Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars-Erik Edqvist

Sök kontaktuppgifter till Lars-Erik Edqvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars-Erik Edqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars-Erik Edqvist medverkat i ( 2 st. ):

Arbetsgrupp (Fö 2000:B) för samordning av förberedelser inför freds- och krigstida hot inom området nukleära, biologiska och kemiska (NBC) stridsmedel [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp (Fö 2000:B) för samordning av förberedelser inför freds-och krigstida hot inom området nukleära, biologiska och kemiska (NBC) stridsmedel Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-21
Direktiv för arbetsgruppen, se regeringsbeslut den 21 juni 2000.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Delrapport Förbättrad expertberedskap inför NBC-händelser (skrivelse 2001-03-01)
Delrapport NBC: Hot och risker (skrivelse 2001-06-14)
Rapport NBC - vidareutveckling av den operativa förmågan.
Slutrapport Rapporten NBC-Beredskapen nu och för framtiden - Slutrapport från AgNBC
Medverkande :
Ordförande : Nils Gyldén, generaldirektör, fr.o.m. 2000-08-22
Ledamot : Kjell Aggefors, Styrelsen för psykologiskt försvar, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Per Altenberg, Rikspolisstyrelsen/SÄPO, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Per Andersson, Försvarsmakten, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Michael Aust, Försvarsdepartementet/MIL, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Mats Barregren, Tullverket, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Martin Bengtsson, Försvarsdepartementet/SUND, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Ulrik Blomqvist, Nacka brandförsvar, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Jörgen Cederberg, Försvarsdepartementet/SI, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Lars-Erik Edqvist, Statens veterinärmedicinska anstalt, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Andreas Egeryd, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Fredrik Elgh, Smittskyddsinstitut, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Monika Eiborn, Statens kärnkraftinspektion, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Tore Eriksson, Statens räddningsverk, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Robert Finck, Statens strålskyddsinstitut, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Nils Gyldén, generaldirektör, fr.o.m. 2000-08-22
Ledamot : Ewa Göransson-Fellenius, Landstingsförbundet, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Anna Hammarlund, Försvarsdepartementet/MIL, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Björn Hanby, Försvarsdepartementet/CIV, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Jonas Holst, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Nils Hyvönen, Justitiedepartementet, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Stig Isaksson, Statens kärnkraftsinspektion, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Lennart Johansson, Försvarets forskningsanstalt, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Thomas G. Johansson, Försvarsmakten, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Per Kulling, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Annmari Lau, Inspektionen för strategiska produkter, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Anders Lindgren, Socialdepartementet, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Daniel Nord, Utrikesdepartementet, fr.o.m. 2000-11-27
Ledamot : Rolf Nordengren, Statens räddningsverk, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Anders Nordqvist, Totalförsvarets forskningsinstitut, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Torbjörn Nylén, Försvarets forskningsanstalt, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Per Olldén, Statens livsmedelsverk, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Richard Olsson, Statens kärnkraftsinspektion, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Alette Olsson Sederholm, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Tommy Persson, Tullverket, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Tord Pettersson, Justitiedepartementet, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Jan Preuthun, Statens jordbruksverk, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Roger Roffey, Försvarsdepartementet/SI, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Vivian Soest, Rikspolisstyrelsen, fr.o.m. 2000-11-27
Ledamot : Björn Sola, Överstyrelsen för civil beredskap, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2001-03-08
Ledamot : Thure Svensson, Kemikalieinspektionen, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Martin Talvik, Överstyrelsen för civil beredskap, fr.o.m. 2001-03-09
Ledamot : Anders Tegnell, Smittskyddsinstitutet, fr.o.m. 2002-03-04
Ledamot : Lena Tistad, Statens räddningsverk, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Gun Tombrock, Miljödepartementet, fr.o.m. 2000-10-13
Ledamot : Britta Wahren, Smittskyddsinstitutet, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Jan Wangenfors, Försvarsmakten, fr.o.m. 2000-10-13 t.o.m. 2001-03-08
Ledamot : Christer Widgren, Försvarsmakten, fr.o.m. 2001-03-09
Ledamot : Inger Withaliasson, Tullverket, fr.o.m. 2000-11-27 t.o.m. 2002-03-03
Ledamot : Bo Österberg, Rikspolisstyrelsen, Säkerhetspolisen, fr.o.m. 2000-10-13
Sekreterare : Lennart Johansson, Försvarets forskningsanstalt, fr.o.m. 2000-10-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 1995:04) om undantag från EG:s bestämmelser om vissa fodertillsatser [ Avslutad 1997 ]

Utredningen (Jo 1995:04) om undantag från EG:s bestämmelser om vissa fodertillsatser


Beteckning : Jo 1995:04
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-09
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:71.
Lokal :
0

Sammansättning


Edqvist, Lars-Erik, fr.o.m. 1995-07-14
Sekreterare : Aronsson, Ann-Mari, fr.o.m. 1996-05-30
Sekreterare : Greko, Christina, fr.o.m. 1995-07-14
Sekreterare : Jansson, Desiré, fr.o.m. 1996-05-30
Sekreterare : Sternberg, Susanna, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1996-12-31

Rapporter

SOU 1997:132Antimicrobial Feed Additives
SOU 1997:133Antimikrobiella fodertillsatser,
sammandrag
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:132 Antimicrobial Feed Additives [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:133 Antimikrobiella fodertillsatser – Sammandrag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman