: : :

Medverkande i utredning : Kerstin Kåks

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Kerstin Kåks

Utredningar som Kerstin Kåks medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om den statliga lantmäteriverksamheten (M 2002:04) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om den statliga lantmäteriverksamheten (M 2002:04)


Beteckning : M 2002:04
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2004-03-09
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:86, dir. 2003:47 och dir. 2003:103
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Cederqvist, Jane, fr.o.m. 2002-07-01
Sakkunnig : Kåks, Kerstin, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Bergh, Lennart, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Bergdahl, Pia, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Berggren, Christer, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Christensson, Marianne, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Domvall, Mats, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Eriksson, Malin, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Helander, Monica, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Kjellson, Bengt, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Lindgren, Lars, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Magnusson, Jens, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Ottoson, Patrik, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Samuelsson, Jörgen, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Sundbom, Per-Arne, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Swenzén, Helena, fr.o.m. 2002-10-01
Huvudsekreterare : Jarl, Mattias, fr.o.m. 2002-09-09
Sekreterare : Lindquist, Margareta, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2003-12-07

Rapporter

SOU 2003:111Lantmäteriet – nya vägar för ökad samhällsnytta
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 2002:86
Dir. 2003:47
Dir. 2003:103
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:111 Lantmäteriet – nya vägar för ökad samhällsnytta [ pdf |Paragraftecken ]
Den parlamentariska regionkommittén (PARK) (In 1997:08) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Den parlamentariska regionkommittén (PARK) (In 1997:08)


Beteckning : In 1997:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-01
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-05-29
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:80.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Starrin, Karin, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Ahlkvist, Björn, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Andersson, Anders, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Andersson, Lorentz, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Aurelius, Nils Fredrik, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Berggren, Inga, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Hellberg, Owe, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lager, Per, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Sundin, Britta, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Torstensson, Åsa, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Wennås, Lars, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 1997-06-06 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Lindh, Susanne, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Lindström, Gunhild, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Wetterberg, Ulf, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunnig : Zelmin-Åberg, Erna, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1999-10-14
Expert : Ahlbäck, Inger, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-09-14
Expert : Cederlöf, Kerstin, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-04-19
Expert : Ekelund, Keijo, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Englund, Ingela, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Huledal, Peter, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-08-09
Expert : Hällman, Håkan, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Johansson-Lind, Ingrid, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Kahn, Jon, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 1999-01-13
Expert : Kåks, Kerstin, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 1999-05-06 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Lokrantz, Kerstin, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 1999-12-19
Expert : Löfstrand, Ingvar, fr.o.m. 1998-06-02 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Mannervik, Ylva, fr.o.m. 1998-03-31 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Molin, Catarina, fr.o.m. 1998-09-15 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Murray, Mac, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Nensén-Uggla, Astrid, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Odmark, Aslög, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Pernodd, Bob, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1999-04-30
Expert : Petersson, Roger, fr.o.m. 1998-10-06 t.o.m. 1999-05-05
Expert : Rolén, Thomas, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-10-05
Expert : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-12-31
Expert : von Schantz, Dag, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Sjölander, Katarina, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Thorstenson, Billy, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Toijer, Gudmund, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Tombrock, Gun, fr.o.m. 1999-01-14 t.o.m. 1999-12-12
Sekreterare : Ehn, Peter, fr.o.m. 1998-10-20 t.o.m. 2000-10-15
Sekreterare : Hammarlund, Claes, fr.o.m. 2000-05-25 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Johansson, Jörgen, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Kronvall, Kai, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Bitr. sekreterare : Ehn, Peter, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-30
Bitr. sekreterare : Johansson, Jörgen, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-01-15
Bitr. sekreterare : Österberg, Gunnar, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Assistent : Hafner, Marianne

Rapporter

SOU 1998:166Regional frihet och statistikansvar – en principiell diskussion
SOU 1998:168I skärningspunkten. Landshövdingen och den centrala och regionala samordningen
SOU 1999:103Regionreform på försök – första steget mot en ny regional samhällsorganisation
SOU 1999:116Den regionala samhällsorganisationen i vissa europeiska stater
SOU 2000:64Regional försöksverksamhet – tre studier
SOU 2000:85Regionalt folkstyre och statlig länsförvaltning – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:80
Utredningen (Ku 1994:09) om vissa frågor om kulturminnesskydd m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Utredningen (Ku 1994:09) om vissa frågor om kulturminnesskydd m.m.


Beteckning : Ku 1994:09
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-13
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal :
01

Sammansättning


Ericsson, Lars Eric, fr.o.m. 1994-08-15
Sakkunnig : Johansen, Birgitta, fr.o.m. 1995-11-01
Sakkunnig : Malmlöf, Maria, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-10-31
Sakkunnig : Weibull, Knut, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Wijkander, Keith, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Anderson, Jan-Olof, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Bergendal, Lars, fr.o.m. 1995-02-27
Expert : Birath, Eva, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Cavalli-Björkman, Görel, fr.o.m. 1994-11-15
Expert : Eliasson, Bo, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Eriksson, Karin, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Falk, Per, fr.o.m. 1994-11-15
Expert : Gustavsson, Stina, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Kjellsson, Per, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Kåks, Kerstin, fr.o.m. 1995-02-27
Expert : Lehndal, Eva, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1995-10-31
Expert : Lundberg, Kerstin, fr.o.m. 1994-02-27
Expert : Malmlöf, Maria, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1994-10-31
Expert : Olsson, Lars, fr.o.m. 1994-11-15
Expert : Strid, Jan Paul, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Torelli, Roland, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : von, Fredrik, fr.o.m. 1995-02-27
Expert : von, Ingrid, fr.o.m. 1994-09-12
Expert : Weibull, Knut, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1994-10-31
Expert : Welander, Lars-Olof, fr.o.m. 1994-11-15
Expert : Wijkander, Keith, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Adlercreutz, Thomas, fr.o.m. 1994-09-01
Sekreterare : Nordin, Erik, fr.o.m. 1994-11-01

Rapporter

SOU 1995:128Kulturegendomar och kultur-
föremål – delbetänkande
SOU 1996:128Skyddet av kulturmiljön -
slutbetänkande
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Hot- och riskutredningen (Fö 1992:03) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]

Hot- och riskutredningen (Fö 1992:03)


Beteckning : Fö 1992:03
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:4.
Lokal :
0123

Sammansättning


Ordförande : Krönmark, Eric
Ledamot : Carnerö, Åke t.o.m. 1995-03-15
Ledamot : Henriksson, Birgit t.o.m. 1995-03-15
Ledamot : Jousma, Robert t.o.m. 1995-03-15
Ledamot : Knutson, Göthe t.o.m. 1995-03-15
Ledamot : Lindblad, Hans t.o.m. 1995-03-15
Ledamot : Skoog, Christer t.o.m. 1995-03-15
Ledamot : Söderqvist, Oswald t.o.m. 1995-03-15
Ledamot : Thorén, Rune t.o.m. 1995-03-15
Ledamot : Wegestål, Karin t.o.m. 1995-03-15
Ledamot : Vestlund, Iréne t.o.m. 1995-03-15
Sakkunnig : Hafström, Marie t.o.m. 1995-03-15
Sakkunnig : Kåks, Kerstin t.o.m. 1995-03-15
Sakkunnig : Lindgren, Karin t.o.m. 1995-03-15
Sakkunnig : Sundin, Åke t.o.m. 1995-03-15
Expert : Bjurman, Ulf t.o.m. 1995-03-15
Expert : Broström, Ulf t.o.m. 1995-03-15
Expert : Holmgren, Gunnar t.o.m. 1995-03-15
Expert : Nordlund, Roland t.o.m. 1995-03-15
Expert : Sandborgh, Björn t.o.m. 1995-03-15
Expert : Welin, Gustaf t.o.m. 1995-03-15
Expert : Ågren, Birgitta t.o.m. 1995-03-15
Sekreterare : Frid, Sven Rune t.o.m. 1995-09-30

Rapporter

SOU 1993:89Massflykt till Sverige av asyl-
och hjälpsökande
SOU 1995:19Ett säkrare samhälle
SOU 1995:20Utan el stannar Sverige
SOU 1995:21Staden på vattnet utan vatten
SOU 1995:22Radioaktiva ämnen slår ut
jordbruk i Skåne
SOU 1995:23Brist på elektronikkomponenter
SOU 1995:24Gasmoln slår ut Uppsala.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:4
Utredningen (M 1992:03) om översyn av plan- och bygglagen, m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (M 1992:03) om översyn av plan- och bygglagen, m.m.


Beteckning : M 1992:03
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-14
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1992:104, dir. 1993:122 och dir. 1994:65, dir. 1995:90
Lokal :
012345678910

Sammansättning


Andersson, Sune, fr.o.m. 1995-07-01
Käck, Bengt-Olof t.o.m. 1995-04-17
Sakkunnig : Adolfsson, Bertil, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Andersson, Björn, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Andersson, Bert, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Bonde, Fredrik t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Eliasson, Bo, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Engström, Carl-Johan t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Karlsson, Rolf A. t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Kåks, Kerstin
Sakkunnig : Kärnekull, Kerstin t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Martin, Elisabeth t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Miller, Thomas t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : von, Fredrik, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Zelmin-Åberg, Erna, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Ahnmé-Kågerman, Britta, fr.o.m. 1995-11-08 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Arnborg, Susanne t.o.m. 1995-11-05
Expert : Bergrund, Lars t.o.m. 1994-04-04
Expert : Bucht, Eivor
Expert : Cederstierna, Nils, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Eklöf, Ivar, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Eliasson, Bo t.o.m. 1994-04-04
Expert : Gustafsson, Percy, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Expert : Hillgren, Anders, fr.o.m. 1993-11-16 t.o.m. 1994-04-04
Expert : Jensfelt, Cecilia t.o.m. 1994-04-04
Expert : Johnson, Tommy, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Jönsson, Bodil t.o.m. 1994-04-04
Expert : Kalbro, Tomas, fr.o.m. 1996-05-30
Expert : Lagergren, Henrik, fr.o.m. 1993-11-16 t.o.m. 1995-11-07
Expert : Ling, Hans t.o.m. 1995-11-05
Expert : Lundberg, Torsten t.o.m. 1994-04-04
Expert : Magnusson, Birgitta t.o.m. 1994-04-04
Expert : Magnusson, Lars t.o.m. 1995-11-05
Expert : Nilsson, Per-Magnus t.o.m. 1995-11-05
Expert : Nordqvist, Bengt, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Nyström, Louise t.o.m. 1994-04-04
Expert : Peters, Anna, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Porath, Michael t.o.m. 1994-04-04
Expert : Rosén, Peter, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Schulman, Micaela, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Svantesson, Magnus, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-05
Expert : Terstad, Jan t.o.m. 1994-04-04
Expert : Wijkander, Keith t.o.m. 1995-11-05
Expert : Åswald, Kerstin t.o.m. 1994-04-04
Huvudsekreterare : Rosén, Peter t.o.m. 1995-11-05
Sekreterare : Hagelstam, Stig t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Lagergren, Henrik t.o.m. 1993-11-15
Sekreterare : Sjödin, Eije, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Undén, Cecilia, fr.o.m. 1995-11-07 t.o.m. 1996-08-15
Carlsson, Lisbeth t.o.m. 1994-10-31

Rapporter

SOU 1993:94Anpassad kontroll av byggandet.
SOU 1994:36Miljö och fysisk planering
SOU 1994:134Överprövning och beslut i plan-
och byggärenden
SOU 1996:52Precisering av handelsändamålet
i detaljplan
SOU 1996:168Översyn av PBL och va-lagen
- slutbetänkande.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman