Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Leif Dergel

Sök kontaktuppgifter till Leif Dergel på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Leif Dergel

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Leif Dergel medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen (A 1994:09) om konsekvenser vid inrättandet av s.k. arbetsföretag – Utredning med Sören Öman [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]

Utredningen (A 1994:09) om konsekvenser vid inrättandet av s.k. arbetsföretag


Beteckning : A 1994:09
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-22
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:121.
Lokal :
0

Sammansättning


Bäckström, Birger, fr.o.m. 1994-11-14
Expert : Carlsson, Bo, fr.o.m. 1994-11-21
Expert : Dergel, Leif, fr.o.m. 1994-11-21
Expert : Kruse, Anders, fr.o.m. 1994-11-21
Expert : Magnusson, Sven, fr.o.m. 1994-11-21
Expert : Mathlein, Lars, fr.o.m. 1994-11-21
Expert : Sandgren, Anders, fr.o.m. 1994-11-21
Expert : Virdesten, Per, fr.o.m. 1994-11-21
Sekreterare : Öman, Sören, fr.o.m. 1994-11-15

Rapporter

SOU 1995:2Arbetsföretag – en ny möjlighet för
arbetslösa
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 1994:121 Konsekvenser vid inrättandet av s.k. arbetsföretag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:2 Arbetsföretag – En ny möjlighet för arbetslösa [ pdf ]
Expertgruppen (A 1990:C) för arbetsmarknadspolitiska utvärderingsstudier (EFA) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]

Expertgruppen (A 1990:C) för arbetsmarknadspolitiska utvärderingsstudier (EFA) Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : A 1990:C
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-09
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal : Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 Stockholm tel. växel 405 10 00, direktval 405 37 80 (Johannesson) Expertgruppen har avgett: "Program för EFA – Expertgruppen för arbetsmarknadspolitiska utvärderingsstudier", Arbetsmarknadsdepartementet, 1991 On the Outcome Swedish Labour Market Policy, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet, 1991 "Arbetsmarknadsutbildningens privat- och samhällsekonomiska effekter", Arbetsmarknadsdepartementet, 1992 och (SOU 1993:43) "Politik mot arbetslöshet". Databasernas roll för utvärderingsforskning av arbetsmarknadspolitik, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1994, Ungdomspraktikens inplementering, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1994, EFA 25 år – En jubileumsskrift, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1994, Reglering av visstidsanställningar i kollektiv- avtal – Konsekvenser av 1994-års lagstiftning, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1994 Erfarenheter av lönsesubventioner i Europa – En jämförelse mellan Frankrike, Storbritannien, Sverige och Tyskland, EFA, Arbetsmarknadsdeparte- mentet 1994 Tre artiklar om arbetsmarknad och arbetsmarknads- poliktik, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1994 Den interregionala omflyttningen i Sverige-Konse- kvenser av arbetsmarknadsläge, arbetsmarknadspolitik regionala levnadsomkostnader, EFA, Arbetsmarknads- departementet 1995 Labour Market Policy at the Crossroads, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1995 Arbetslöshet och arbetslöshetsförsäkring i Sverige, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1995 Genomförandet av ALU, arbetslivsutveckling, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1995 En effektivitetsanalys av arbetsförmedlings- kontoren i Sverige, EFA, Arbetsmarknadsdeparte- mentet 1995 Ungdomars etablering på arbetsmarknaden – från femtiotal till nittiotal, 1995 Arbetsföretag – en ekonomisk analys av ett förslag till en arbetsmarknadspolitisk åtgärd, 1996 En betalningsviljestudie av arbetsmarknads- politiska åtgärder för arbetshandikappade – en contingent-valuationundersökning, 1996 Friktionsarbetslösheten i Sverige 1990-1995. Slutrapport i forskningsprojektet "Arbetslöshet och vakanser", 1996 Vem väljer arbetsmarknadsutbildning?, 1996 Långtidsarbetslöshet vid full sysselsättning, 1996 Arbetsmarknadspolitiskt kalendarium, 1996 Utvärdering av det generella och det riktade anställningsstödet, 1997 Tidigareavgångar före uppnådd pensionsålder, 1997 Kommunernas ansvar för arbetslösa ungdomar, 1997 En produktivitetsanalys av arbetsförmedlingskontoren i Sverige 1992-1995, 1997 Starthjälp – Geografisk rörlighet 1978-1999 och en utvärdering av starthjälpen, 1997 EFA avvecklas 1997-06-30
0

Sammansättning


Ordförande : Wadensjö, Eskil t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Bröms, Jan, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1995-09-30
Ledamot : Bäckström, Anders t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Carlström, Johan t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Dergel, Leif t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Ekenger, Karin, fr.o.m. 1996-11-04 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Hårdefelt, Börje t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Jerneck, Ingrid t.o.m. 1996-11-03
Ledamot : Jonzon, Björn t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Molin, Berndt t.o.m. 1996-02-06
Ledamot : Niklasson, Harald t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Ohlsson, Jörgen, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Sjöstrand, Karl-Martin, fr.o.m. 1996-02-07
Ledamot : Wadman, Mats t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Åberg, Rune t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Öhman, Berndt t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Johannesson, Jan t.o.m. 1997-06-30

Rapporter

"Program för EFA – Expertgruppen för
arbetsmarknadspolitiska utvärderingsstudier",
Arbetsmarknadsdepartementet, 1991
On the Outcome Swedish Labour Market Policy, EFA,
Arbetsmarknadsdepartementet, 1991
"Arbetsmarknadsutbildningens privat- och
samhällsekonomiska effekter",
Arbetsmarknadsdepartementet, 1992 och
SOU 1993:43"Politik mot arbetslöshet".
Databasernas roll för utvärderingsforskning av
arbetsmarknadspolitik, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet
1994, Ungdomspraktikens inplementering, EFA,
Arbetsmarknadsdepartementet 1994, EFA 25 år – En
jubileumsskrift, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet
1994, Reglering av visstidsanställningar i kollektiv-
avtal – Konsekvenser av 1994-års lagstiftning, EFA,
Arbetsmarknadsdepartementet 1994
Erfarenheter av lönsesubventioner i Europa – En
jämförelse mellan Frankrike, Storbritannien,
Sverige och Tyskland, EFA, Arbetsmarknadsdeparte-
mentet 1994
Tre artiklar om arbetsmarknad och arbetsmarknads-
poliktik, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1994
Den interregionala omflyttningen i Sverige-Konse-
kvenser av arbetsmarknadsläge, arbetsmarknadspolitik
regionala levnadsomkostnader, EFA, Arbetsmarknads-
departementet 1995
Labour Market Policy at the Crossroads, EFA,
Arbetsmarknadsdepartementet 1995
Arbetslöshet och arbetslöshetsförsäkring i
Sverige, EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1995
Genomförandet av ALU, arbetslivsutveckling,
EFA, Arbetsmarknadsdepartementet 1995
En effektivitetsanalys av arbetsförmedlings-
kontoren i Sverige, EFA, Arbetsmarknadsdeparte-
mentet 1995
Ungdomars etablering på arbetsmarknaden -
från femtiotal till nittiotal, 1995
Arbetsföretag – en ekonomisk analys av ett
förslag till en arbetsmarknadspolitisk åtgärd,
1996
En betalningsviljestudie av arbetsmarknads-
politiska åtgärder för arbetshandikappade -
en contingent-valuationundersökning, 1996
Friktionsarbetslösheten i Sverige 1990-1995.
Slutrapport i forskningsprojektet "Arbetslöshet
och vakanser", 1996
Vem väljer arbetsmarknadsutbildning?, 1996
Långtidsarbetslöshet vid full sysselsättning,
1996
Arbetsmarknadspolitiskt kalendarium, 1996
Utvärdering av det generella och det riktade
anställningsstödet, 1997
Tidigareavgångar före uppnådd pensionsålder, 1997
Kommunernas ansvar för arbetslösa ungdomar, 1997
En produktivitetsanalys av arbetsförmedlingskontoren
i Sverige 1992-1995, 1997
Starthjälp – Geografisk rörlighet 1978-1999 och
en utvärdering av starthjälpen, 1997
EFA avvecklas 1997-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:43 Politik mot arbetslöshet [ pdf |Paragraftecken ]
ILO-kommittén (A 1976:A) [ Ledamot ]
ILO-kommittén (A 1976:A)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Lokal : Näringsdepartementet, 103 33 Stockholm
Medverkande :
Ordförande : Lise Bergh, statssekreterare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-27
Ordförande : Jan Grönlund, statssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-12-31
Ordförande : Anna Ekström, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ordförande : Stefan Hult, departementsråd, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2017-12-31
Ordförande : Sture Nordh, statssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ordförande : Peter Strömberg, planeringschef, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2013-07-31
Ordförande : Anders Teljebäck, statssekreterare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-10-25
Ordförande : Eva Uddén Sonnegård, statssekreterare, fr.o.m. 2006-10-26 t.o.m. 2007-05-09
Vice ordförande : Lars Dirke, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Vice ordförande : Stefan Hult, departementsråd, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2013-07-31
Vice ordförande : Bengt Lidal, departementsråd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Vice ordförande : Cathrine Lilja Hansson, rättschef, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Vice ordförande : Catharina Nordlander, departementsråd, fr.o.m. 2012-08-01 t.o.m. 2017-12-31
Vice ordförande : Karin Renman, rättschef, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-05-09
Ledamot : Niklas Beckman, jur.kand., fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Lars Bengtsson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2003-04-10 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Amelie Berg, fr.o.m. 2015-05-13 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Lise Bergh, statssekreterare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-27
Ledamot : Kent Brorsson, Svenskt Näringsliv
Ledamot : Elisabet Delang, byrådirektör, Arbetsmiljöverket, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Lars Dirke, departementsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Elise-Marie Donovan, jurist, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Elise-Marie Donovan, chefsjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Ulf Edström, internationell sekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anna Ekström, statssekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Oskar Ernerot, ombudsman/internationell sekreterare, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Per Ewaldsson, chefsjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Jeanette Grenfors, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Jan Grönlund, statssekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Markus Gustafsson, bitr. direktör, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Stefan Hult, planeringschef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Anders Jonsson, ombudsman, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Tommy Larsson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Cathrine Lilja Hansson, rättschef, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Birgitta Laurent, jur.kand., fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Eva Kovar, jur.kand., fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Barbro Köhler Krantz, senior analytiker, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Sture Nordh, statssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Catharina Nordlander, departementsråd, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Ulf Nordström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Gert Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Ellen Nygren, LO, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Ellen Nygren, LO, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Bengt Lidal, departementsråd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Eva Kovar, jur.kand., fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-05-12
Ledamot : Anders Kruse, chefsjurist, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Lena Malmberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Catharina Nordlander, departementsråd, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Catharina Nordlander, rättschef, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Ellen Nygren, ombudsman, LO, fr.o.m. 2015-02-12 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Karin Renman, rättschef, fr.o.m. 2006-02-09 t.o.m. 2007-05-09
Ledamot : Sverker Rudeberg, direktör, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Peter Strömberg, planeringschef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot : Anna Svanestrand, arbetsjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot : Keth Thapper, ombudsman/internationell sekreterare, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-02-11
Ledamot : Anders Teljebäck, statssekreterare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Sophie Thörne, sektionschef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Eva Uddén Sonnegård, statssekreterare, fr.o.m. 2006-10-26 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Margit Wallstén, direktör, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-01-24
Ledamot : Keth Zettervall-Thapper, internationell sekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Inga Åkerlund, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot : Stefan Hult, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot : Claes-Håkan Jacobson, sekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Birgitta Laurent, jur.kand., fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Jan Leopoldson, arbetsrättsj, fr.o.m. 1998-10-08 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ellen Nygren, ombudsman, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Margareta Regnell, direktör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-05-11
Ledamot : Margit Wallstén, direktör, fr.o.m. 1999-05-12 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Kent Brorsson, bitr. direktör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Karin Ekenger, socionom, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Claes-Håkan Jacobson, sekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ulf Edström, ombudsman, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Gerd Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Keth Zettervall-Thapper, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, sakkunnig int. frågor, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Ulf Nordström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-04-11
Ledamot : Jan-Åke Olsson, sekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Anders Stendalen, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Peter Strömberg, planeringschef, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-12 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Keth Thapper, internationell sekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot : Kim Österberg, utredare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Niklas Beckman, jur.kand, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Elisabet Delang, byrådirektör, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Birgitta Laurent, jur.kand., fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Barbro Emriksdotter, projektledare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Stefan Hult, departementsråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Sverker Rudeberg, direktör, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Ulf Edström, chef, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gerd Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-09
Ledamot : Leif Dergel, internationell sekreterare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-09
Ledamot : Anders Jonsson, ombudsman, fr.o.m. 2003-04-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Mikael Andersson, Transportstyrelsen, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Jan Inge Samuelsson Apelgren, Försäkringskassan, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Margaretha Sundgren, Sida, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Linnéa Arvius, direktör, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare : Lars Bengtsson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Elin Bergkvist, bitr. stabschef, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Ola Brinnen, arbetsjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Kent Brorsson, direktör, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare för ordföranden : Ullika Dalén, chefsjurist, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2018-07-11
Ersättare : Samuel Engblom, jurist, fr.o.m. 2008-02-02 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Karin Ekenger, direktör, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare : Christer Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2014-06-30
Ersättare för ordförande : Per Ewaldsson, chefsjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Hans-Dieter Grahl, ombudsman, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare : Jeanette Grenfors, arbetsjurist, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare : Anna Gustafsson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare : Karin Frank, kanslirådet, fr.o.m. 2006-04-19 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare : Claes-Håkan Jacobson, expert, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare : Thomas Janson, kansliråd, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Christin Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare : Peter Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Anders Jonsson, ombudsman, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Patrik Karlsson, nationalekonom, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Eva Kovar, jur.kand, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare : Tommy Larsson, arbetsjurist, fr.o.m. 2011-10-13 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Marianne Lindman, enhetschef, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare : Martin Lindeblad, verksjurist, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-10-17
Ersättare : Birgitta Norin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare för vice ordförande : Catharina Nordlander, rättschef, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Eva Oscarsson, arbetsmarknadspolitisk handläggare, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Agneta Roström, senior advisor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare : Sverker Rudeberg, jur.kand., fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare : Sverker Rudeberg, jur.kand., fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare : Göran Sandler, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-09
Ersättare : Sophia Silverryd, förbundsjurist i SRAT, fr.o.m. 2018-07-12 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Malin Skäringer, kansliråd, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2018-10-17
Ersättare : Ingemar Svensson, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare : Anna-Lena Söderström, verksjurist, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Keth Thapper, internationell sekreterare, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare : Eva Westberg, chefsjurist, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Kent Brorsson, direktör, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Karin Ekenger, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Agneta Roström, avdelningschef, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare för ordföranden : Annie Rubensson, bitr. produktionsdirektör, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Sverker Rudeberg, jur.kand, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare : Hanna Schmidt, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-10-12
Ersättare : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Sophie Thörne, sektionschef, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare : Keth Zettervall-Thapper, internationell sekreterare, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Christin Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Birgitta Norin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-04-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Mikael Andersson, Transportstyrelsen, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-21
Expert : Mikael Andersson, Transportstyrelsen, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Inger Axell, Sida, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Anders Kruse, UD, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Carl-Erik Kuylenstierna, byrådirektör, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Expert : Bengt Oberger, enhetschef, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Expert : Per Dans, program manager, fr.o.m. 1998-08-25 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Staffan Bodén, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-08-25 t.o.m. 2000-10-23
Expert : Anna Brattberg, rådgivare, SIDA, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Patrik Cederlöf, Länstyrelsen i Stockholm, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Anne-Sofie Daleng, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-31 t.o.m. 2011-06-12
Expert : Göran Edehorn, programhandläggare, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Rolf Gotare, avdelningsdirektör /Sjöfartsverket, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Åsa Heije, programhandläggare (SIDA), fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2003-11-24
Expert : Henrik Huitfeldt, rådgivare (SIDA), fr.o.m. 2008-02-08 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Annika Höög, Diskrimineringsombudsmannen, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Kerstin Jacobsson, försäkringsansvarig Försäkringskassan, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Anders Kruse, departementsråd /UD, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Kristin Paulsson, Pensionsmyndigheten, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Katerina Petkovska, kansliråd, fr.o.m. 2008-05-13 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Anna Sida Rahm, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Leif Remahl, byrådirektör /Sjöfartsverket, t.o.m. 2007-12-31
Expert : Jan Inge Samuelsson Apelgren, Försäkringskassan, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Jan Inge Samuelsson Apelgren, Försäkringskassan, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Maria Selin, programhandläggare (SIDA), fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Sara Spånt, Sida, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Carl-Gustaf Svensson, programhandläggare (SIDA), fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-10-17
Expert : Göran Tibblin, sjökapten /Sjöfartsverket, fr.o.m. 2008-04-15 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Kajsa Walhberg, Rikspolisstyrelsen, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Ersättare : Kent Brorsson, direktör, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Barbro Emriksdotter, projektledare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Christer Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Eva Glückman, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2000-10-26 t.o.m. 2001-08-31
Ersättare : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare : Jan Leopoldson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-25
Ersättare : Jan-Åke Olsson, sekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Johanna Read Hilmarsdottir, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare : Göran Sandler, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Tommy Wahlström, direktör, fr.o.m. 2000-10-26 t.o.m. 2001-08-31
Ersättare : Eva Westberg, chefsjurist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare : Kim Österberg, utredare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Linnéa Blommé, departementsseketerare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-09-13
Sekreterare : Linnéa Blommé, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-02 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Anne-Sofie Daleng, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2016-02-18
Sekreterare : Helle Ellehöj, kansliråd, fr.o.m. 2017-07-01
Sekreterare : Hedvig Forsselius, ämnesråd, fr.o.m. 2016-02-19 t.o.m. 2016-09-01
Sekreterare : Petra Herzfeld Olsson, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-01
Sekreterare : Åsa Hågbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-11-01 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Kerstin Wiklund, kansliråd
Bitr. sekreterare : Emma Boman Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-26 t.o.m. 2004-08-31
Biträdande sekreterare : Malin Broman Lindfors, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2018-02-28
Biträdande sekreterare : Babak Dadvar, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-09-13
Bitr. sekreterare : Christer Eriksson, kansliråd
Biträdande sekreterare : Helena Levin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-05-31
Bitr. sekreterare : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-01
Bitr. sekreterare : Linda Hiljemark, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-07-01
Bitr. sekreterare : Henrik Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-10 t.o.m. 2000-10-23
Biträdande sekreterare : Hanna Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-03-01
Bitr. sekreterare : Stig Wikström, departementssekreterare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman