Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Leena Taillefer

Sök kontaktuppgifter till Leena Taillefer på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Leena Taillefer

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Leena Taillefer medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om översyn av va-lagstiftningen (M 2002:02) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Utredningen om översyn av va-lagstiftningen (M 2002:02)


Beteckning : M 2002:02
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2005-03-10
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:46
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Qviström, Jörgen, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Bouvin, Åke, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Hansson, Inger, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Holmgren, Åsa, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Höök, Johan, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Ingman, Anders, fr.o.m. 2002-05-28 t.o.m. 2003-02-13
Expert : Lindblad, Nils, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Nilsson, Krister, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Persson, Germund, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Rosén Nilsson, Kerstin, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Sjökvist, Karin, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Ståhl, Kurt, fr.o.m. 2002-05-28
Expert : Taillefer, Leena, fr.o.m. 2002-05-28 t.o.m. 2003-03-16
Sekreterare : Nilsson, Göran, fr.o.m. 2003-01-13

Rapporter

SOU 2004:64Allmänna vattentjänster
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:46 Översyn av va-lagstiftningen m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:64 Allmänna vattentjänster [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp för frågor rörande folkrörelser och social ekonomi (Ju 2001:O) [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp för frågor rörande folkrörelser och social ekonomi (Ju 2001:O)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-09-06
Direktiv för Regeringsbeslut 2001-09-06 dnr Ju2001/5920/D
Arbetet i arbetsgruppen skall vara avslutad senast den 31 december 2004.
Medverkande :
Ordförande : Marcus Bengtsson, departementsråd, Ju, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-05-20
Ordförande : Emma Sterky, kansliråd, fr.o.m. 2005-11-01
Ordförande : Katarina Sundberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-11-18 t.o.m. 2005-10-31
Ordförande : Charlotta Wickman, ämnesråd, Ju, fr.o.m. 2003-05-22 t.o.m. 2004-11-17
Ledamot : Ann Aurén, kansliråd, Ku, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-10-31
Ledamot : Maria Caryll, departementssekreterare, Ju, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-02-04
Ledamot : Sara Bertilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2002-09-30
Ledamot : Kristina Bram, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Per Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-15 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Ulrika Dackeby, kansliråd, fr.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Monica Fundin, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-22 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Björn Hanby, departementssekreterare, Fö, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-05-14
Ledamot : Charlotte Hedin, departementssekreterare, Ju, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2001-12-17
Ledamot : Kristina Hedlund Thulin, departementssekretarare, UD, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Kent Ivarsson, kansliråd, N, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Emilia Högquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2005-11-30
Ledamot : Alireza Javaheri, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-05-31
Ledamot : Patrik Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-01
Ledamot : Jesper König, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-03 t.o.m. 2005-03-31
Ledamot : Hanna Lantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-03 t.o.m. 2005-09-30
Ledamot : Kristina Lejdström, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Urban Lindberg, departementssekreterare, S, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2003-09-02
Ledamot : Nicklas Liss-Larsson, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-02-04
Ledamot : Curt-Olof Mann, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Petra Mårselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-15
Ledamot : Minna Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-24
Ledamot : Anna Odebäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-12 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Monica Pourshahidi, departementssekreterare, t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Henrik Sandén, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-05 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Herbert Silberman, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01
Ledamot : Katarina Sjölander, kansliråd, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2006-03-31
Ledamot : Matilda Sommelius, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-03-20
Ledamot : Cissi Storck, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-05
Ledamot : Mikael Ståhl, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-10-31
Ledamot : Kerstin Svensson, departementssekreterare, U, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-02
Ledamot : Mårten Svensson Risdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-01
Ledamot : Jonas Söderlund, kansliråd, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2004-10-20
Ledamot : Leena Taillefer, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-08-16 t.o.m. 2003-03-09
Ledamot : Tommi Teljosuo, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-05 t.o.m. 2004-10-14
Ledamot : Jan Terstad, ämnesråd, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2006-11-30
Ledamot : Désirée Veschetti Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-21 t.o.m. 2003-11-04
Ledamot : Margareta Wennlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Maria Wennerberg Sedigh, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-05
Ledamot : Keneth Wising, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-01-01
Ledamot : Hanna Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Marie Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01
Sekreterare : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-22 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Sofia Knapp, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Charlotta Wickman, kansliråd, Ju, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-05-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Stockholmsberedningen (N 2001:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Stockholmsberedningen (N 2001:02)


Beteckning : N 2001:02
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-10
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-12-14
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:96, dir. 2001:17, dir. 2002:3 och dir. 2003:5
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Kvist, Kenneth, fr.o.m. 2002-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Sundling, Bo, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Billström, Annika, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Cedrenius, Bengt, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Elmsäter-Svärd, Catharina, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Johansson, Per Egon, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Käärik, Andres, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Nilsson, Elwe, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Odell, Mats, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2001-09-10
Ledamot : Olofsson, Margareta, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Waidelich, Tommy, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Öhman, Monica, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Önfelt, Cecilia, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Lindgren, Per Anders, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-30
Sakkunnig : Malmsten, Bo, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Aurén, Ann, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Brolin, Tomas, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Björklund, Per, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Eriksson, Gunnar, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Fällman, Fredrik, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Friberg, Tove, fr.o.m. 2002-02-06 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Henriksson, Jens, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-01-01
Expert : Loman, Babriella, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Lövström, Monica, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-10-15
Expert : Nilsson, Per-Magnus, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-07-31
Expert : Nordlander, Åke, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2002-02-05
Expert : Pettersson, Christer, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Pettersson, Roger, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Pile, Claes, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Taillefer, Lena, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-01-12
Huvudsekreterare : Paulsson, Ragnvald, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Möller, Marianne, fr.o.m. 2001-05-14 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Ringvall, Maria, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2003-06-30

Rapporter

SOU 2003:33Tillräcklig flygplanskapacitet i Stockholm – Mälardalsregionen – delbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman