, verksamhetschef, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Vivi Jacobson-Libietis, utredare, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Martin Lundin, fil.dr., fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Birgitta Målsäter, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Mats Wadman, analyschef, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Gunilla Wandemo, enhetschef, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Huvudsekreterare : Annelie Westman, fr.o.m. 2014-03-10 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Johan Höij, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Jakob Larsson, fr.o.m. 2014-10-13 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Kristina Lindström, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-01-14
Sekreterare : Martin Lundin, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:15 Översyn av Arbetsförmedlingen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsförmågeutredningen (S 2008:01) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Arbetsförmågeutredningen (S 2008:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-01-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:11 och 2009:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:66 Arbetsförmåga? En översikt av bedömningsmetoder i Sverige och andra länder
SOU 2009:89 Gränslandet mellan sjukdom och arbete Arbetsförmåga/Medicinska förutsättningar/Försörjningsförmåga
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2009-11-15
Särskild utredare : Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2009-10-31
Sakkunnig : Kristina Alexandersson, professor, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Sören PhD Brage,, forskare, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Lars Englund, chefsläkre, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Sven-Ove Hansson, professor, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Claes Hulting, läkare, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Jan Lidhard, sakkunnig, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-04-30
Sakkunnig : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Jan-Olof Dahlgren, avdelningschef, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Kristina Hylen Bengtsson, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-04-30
Expert : Jan Larsson, utredare, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-04-30
Sekreterare : Patrik Andersson, fr.o.m. 2008-04-24 t.o.m. 2008-06-15
Sekreterare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2009-11-15
Sekreterare : Petter Odmark, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2009-10-31
Sekreterare : Marie Olsson, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 2009-01-01
Sekreterare : Ole Settergren, fr.o.m. 2008-02-18 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Ulf Öfverberg, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2008-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av vissa delar av arbetsgivarens rehabiliteringsansvar (S 2005:05) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av vissa delar av arbetsgivarens rehabiliteringsansvar (S 2005:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-04-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:48, dir. 2005:127, 2006:51 och dir. 2006:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:107 Fokus på åtgärder - En plan för effektiv rehabilitering i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Kurt Eriksson, fr.o.m. 2005-04-21
Sakkunnig : Magdalena Brasch, ämnesråd, fr.o.m. 2005-11-22
Sakkunnig : Henrik Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2005-06-13 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Tommy Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-13
Sakkunnig : Hugo Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-13 t.o.m. 2006-01-09
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-13
Sakkunnig : Leif Westerlind, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-01-10
Sakkunnig : Göran Wickström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-01
Sakkunnig : Marie Åkhagen, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-13
Expert : Kerstin Ahlberg, enhetschef, fr.o.m. 2005-06-13
Expert : Ingrid Hallgren, enhetschef, fr.o.m. 2005-06-13
Expert : Lisbeth Lidbom, utredare, fr.o.m. 2005-11-22
Expert : Ywonne Stempl, enhetschef, fr.o.m. 2005-06-13
Sekreterare : Marianne Lishajko, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om sjukförsäkringen (S 1999:11) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen om sjukförsäkringen (S 1999:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:54 och dir. 1999:82.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:72 Sjukförsäkringen - basfakta och utvecklingsmöjlighter
SOU 2000:121 Sjukfrånvaro och sjukskrivning
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Rydh, f.d. landshövding, fr.o.m. 1999-10-27
Sakkunnig : Lars Dirke, departementsråd, fr.o.m. 2000-01-01
Sakkunnig : Marie Heiborn, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-01-01
Sakkunnig : Inger Marklund, avdelningschef, fr.o.m. 2000-01-01
Sakkunnig : Per Tillander, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Christina Fabian, vårdcentralschef, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Annika Hultin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Dick Jonsson, fil.lic, hälsoekonom, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Mårten Lagergren, departementsråd, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Solveig Lindblom, direktör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Dan Ljungberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Bo Mikaelsson, docent, försäkringsläkare, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Karin Mossler, chefsekonom, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Åke Nygren, professor, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Kristina Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Levi Svenningsson, direktör, fr.o.m. 2000-01-01
Expert : Leif Westerlind, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2000-01-01
Sekreterare : Per Lindberg, fr.o.m. 2000-04-15 t.o.m. 2000-11-14
Sekreterare : Rolf Lundgren, fr.o.m. 1999-11-15 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Birgitta Målsäter, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Göran Wikner, fr.o.m. 2000-02-21 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman