Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Morild

Sök kontaktuppgifter till Karin Morild på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Morild

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Morild medverkat i ( 6 st. ):

Postfinansieringsutredningen (I 2020:03) [ Pågående ] [ Expert ]
Postfinansieringsutredningen (I 2020:03)
Departement : Infrastrukturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-10-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:101
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 januari 2023.
Medverkande :
Särskild utredare : Britt Bohlin, rådsdirektör, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Anna-Karin Adolfsson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-26 t.o.m. 2021-11-30
Expert : Sofie Berg Cormier, kansliråd, fr.o.m. 2021-12-01
Expert : Pär Ove Bergquist, koordinator, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Jonathan Grosin, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-06
Expert : Anna Kindberg, utredare, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Sofia Knapp, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Joakim Levin, sakkunnig, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Erik Mattsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Maria Melkersson, kvalificerad statistiker, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Karin Morild, råd, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Carl Scheutz, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Eva Sörell, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-26 t.o.m. 2021-09-05
Anders Hansson, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2021-02-05
Dan Ericsson, f.d. riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2021-02-05
Emma Berginger, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2021-02-05
Helena Gellerman, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2021-02-05
Jessica Thunander, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2021-02-05
Mikael Larsson, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2021-02-05
Teres Lindberg, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2021-02-05
Thomas Morell, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2021-02-05
Huvudsekreterare : Martin Nilsson, fr.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Helen Forslind, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-06 t.o.m. 2021-10-31
Sekreterare : Sofie Sandell, fr.o.m. 2020-10-10
Sekreterare : Per Östensson, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-12-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:101 Finansiering av den samhällsomfattande posttjänsten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Näringslivets roll inom totalförsvaret samt försörjningstrygghet i fråga om försvarsmateriel (Fö 2018:01) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Näringslivets roll inom totalförsvaret samt försörjningstrygghet i fråga om försvarsmateriel (Fö 2018:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:51 Näringslivets roll inom totalförsvaret
Medverkande :
Särskild utredare : Elisabeth Nilsson, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Tomas Ahlberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Kristina Ekengren, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-05-16
Sakkunnig : Fredrik Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-03 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Victor Hagstedt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Catharina Hallström, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Åsa Hernerud, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-03-31
Sakkunnig : Lucien Herly, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-17 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Johan Sjöberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-12-01
Sakkunnig : Ida Stjernberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-17 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Niklas Alm, strategichef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Tobias Bergkvist, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Helena Carell, säkerhetschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Annika Elmgart, enhetschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Joakim Evertson, chef enheten beredskap, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Camilla Fagerberg Littorin, länsråd, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Gustaf Fahl, teknisk direktör, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Tomas Fransson, säkerhetschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Marie Holmberg, chef ledningsstaben, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-03-10
Expert : Li Jansson, brandchef, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Karl Lallerstedt, policyansvarig, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Maria Lundin, utredare, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Anna Karin Lönnheden, försvarsjurist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Karin Morild, råd, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Gabor Nagy, avdelningschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Fredrik Olofsson, jurist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Markus Planmo, expert, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Caroline Reuterskiöld Wall, chefsjurist, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Roland Sandelin, projektledare, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Johanna Sandwall, enhetschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Harald Svensson, chefsekonom, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Matilda Tidlund, koncernsäkerhetschef, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Hanna Warmark, sakkunnig, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Malin Wester, rådgivare, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Åsa Åhlén Hagman, projektledare, fr.o.m. 2018-12-07 t.o.m. 2019-12-01
Expert : Anna Öhman, beredskapshandläggare, fr.o.m. 2019-01-21 t.o.m. 2019-12-01
Huvudsekreterare : Patrik Asplund, kansliråd, fr.o.m. 2019-06-03 t.o.m. 2019-12-14
Sekreterare : Martin Allard, principalkonsult, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2019-12-01
Sekreterare : Nina Hellstrand Nordengren, jurist, fr.o.m. 2018-09-24 t.o.m. 2019-11-20
Sekreterare : Christina Wilén, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-08-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:51 Näringslivets roll inom totalförsvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om anpassning till nya förutsättningar för taxi och samåkning (N 2015:05) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om anpassning till nya förutsättningar för taxi och samåkning (N 2015:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:81 och dir. 2016:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:86 Taxi och samåkning - idag, i morgon och i övermorgon
Medverkande :
Särskild utredare : Amy Rader Olsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2016-12-01
Expert : Bo Bylund, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Tommie Börjesson, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Henrik Carlborg, jurist, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Anna Felländer, digialiserings- och framtidsekonom, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Enar Lundgren, ämnesråd, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Lars-Göran Mattsson, professor, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Karin Morild, sakkunnig, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Lise Pripp, projektledare, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Maria Åkerlund, utredare, fr.o.m. 2016-02-10
Sekreterare : Hanna Forsell Louarn, fr.o.m. 2015-10-15 t.o.m. 2016-12-01
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2016-12-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:86 Taxi och samåkning – i dag, i morgon och i övermorgon [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2015 års postlagsutredningen (N 2015:06) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
2015 års postlagsutredningen (N 2015:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-08-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:87 och dir. 2015:124
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:27 Som ett brev på posten - Postbefordran och pristak i ett digitaliserat samhälle
SOU 2016:54 Till sista utposten - En översyn av postlagstiftningen i ett digitaliserat samhälle
Medverkande :
Särskild utredare : Kristina Jonäng, fr.o.m. 2015-08-13 t.o.m. 2016-08-31
Expert : Peter Andersson, universitetslektor, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Sofia Knapp, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Peter Malmsten, analytiker, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Karin Morild, sakkunnig, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Else-Marie Norin, handläggare, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Tobias Rydin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Sten Selander, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Eva Sörell, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-06
Sekreterare : Peter Andersson, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Emma Maraschin, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-09-09
Sekreterare : Sofie Sandell, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-09-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om effektivare användning av statens bredbandsinfrastruktur (N 2014:05) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om effektivare användning av statens bredbandsinfrastruktur (N 2014:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-08-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:118 och dir. 2015:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:1 Statens bredbandsinfrastruktur som resurs
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa Torstensson, fr.o.m. 2014-08-21 t.o.m. 2016-01-11
Sakkunnig : Magnus Axelsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Sakkunnig : Anna Castberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-05-07 t.o.m. 2015-10-27
Sakkunnig : Johan Hallberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Susanna Mattsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Sakkunnig : Åsa Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Sakkunnig : Daniel Rinder, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2015-05-06
Expert : Josephine Alin, koncernjurist, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Pia Andreasson, chef, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Kajsa Frisell, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Ronny Janse, handläggare, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Dan Lems, marknadsansvarig, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Lars-Johan Lindh, förvaltningsledare, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Karin Morild, sakkunnig, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Katarina Svärdh, expert, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2015-12-12
Expert : Maria Wieslander, jurist, fr.o.m. 2015-01-20 t.o.m. 2016-01-11
Sekreterare : Kajsa Fernqvist, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-01-17
Sekreterare : Peter Meurling, fr.o.m. 2014-12-15 t.o.m. 2016-01-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:1 Statens bredbandsinfrastruktur som resurs [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om studieavgifter för studenter från länder utanför Europeiska ekonomiska samarbetsområdet (U 2004:09) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om studieavgifter för studenter från länder utanför Europeiska ekonomiska samarbetsområdet (U 2004:09)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:183
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:7 Studieavgifter i högskolan
Medverkande :
Särskild utredare : Erland Ringborg, generaldirektör, fr.o.m. 2004-12-22 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Albin Gaunt, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Eric Leijonram, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-11-07 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Hampus Lilja, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Lars Bergman, rektor, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Eva Björck-Åkesson, tf. rektor, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Leif Lindfors, universitetsdirektör, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Karin Morild, ungdomsekonom, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Helena Mähler Lejon, utredare, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Åsa Petri, handläggare, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Mari-Anne Roslund, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Ulla Rylander, enhetschef, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Tobias Smedberg, ordförande, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Eskil Wadensjö, professor, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Annikka Genberg, bitr. förvaltningschef, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:7 Studieavgifter i högskolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman