: : :

Medverkande i utredning : Krister Carlsson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Krister Carlsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Krister Carlsson medverkat i ( 2 st. ):

Arbetsgrupp (Fö 1997:A) om informationskrigföring [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2000 ] [ Ordförande ]
Arbetsgrupp (Fö 1997:A) om informationskrigföring Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-12-19
Direktiv för se regeringsbeslut den 19 december 1996.
Arbetsgruppens huvuduppgifter är därmed slutförda. Regeringen har den 21 juni 2000 beslutat att arbetsgruppen ombildas fr.o.m. den 1 juli 2000 till arbetsgruppen för skydd mot informationsoperationer (AgIO)
Utredningen har avgett :
Rapport nr 1 "Åtgärder och skydd mot informationskrigföring" - 1997-08-15
Rapport nr 2 "Åtgärder och skydd mot informationskrigföring - förslag till ansvarsfördelning" - 1998-05-29
Medverkande :
Ordförande : Krister Carlsson, militärsakkunnig, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-08-11
Ordförande : Ingvar Hellquist, militärsakkunnig, fr.o.m. 1998-08-12 t.o.m. 2000-06-30
Ordförande : Erik-Johan Hjelm, departementsråd, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 1997-03-23
Ledamot : Bengt Angerfeldt, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-05-28 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Stig Attervåg, övererstelöjtnant, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : , Bergström, Håkan överste 1., fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Jens Bjöörn, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 1998-09-07
Ledamot : Mats Engman, överste, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 1997-09-30
Ledamot : E. Anders Eriksson, laborator, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Stefan Kronqvist, kriminalkommissarie, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Lars Nicander, forskningsledare, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Fredrik Sand, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-08 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Per Sandström, förste analytiker, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 1997-05-27
Ledamot : Göran Stütz, förste forskare, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Peter Wallström, forskningsingenjör, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 1999-10-04
Ledamot : Bertil Wennerholm, överste, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Lars Nicander, forskningsledare, fr.o.m. 1997-01-27 t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Beredningsgrupp (Fö 1997:E) inom Försvarsdepartementet [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Beredningsgrupp (Fö 1997:E) inom Försvars- departementet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-09-22
Direktiv för beredningsgruppen, se departementsprotokoll den 22 september 1997
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Dan Ohlsson, departementsråd, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Krister Carlsson, militärsakkunnig, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Lars Jeding, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Gunnar Nordbeck, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Gösta Sandgren, departementsråd, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Katrin Westling, planeringschef, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Ingmarie Lundh, kanslisekreterare, fr.o.m. 1997-09-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman