Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Forseke

Sök kontaktuppgifter till Karin Forseke på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Forseke

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Forseke medverkat i ( 3 st. ):

Rådet för försäljning av aktier i bolag med statligt ägande (N 2007:09) [ Avslutad 2010 ] [ Ordförande ]
Rådet för försäljning av aktier i bolag med statligt ägande(N 2007:09)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-06
Direktiv för rådet, se dir. 2007:130
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Karin Forseke, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2007-10-01
Ordförande : Bengt-Åke Nilsson, fr.o.m. 2007-11-16 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Adine Axén Grate, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Katarina Bonde, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Lars Grönstedt, O, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Anna Karin Göransson Källén, fr.o.m. 2007-11-16 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Lennart Jeansson, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Marianne Nivert, fr.o.m. 2007-11-16 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Ulla Gustavsson, fr.o.m. 2008-01-17 t.o.m. 2010-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Finansmarknadsrådet (Fi 2006:06) [ Avslutad 2009 ] [ Ledamot ]
Finansmarknadsrådet (Fi 2006:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-27
Direktiv för rådet, se dir. 2006:44, dir. 2007:115, och dir. 2007:148
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Tema rapport 1 Samlad satsning på finansiell sektor
Delrapport 1 Värdepappersmarknad i förändring
Slutrapport Finansiell sektor i förändring
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Hessius, fr.o.m. 2006-05-02 t.o.m. 2009-04-27
Vice ordförande : Lars Hörngren, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2009-04-27
Ledamot : Hans-Erik Andersson, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-04-27
Ledamot : Magnus Dahlquist, fr.o.m. 2006-05-10 t.o.m. 2007-06-04
Ledamot : Karin Forseke, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Karl-Olof Hammarkvist, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Lars Hörngren, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2007-06-19
Ledamot : Gent Jansson, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Harry Klagsbrun, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Carl Eric Stålberg, fr.o.m. 2006-05-10
Expert : Sonja Daltung, t.o.m. 2007-06-04
Expert : Peter Lindfelt, fr.o.m. 2007-06-05
Sekreterare : Camilla Ferenius, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-05-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om svensk kod för bolagsstyrning (Ju 2004:10) [ Avslutad 2005 ] [ Ledamot ]
Kommittén om svensk kod för bolagsstyrning (Ju 2004:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-09-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:130 Svensk kod för bolagsstyrning
Medverkande :
Ordförande : Erik Åsbrink, f.d. finansminister, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Rune Brandinger, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Claes Dahlbäck, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Karin Forseke, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Lars-Erik Forsgårdh, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Eva Halvarsson, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Arne Mårtensson, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Marianne Nivert, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Lars Otterbeck, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Henrik Paulsson, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Bengt Rydén, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Sekreterare : Björn Kristiansson, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Sekreterare : Per Lekvall, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:132 Svensk kod för bolagsstyrning

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:130 Svensk kod för bolagsstyrning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman