Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kerstin Lindblad

Sök kontaktuppgifter till Kerstin Lindblad på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kerstin Lindblad

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kerstin Lindblad medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om en översyn av mottagandet av asylsökande ensamkommande barn (Ju 2011:01) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om en översyn av mottagandet av asylsökande ensamkommande barn (Ju 2011:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-02-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:64 Asylsökande ensamkommande barn. En översyn av mottagandet.
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Ewerlöf, hovrättslagman, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Talieh Ashjari, enhetschef, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-14
Expert : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-14
Expert : Anna Håkanson, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-14
Expert : Christina Kopparberg, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-14
Expert : Kerstin Lindblad, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-14
Expert : Ronnie Magnusson, expert, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-14
Expert : Elisabeth Melin, handläggare, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-14
Expert : Szilárd Rado, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-14
Expert : Mihail Stocian, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-14
Expert : Katrin Westlund, t.f. enhetschef, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-14
Sekreterare : Elisabet Rune, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:9 Översyn av mottagandet av asylsökande ensamkommande barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:64 Asylsökande ensamkommande barn – En översyn av mottagandet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om hälso- och sjukvård åt asylsökande, personer som håller sig undan verkställighet av ett beslut om avvisning eller utvisning samt personer som befinner sig i Sverige utan att ha ansökt om nödvändiga tillstånd för att vistas i landet (S 2010:01) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om hälso- och sjukvård åt asylsökande, personer som håller sig undan verkställighet av ett beslut om avvisning eller utvisning samt personer som befinner sig i Sverige utan att ha ansökt om nödvändiga tillstånd för att vistas i landet (S 2010:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-02-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:48 Vård efter behov och på lika villkor - en mänsklig rättighet
Medverkande :
Särskild utredare : Erna Zelmin, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-23
Sakkunnig : Per Aldskogius, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-15 t.o.m. 2011-12-31
Sakkunnig : Sara Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-06-15
Sakkunnig : Anders Klahr, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-06-15
Sakkunnig : Kerstin Lindblad, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-15
Sakkunnig : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-06-15
Sakkunnig : Alexandra Wilton Wahren, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-15
Expert : Annette Bäcklund, verksamhetschef, fr.o.m. 2010-06-15
Expert : Elis Envall, utredare, fr.o.m. 2010-06-15
Expert : Carita Fallström, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-06-15
Expert : Thomas Flodin, överläkare, fr.o.m. 2010-06-15
Expert : Anna Åberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-06-15
Sekreterare : Tomas Agdalen, jur.kand., fr.o.m. 2010-05-24 t.o.m. 2011-05-31
Sekreterare : Anna Billing, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-05-01 t.o.m. 2011-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:48 Vård efter behov och på lika villkor – en mänsklig rättighet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Viseringsutredningen (Ju 2008:13) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Viseringsutredningen (Ju 2008:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-10-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:104 och dir. 2009:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:77 EU:s Viseringskodex - delbetänkande
SOU 2009:91 Fingeravtryck i uppehållstillstånd
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Sandesjö, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2008-10-02 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Daniel Andersson, expert, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Karin Benson, rådman, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Christina Kopparberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Jonn Lambert, polisinspektör, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Kerstin Lindblad, kansliråd, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Christel Makarowski, kansliråd, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Magnus Nordström, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Sekreterare : Annika Friberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-11-30
Sekreterare : Dina Gutrad, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2009-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:77 EU:s viseringskodex [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:91 Fingeravtryck i uppehållstillstånd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kollektivtrafikkommittén (N 2001:05) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Kollektivtrafikkommittén (N 2001:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:1 och dir. 2002:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:67 Kollektivtrafik med människan i centrum
Medverkande :
Ordförande : Anna Berger-Kettner, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Britt-Marie Andrén Karlsson, rektor, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Sture Arnesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Christina Axelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gunilla Berglund, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Lars Björkman, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gertrud Brorsson, civilekonom, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Agneta Eriksson, ombudsman, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Viviann Gerdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gunnar Hedberg, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Leif Hjalmarsson, ordförande länstrafiken i Norrbotten, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Lieselotte Johansson, pol.sekreterare, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Britt-Marie Karlsson, landstingsråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Bengt-Åke Nilsson, civilekonom, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Sten Nordin, gatu- och fastighetsborgarråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2001-12-16
Ledamot : Jonas Rydberg, kanslichef, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Jan-Evert Rådhström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Jens Åberg, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Fredrik Ahlén, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tom Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Håkan Bergeå, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Christina Bergström, civilekonom, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lotta Danin, enhetschef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-12-15
Expert : Marika Engström, informationsansvarig, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Cilla Franzén, trafik- och personalchef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tove Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lennart Hamnered, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Anders Hermansson, handläggare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Maria Höglander, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Håkan Johansson, utredare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Jan-Erik Kjellberg, tf förbundsdirektör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tove Källberg, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-07-10
Expert : June Lindahl, projektledare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Kerstin Lindblad, utredare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lena Lingqvist, arkitekt, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Monica Lövström, politisk sakkunnig, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Berndt Nielsen, kollektivtrafikchef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Annika Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Magnus Persson, direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Helena Sundberg, planeringsdirektör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Einar Tufvesson, sft. avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Claes Westberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Huvudsekreterare : Bengt Holmberg, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-10
Sekreterare : Håkan Jansson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-11
Sekreterare : Bosse Wallin, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:106 Kollektivtrafik med människan i centrum [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:67 Kollektivtrafik med människan i centrum [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman