Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Sederholm

Sök kontaktuppgifter till Karin Sederholm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Sederholm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Sederholm medverkat i ( 3 st. ):

Arbetsgrupp med uppgift att bistå Regeringskansliet i frågor som kan bidra till att stärka idrottens sociala, kulturella och demokratiutvecklande betydelse inom EU-samarbetet (Ku 2000:C) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Arbetsgrupp med uppgift att bistå Regeringskansliet i frågor som kan bidra till att stärka idrottens sociala, kulturella och demokratiutvecklande betydelse inom EU-samarbetet (Ku 2000:C)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-07-06
Lokal : Drottninggatan 16, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 43 08 (T. Karlsson)
Arbetsgruppen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 oktober 2001.
Utredningen har avgett :
Ds 2001:54
Medverkande :
Ordförande : Karin Mattsson, stf. medlemschef, fr.o.m. 2000-08-16 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Lars-Åke Lagrell, förbundsordförande, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Gunilla Lindberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Bengt Lindstedt, förbundsorförande, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Kristina Olinder, kommunjurist, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Christer Pallin, jurist, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Lars Wegendal, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Expert : Louise Bonbeck, kansliråd, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Expert : Barbro Caddeo, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Expert : Leif Hansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-10-16
Expert : Tomas Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Expert : Tomas Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2000-10-15
Expert : Karin Sederholm, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Sekreterare : Thomas Karlsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2001:54 Idrotten i Sverige och EU [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Alkoholutredningen (S 1998:02) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Alkoholutredningen (S 1998:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-03-12
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:19 och dir. 1998:52.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:156 Alkoholpolitikens medel
SOU 2000:59 Bestämmelser om alkoholdrycker
SOU 2000:60 Bestämmelser om teknisk sprit m.m.
Medverkande :
Ordförande : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Monica Falck, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Marianne Förander, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Sakkunnig : Margaretha Granborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Christian Groth, kansliråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Beatrice Hernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig : Jessica Karlberg Lagrelius, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-05-15 t.o.m. 1999-11-30
Sakkunnig : Gert Knutsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Johan Montelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Magnus Rydén, sakkunnig, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Hans Agnéus, direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Conny Eklund, kemist, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Louise Heckscher, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Petra Johfur, byrådirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Peter Mattson, direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Allan Nyrén, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Anita Sundin, sektionschef, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Jan Thagesson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Peter Carlsten, tillståndschef, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Karin Sederholm, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-20 t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (A 1997:01) förbud mot diskriminering i arbetslivet av person med funktionshinder [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (A 1997:01) förbud mot diskriminering i arbetslivet av person med funktionshinder
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-02-06
Direktiv för utredningen : se dir. 1997:8.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:176 Förbud mot diskriminering i arbetslivet av personer med funktionshinder Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-02-06 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Gunilla Ekvall, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-08-16
Expert : Cathrine Lilja, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-08-16
Anita Axelsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Karl Danielsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-02-28
Magnus Ekström, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Thomas Fredén, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-08-16
Birgitta Fredriksson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Erna-Maria Fredriksson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lars Gellner, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Ingemar Hamskär, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Majvor Hansson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Anders Karlsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lennart Karlix, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-03-08
Stefan Käll, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Anna Lind, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Lars-Håkan Lindkvist, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Sonja Persson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Thomas Spogardh, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Håkan Thomsson, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Britt Trossmark, fr.o.m. 1998-03-09
Sam Uhlin, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-08-16
Sekreterare : Jan Bergman, fr.o.m. 1997-05-05
Sekreterare : Karin Sederholm, fr.o.m. 1998-03-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman