Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars Brandin

Sök kontaktuppgifter till Lars Brandin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars Brandin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars Brandin medverkat i ( 4 st. ):

Organisationskommittén (U 1994:05) om en ny struktur för högre utbildning i Stockholm [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Organisationskommittén (U 1994:05) om en ny struktur för högre utbildning i Stockholm
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:34 och dir 1995:70.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:127 Delbetänkandet, Kronan Spiran Äpplet. En ny universitetsstruktur i södra Stockholmsområdet Kommittén har planerat verksamheten vid Södertörns högskola och gjort de förberedelser som krävs för att starta verksamheten och därvid fungera som uppdragsgivare avseende grundutbildning som anordnas av andra universitet och högskolor. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Bjarne Kirsebom, statssekreterare, t.o.m. 1994-10-07
Ordförande : Göran Löfdahl, statssekreterare, fr.o.m. 1994-10-31 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Inge Jonsson, professor, fr.o.m. 1994-05-16 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Ralph Lédel, finanslandstingsråd, fr.o.m. 1994-05-16 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Bosse Ringholm, landstingsråd, fr.o.m. 1994-05-16 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Kerstin Sahlin-Andersson, docent, fr.o.m. 1994-05-16 t.o.m. 1997-06-30
Sakkunnig : Lars Brandin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-07 t.o.m. 1996-01-31
Sakkunnig : Per Thullberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-08-08 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Lars Burstedt, direktör, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Daniel Enquist, högskoledirektör, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Christer Granegård, planeringsdirektör, fr.o.m. 1994-05-16 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Kjell Gunnarsson, utbildningschef, fr.o.m. 1995-05-10 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Svante Holgersson, direktör, fr.o.m. 1994-05-16 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Benkt Konnander, överdirektör, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Per Larsson, informationschef, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Jöran Lindvall, musiechef, fr.o.m. 1995-05-10 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Lars Santesson, byråchef, fr.o.m. 1994-05-16 t.o.m. 1995-02-28
Expert : Gunnel Stenqvist, departementsråd, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Ewa Ställdal, byråchef, fr.o.m. 1994-06-13 t.o.m. 1995-06-30
Huvudsekreterare : John Fürstenbach, byråchef, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Kerstin Lönngren, arkitekt, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-01-31
Sekreterare : Gunnel Stenqvist, kansliråd, fr.o.m. 1994-05-16 t.o.m. 1995-06-30
Ava-Britt Hoflin, assistent, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1996-01-31
Jenny Welander, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (N 1994:03) för omstrukturering och förstärkning av industriforskningsinstituten [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén (N 1994:03) för omstrukturering och förstärkning av industriforskningsinstituten
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:62 och dir. 1995:27. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars Östholm, direktör, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-11-30
Ledamot : Claes-Göran Beckeman, direktör, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-11-30
Ledamot : Ulla Frang, direktör, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-11-30
Ledamot : Christer Heinegård, direktör, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-11-30
Ledamot : Arne Jernelöv, huvudsekreterare, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-02-29
Ledamot : Gunilla Jönsson, direktör, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-11-30
Ledamot : Lena Torell, professor, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-11-30
Ledamot : Gunnar Svedberg, professor, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1996-11-30
Ledamot : Mathias Uhlén, professor, t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Ingemar Ahlandsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Hans Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-03-31
Sakkunnig : Elisabeth Bergendahl-Stenberg, departementsråd, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Christer Berggren, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Lars Brandin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1996-03-31
Sakkunnig : Björn Brandt, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Peter Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-09-30
Sakkunnig : Roger Svensson, departementsråd, t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Evy Jacobsson, gruppchef, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:16 Att utveckla industriforskningsinstituten [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (M 1993:05) om forskningsverksamheten inom strålskyddsområdet [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Utredningen (M 1993:05) om forskningsverksamheten inom strålskyddsområdet
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:45.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:40 Långsiktig strålskyddsforskning Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sören Mattson, professor, t.o.m. 1994-03-27
Expert : Gunnar Ahnström, professor, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Bert Allard, professor, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Ingvar Andersson, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Leif Aringer, överläkare, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Lars Brandin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Ulf Bäverstam, docent, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Caroline Dickson, departementssekreterare, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 1993-09-29
Expert : Lars-Erik Holm, docent, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Bertil Persson, professor, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Hans Ringertz, professor, t.o.m. 1994-03-20
Expert : Roger Svensson, kansliråd, t.o.m. 1994-03-20
Sekreterare : Leif Moberg, t.o.m. 1994-03-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:40 Långsiktig strålskyddsforskning [ pdf |Paragraftecken ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-04-07
Direktiv för se dir. 1993:43, dir. 1994:48 och dir. 1994:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:123 Miljöombudsman - delbetänkande
SOU 1996:103 Miljöbalken. En skärpt och samordnad miljölagstiftning för en hållbar utveckling - huvudbetänkande
SOU 1996:147 Övergångsbestämmelser till miljöbalken - delbetänkande
SOU 1997:32 Följdlagstiftning till Miljöbalken - delbetänkande
SOU 1998:35 Förordningar till miljöbalken - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Carl Axel Petri, hovrättspresident, fr.o.m. 1993-04-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-11-10
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Sakkunnig : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1997-10-16
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Allert Alverborg, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Per Bergman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Lars Bjurström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulf Bjällås, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-19 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Owe Björk, advokat, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Brandin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-06-30
Expert : Bengt Bucht, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Bucht, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-03-24
Expert : Kerstin Cederlöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hans Ekelund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stig Gustafsson, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Madeleine Holst, kansliråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Lars-Eric Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-04 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Lena Ingvarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-08
Expert : Christina Jacobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Hans Karlbom, revisionssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bjarne Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Mikael Karlsson, fr.o.m. 1997-09-02 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Pernilla Knutsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Gunnar Larsson, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Eva Lehndal, dep.sekr, fr.o.m. 1994-01-20 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Peggy Lerman-Dahl, chefsjurist, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Thomas Levander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Laila Linnergren-Fleck, enhetschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Sven Måhlstedt, civilingenjör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Perklev, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-09-01
Expert : Thomas Rolén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Rubenson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-06-21 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-10-07 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rolf Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Olle Stångberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-01-19
Expert : Claes Tjäder, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-15
Expert : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-09-14
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Kitty Victor, enhetschef, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Åsa Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per Östensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-05-17
Sekreterare : Anders Bengtsson, t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Mona Blomdin, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-06-15 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Flodin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lars Holmgård, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Hans Karlbom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Stefan Köhler, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-08 t.o.m. 1996-11-22
Sekreterare : Per Lagerud, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Henrik Löv, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Björn Persson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Liselotte Rågmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Roger Wikström, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman