Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Katarina Johansson Welin

Sök kontaktuppgifter till Katarina Johansson Welin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Katarina Johansson Welin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Katarina Johansson Welin medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om en stärkt rättsprocess och en ökad lagföring (Ju 2019:11) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen om en stärkt rättsprocess och en ökad lagföring (Ju 2019:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:85
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 21 maj 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Johansson, justitieråd, fr.o.m. 2019-11-21
Sakkunnig : Christina Blomberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-11-21
Sakkunnig : Evelina Sandgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-11-21
Expert : Lena Bergenstråle, polisintendent, fr.o.m. 2019-11-21
Expert : Charlotte Driving, chefsjurist, fr.o.m. 2019-11-21
Expert : Henrik Holmström, verksjurist, fr.o.m. 2019-11-21
Expert : Bengt Ivarsson, advokat, fr.o.m. 2019-11-21
Expert : Katarina Johansson Welin, vice riksåklagare, fr.o.m. 2019-11-21
Expert : Olof Kronlund, vice överåklagare, fr.o.m. 2019-11-21
Expert : Fredrik Mellqvist, generalsekreterare, fr.o.m. 2019-11-21
Expert : Fredrik Selin, jurist, fr.o.m. 2019-11-21
Expert : Johanna Skinnari, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2019-11-21
Expert : Åke Thimfors, lagman, fr.o.m. 2019-11-21
Sekreterare : Erik Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-11-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:85 En stärkt rättsprocess och en ökad lagföring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om processrätt och stora brottmål (Ju 2016:10) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om processrätt och stora brottmål (Ju 2016:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-04-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:31, dir. 2017:109 och dir. 2019:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:7 Straffprocessens ramar och domstolens beslutsunderlag i brottmål - en bättre hantering av stora mål
SOU 2017:98 Tidiga förhör - nya bevisregler i brottmål
SOU 2019:38 Stora brottmål - nya processrättsliga verktyg
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Wersäll, riksmarskalk, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Jonas Almström, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Sören Angbo, förundersökningsledare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Jerker Asplund, kammaråklagare, fr.o.m. 2019-01-15 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Catarina Barketorp, lagman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bo Birgerson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Dan Boija, kommissarie, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Johan Eriksson, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Emilia Freij, jurist, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Eva Grandestedt, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-01-14
Ledamot : Leif Gustafson, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Nils Karlberg, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Ulla Karlbrink, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lars Lindman, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bo Lundqvist, förundersökningsledare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Carl Mellberg, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Ted Murelius, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bob Nilsson Hjorth, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-03-05
Ledamot : Jenny Olovsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Thomas Olsson, advokat, fr.o.m. 2018-05-09 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Magnus Pettersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Karin Sandahl, kanslichef, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Anne Sjöblom, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Hans Strandberg, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lennart Strinäs, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lotta Sundström, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Martin Tidén, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-01-14
Ledamot : Marie Tjäder, kommissarie, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Maria Wass, inspektör, fr.o.m. 2018-12-04 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Stina Westman, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Linda Billung, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-06 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Anna Broman Olasdotter, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-01-15
Expert : Katarina Johansson Welin, överåklagare, fr.o.m. 2017-12-06 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Tora Holst, chefsåklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-12-07
Expert : Gina Kezovska, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Sofie Lundin, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Tomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Annika Rojas Wiberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-04-26 t.o.m. 2019-07-09
Expert : David Shannon, enhetsråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Ola Stoltz, sektionschef, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Fredrik Ungerfält, advokat, fr.o.m. 2017-12-20 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Niklas Wågnert, hovrättsråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Sören Angbo, förundersökningsledare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Catarina Barketorp, lagman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Bo Birgerson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Dan Boija, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Emilia Freij, jurist, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Björn Frithiof, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lennart Gollard, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Eva Granstedt-Kinell, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Nils Karlberg, rådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Per Lidehäll, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lars Lindman, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Ulrika Lindsö, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Carl Mellberg, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Bob Nilsson Hjort, vice ordförande, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Jenny Olovsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Magnus Pettersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Karin Sandahl, rådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Anne Sjöblom, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lennart Strinäs, chefsrådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lotta Sundström, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Martin Tidén, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Marie Tjäder, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Maria Wass, gruppchef, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Stina Westman, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Sekreterare : Eva Bloch, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om vissa hemliga tvångsmedel (Ju 2010:08) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om vissa hemliga tvångsmedel (Ju 2010:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:62, dir. 2011:45, dir. 2012:9 och 2012:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:44 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott
SOU 2012:85 Avlyssning mot grova vapenbrott?
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, f.d. justitieråd och ordförande i Högsta förvalningsdomstolen, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Eva Bloch, kansliråd, fr.o.m. 2010-08-26 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Karin Erlingsson, kansliråd, fr.o.m. 2010-08-26 t.o.m. 2012-07-09
Expert : Katarina Johansson Welin, överåklagare, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-12-19
Expert : Eva-Lotta Hedin, chefsjurist, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2012-12-20
Expert : Mattias Hållberg-Leuf, verksjurist, fr.o.m. 2010-08-26 t.o.m. 2011-11-07
Expert : Lars Korsell, chefsjurist, fr.o.m. 2010-10-14 t.o.m. 2012-12-19
Expert : Per Lagerud, chefsjurist, fr.o.m. 2010-08-09 t.o.m. 2011-08-31
Expert : Tomas Lindstrand, chefsåklagare, fr.o.m. 2010-08-26 t.o.m. 2012-12-19
Expert : David Löfgren, tf. hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-09-26
Expert : Anne Ramberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2010-08-26 t.o.m. 2012-12-19
Expert : Susanne Södersten, kansliråd, fr.o.m. 2011-11-08 t.o.m. 2012-12-19
Expert : Anders Thornberg, säkerhetspolischef, fr.o.m. 2011-11-08 t.o.m. 2012-12-19
Expert : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2010-11-01 t.o.m. 2012-12-19
Sekreterare : David Löfgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-09-27 t.o.m. 2013-01-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:44 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2012:85 Avlyssning mot grova vapenbrott? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Polismetodutredningen (Ju 2008:01) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Polismetodutredningen (Ju 2008:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:185, dir. 2008:91, dir. 2009:61 och dir. 2010:24
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:1 En mer rättsäker inhämtning av elektronisk kommunkation i brottsbekämpningen - delbetänkande
SOU 2010:103 Särskilda spaningsmetoder
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Reimer, chefsrådman, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2010-12-31
Sakkunnig : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2010-03-18 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Petter Asp, professor, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-03-17
Expert : Joel Brorsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-09-12
Expert : Ingvar Carlsson, sakkunnig, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Karin Erlingsson, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-01 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Sven-Olov Gustafsson, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-09-20
Expert : Lotta Hardvik Cederstierna, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2009-01-25
Expert : Irja Hed, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-08-31
Expert : Lars-Åke Johansson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Stefan Johansson, hovrättsråd, ordförande, fr.o.m. 2009-12-09 t.o.m. 2010-04-27
Expert : Katarina Johansson Welin, chefsåklagare, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Håkan Morin, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Tomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Camilla Philipson Watz, verksjurist, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2009-01-25
Expert : Katarina Ringertz, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Monica Rodrigo, chefsjurist, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-05-19
Expert : Susanne Södersten, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-01 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Anders Thornberg, polisöverintendent, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-12-22
Expert : Peter Tjäder, polismästare, fr.o.m. 2009-03-16 t.o.m. 2009-12-08
Sekreterare : Per Lagerud, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Martin Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-03-20 t.o.m. 2010-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 2007:02) Kustbevakningens befogenheter [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2007:02) Kustbevakningens befogenheter
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-01-25
Direktiv för utredningen se, dir. 2007:5 och dir. 2007:139
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:55 Kustbevakningens rättsliga befogenheter
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2007-02-13
Expert : Gunnar Edeland, polismästare, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Karin Engstrand, jurist, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Katarina Johansson Welin, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Kenneth Neijnes, regionchef, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Peter Scharmer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Daniel Ström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27
Expert : Annika Wikingsson, chefsjurist, fr.o.m. 2007-03-27
Sekreterare : Li Wallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-05-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:55 Kustbevakningens rättsliga befogenheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman