Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Leif Lindberg

Sök kontaktuppgifter till Leif Lindberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Leif Lindberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Leif Lindberg medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om EU:s utvidgning och arbetskraftens rörlighet (UD 2002:01) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om EU:s utvidgning och arbetskraftens rörlighet (UD 2002:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:1, dir 2002:124 och dir. 2002:158
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Berit Rollén, förhandlare, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Sofia Bergström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Helena Carlestam, utredare, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Jan Ekberg, professor, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Karin Ekenger, expert, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Anna Falk, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Peter Fylking, enhetsexpert, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Ola Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Ing-Marie Hansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Leif Lindberg, utredare, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Pernilla Lundblad, jurist, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Lars Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Åsa Persson, expert, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Thord Pettersson, utredare, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Pontus Ringborg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Lena Schröder, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Mårten Sundmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Kristof Tamas, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-25
Expert : Åke Zettermark, internationell sekreterare, fr.o.m. 2002-02-25
Sekreterare : Kerstin Lundegard, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-02-25 t.o.m. 2003-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:116 EU:s utvidgning och arbetskraftens rörlighet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (A 1996:02) Stödformerna anställning med lönebidrag, skyddat arbete hos offentliga arbetsgivare (OSA) och arbete inom Samhallkoncernen [ Avslutad 1997 ]
Utredningen (A 1996:02) Stödformerna anställning med lönebidrag, skyddat arbete hos offentliga arbetsgivare (OSA) och arbete inom Samhallkoncernen
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:56.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM
Utredningen har avgett :
SOU 1997:5 Aktivt lönebidrag. Ett effektivare stöd för arbetshandikappade.
SOU 1997:64 Samhall. En arbetsmarknadspolitisk åtgärd + Bilagedel. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Nils-Olof Gustavsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-06-27 t.o.m. 1997-04-07
Sakkunnig : Lisbeth Lidbom, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sakkunnig : Margareta Persson, ordförande, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sakkunnig : Sören Westin, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Håkan Ceder, departementsråd, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Ulla-Karin Kinell, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Tony Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Christina Ebbeskog, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Lars-Erik Hedström, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Håkan Hellstrand, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Agneta Leijonhufvud, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Leif Lindberg, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sven-Erik Lundqvist, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Klas Nilsson, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Gunilla Sahlin, fr.o.m. 1996-08-12 t.o.m. 1997-04-07
Gudrun Sandström, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Bertil Sköld, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Thomas Spogardh, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Anne Thelander, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Bobil Öberg, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Lena Öhrsvik, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Berit Örtell, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sekreterare : Eva Kvarfordt, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-04-07
Sekreterare : Erik Olsson, länsdirektör, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-04-29
Anne Baxter, fr.o.m. 1996-07-29 t.o.m. 1997-05-11
Sirje Pädam, fr.o.m. 1996-11-04 t.o.m. 1996-12-20
Åsa Saltin, fr.o.m. 1996-09-17 t.o.m. 1997-02-28
Peter Udvardy, fr.o.m. 1996-08-05 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om ett nationellt kunskapslyft för vuxna (U 1995:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-06-01
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:67, dir. 1996:71, och dir. 1997:104.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:27 En strategi för kunskapslyft och livslångt lärande.
SOU 1996:164 Livslångt lärande i arbetslivet - steg på vägen mot ett kunskapssamhälle
SOU 1996:188 Vuxenutbildare ser på sig själva.
SOU 1997:120 Vuxenpedagogik i Sverige Forskning, utbildning, utveckling. En karläggning
SOU 1997:158 Vuxenpedagogik i teori och praktik - kunskapslyftet i fokus.
SOU 1998:51 Vuxenutbildning och livslångt lärande. Delbetänkande 1 april 1999
SOU 1999:39 Vuxenutbildning för alla? - Andra året med kunskapslyftet.
SOU 1999:141 Från Kunskapslyftet till en strategi för Livslångt Lärande
SOU 2000:28 Kunskapsbygget 2000 - det livslånga lärandet.
Medverkande :
Ordförande : Anders Arneson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Elving Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Yvonne Andersson, fil.dr., fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Beatrice Ask, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1999-08-13
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-21
Ledamot : Björn Grip, rektor, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Lars Hjertén, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-08-14 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Bertil Karlberg, borgarråd, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-12-18
Ledamot : Agneta Lundberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Anita Nahlbom, folkhögskolelärare, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Ulf Nilsson, adjunkt, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Berit Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Lars Rådh, borgarråd, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 2000-04-05
Ledamot : Christina Zedell, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Maria Bergendahl-Gerholm, fr.o.m. 1999-04-12 t.o.m. 2000-03-15
Sakkunnig : Maud Arbetsmarknadsdepartementet Carlsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-04-21
Sakkunnig : Eva-Maria TCO Danvid, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-07-02
Sakkunnig : Sven-Olov Folkbildningsförbundet Edvinsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Charlotta Finansdepartementet Gustafsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-09-15
Sakkunnig : Nils-Åke TCO Holmgren, fr.o.m. 1997-07-03 t.o.m. 1998-10-26
Sakkunnig : Lars-Åke LO Henriksson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Suzanne Håkansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1999-04-26
Sakkunnig : Thomas Janson, fr.o.m. 1998-10-27 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunniga : Leif Lindberg, fr.o.m. 1999-04-05 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Inga-Britt SACO Lindström, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Christer Näringsdepartementet Marking, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1997-09-28
Sakkunnig : Johnny Utbildningsdepartementet Nilsson, fr.o.m. 1996-08-27 t.o.m. 2000-02-10
Sakkunnig : Margareta SAF Nygren, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1997-05-19
Sakkunnig : Marta Landstingsförbundet Olsson, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1998-09-17
Sakkunnig : Björn Rosengren, landshövding, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Johannes Sjögren, fr.o.m. 1998-04-22 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Auli Strandh, fr.o.m. 1998-09-18 t.o.m. 1999-04-04
Sakkunnig : Kerstin Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-11 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Lars Finansdepartementet Svensson, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-09-10
Sakkunnig : Mats Kommunförbundet Söderberg, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Sven-Erik Utbildningsdepartementet Wallin, fr.o.m. 1995-09-12 t.o.m. 1996-08-26
Sakkunnig : Christer Wikfeldt, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Fredrik Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2000-04-05
Sakkunnig : Heléne Finansdepartementet Ängmo, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1999-04-12
Expert : Sten Tillhammar, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-07-01
Ordförande : Björn Rosengren, landshövding, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Eva-Maria Danvid, ombudsman, TCO, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, LO, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Charlotta Krafft, ombudsman, SACO, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Bo-Per Larsson, sekreterare, Svenska Kommunförbundet, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Gunilla Strand, utredare, Landstingsförbundet, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Ledamot : Christer Wikfeldt, socionom, SAF, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1996-10-20
Huvudsekreterare : Åsa Sohlman, departementsråd, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 2000-05-06
Sekreterare : Thorbjörn Levin, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 2000-04-21
Bitr. sekreterare : Marie Bucht, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1997-01-31
Bitr. sekreterare : Johan Hedlund, byrådirektör, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 2000-04-24
Bitr. sekreterare : Eva Johannesson, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 1998-09-03
Bitr. sekreterare : Bodil Lampén, praktikant, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Mårten Sundmark, byråsekreterare, fr.o.m. 1998-10-19 t.o.m. 2000-04-05
Bitr. sekreterare : Marjut Torpo, assistent, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1998-02-28
Bitr. sekreterare : Karin Karlsson, assistent, fr.o.m. 1998-05-11 t.o.m. 2000-05-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman