Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Katarina Lindahl

Sök kontaktuppgifter till Katarina Lindahl på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Katarina Lindahl

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Katarina Lindahl medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén (Jo 2002:03) för förberedelser inför FAO:s världslivsmedelstoppmöte den 10–13 juni 2002 [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]
Kommittén (Jo 2002:03) för förberedelser inför FAO:s världslivsmedelstoppmöte den 10-13 juni 2002
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:75 Utrota svälten. Livsmedelssäkerhet, ett nationellt och globalt ansvar
Medverkande :
Ordförande : Maj-Inger Klingvall, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-02-21
Ledamot : Gunnel Axelsson Nycander, tematiker, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Helena Bargholtz, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Sinikka Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Åsa Elfström, departementsråd, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Anki Elken, ordförande, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Arne Gabrielsson, fil.dr, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Inge Gerremo, ställföretr. enhetschef, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Kjell Havnevik, professor, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Anette Hellström, programchef, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Lennart Hjalmarsson, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Lennart Johanssson, ombudsman, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Gerd Johnsson Latham, kansliråd, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Katarina Lindahl, generalsekreterare, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Pernilla Malmer, internationell sekreterare, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Isabel Moretti, politisk sekreterare, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Tor Nyberg, ekonom, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Bertil Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Rasmus Rasmusson, ambassadör, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Carl Schlyter, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-03-22
Ledamot : Stefan de Vylder, docent, fr.o.m. 2002-03-22
Sekreterare : Michael Hjelmåker, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nationalkommittén (UD 1992:05) för Förenta nationernas konferens om befolkning och utveckling 1994 [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Nationalkommittén (UD 1992:05) för Förenta nationernas konferens om befolkning och utveckling 1994
Departement : utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1992:55.
Lokal : U-avdelningen, UD, Rosenbad.
Utredningen har avgett :
UD Ny serie II:49 Stockholm 1995 Förenta Nationernas konferens om befolkning och utveckling. Kairo den 5-13 september 1994. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Alf Samuelsson, T statssekreterare
Ledamot : Erik-Olof Backlund, professor
Ledamot : Jan Bergqvist, led. av riksdagen /S
Ledamot : Karl-Göran Biörsmark, led. av riksdagen /fp
Ledamot : Johan Brohult, led. av riksdagen /nyd
Ledamot : Marc Bygdeman, professor
Ledamot : Lars-Olof Edström, ambassadör
Ledamot : Gösta SCB Guteland, t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Christer Hallerby, statssekreterare
Ledamot : Elisabeth Hellström, kansliråd UD/Pol 3:3, fr.o.m. 1994-01-01
Ledamot : Marianne Jönsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1994-01-01
Ledamot : Elisabeth Landgren, statistikchef, fr.o.m. 1994-01-01
Ledamot : Katarina Lindahl, förbundssekreterare
Ledamot : Kerstin Lindahl-Kiessling, professor Emerita
Ledamot : Bertil Socialdepartementet Mathsson, t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Helena Leg Nilsson, läkare
Ledamot : Bertil Person, led. av riksdagen /m
Ledamot : Sture Persson, sakkunnig
Ledamot : Henrik UD Salander
Ledamot : Ann Schlyter, arkitekt
Ledamot : Carl Tham, generaldirektör
Ledamot : Rickard Ulfvengren, led. av riksdagen /nyd
Ledamot : Anders Wijkman, generaldirektör
Expert : Anita Aperia, professor
Expert : Erik-Olof Backlund, professor
Expert : Anders Bjurner, ambassadör
Expert : Kerstin Lindahl-Kiessling, professor Emerita
Expert : Katarina Lindahl, förbundssekreterare
Expert : Helena Nilsson, leg. läkare
Expert : Bertil Mathsson, sakkunnig
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman