Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karin Ödquist Drackner

Sök kontaktuppgifter till Karin Ödquist Drackner på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karin Ödquist Drackner

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karin Ödquist Drackner medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen en uppväxt fri från våld (A 2021:02) [ Avslutad 2022 ] [ Expert ]
Utredningen en uppväxt fri från våld (A 2021:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:29 och dir. 2022:17
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast under januari 2023.
Utredningen har avgett :
SOU 2022:70 En uppväxt fri från våld – en nationell strategi för att förebygga och bekämpa våld mot barn, Volym 1 och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Malmberg, generaldirektör, fr.o.m. 2021-04-29 t.o.m. 2023-01-18
Sakkunnig : Lisa Dahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-06-09 t.o.m. 2022-12-31
Sakkunnig : Janna Törneman, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-04-28
Expert : Pär Alexandersson, utredare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-04-05
Expert : Negin Amirekthiar, sakkunnig i jämställdhet, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-01-02
Expert : Ola Florin, kansliråd, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : John Forsberg, kommissarie, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Åsa Frostfeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-08-26 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Johanna Gillström, jurist, fr.o.m. 2022-06-23 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Serine Gunnarsson, sakkunnig, fr.o.m. 2022-03-30 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Jens Göransson, senior åklagare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Frida Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-08-25
Expert : Anna Karin Hildingson Boqvist, generalsekreterare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Ulf Hjerpe, enhetschef, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Magnus Jägerskog, generalsekreterare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Henrik Karlsson, utredare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-06-22
Expert : Jenny von Knorring, kansliråd, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Laura Korhonen, professor och centrumchef, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Mikael Mattsson-Flink, handläggare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Maria Melin, processamordnare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Peter Nyberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Shriti Radia, jurist, fr.o.m. 2022-04-06 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Cecilia Sjölander, generalsekreterare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Karin Sjömilla, barnrättsjurist, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Carl Göran Svedin, professor, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Mikael Thörn, senior utredare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Janna Törneman, barnrättsrådgivare, fr.o.m. 2022-04-30 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Natalie Verständig-Axelius, utredare, fr.o.m. 2022-02-22 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Karin Ödquist Drackner, program- och påverkanschef, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-04-29
Expert : Carolina Överlien, professor, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-12-31
Sekreterare : Karin Blomgren, samordnare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2023-01-18
Sekreterare : Jessica Gozzi, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-10-01 t.o.m. 2022-12-31
Sekreterare : Nina Karnehed, sektionschef, fr.o.m. 2022-04-01 t.o.m. 2022-12-31
Sekreterare : Katarina Leffler, inspektör, fr.o.m. 2021-05-25 t.o.m. 2023-01-18
Sekreterare : Sara Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-03 t.o.m. 2022-03-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

SOU 2022:70
Barnrättsdelegationen (S 2016:C) [ Pågående ] [ Ersättare ]
Barnrättsdelegationen (S 2016:C)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-07 00:00:00
Direktiv för uppdraget, se S2016/03619/FST
Medverkande :
Ledamot : Warda Abdalla, förbundsordförande Rädda barnens ungdomsförbund, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Pernilla Baralt, generalsekreterare, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Pernilla Baralt, generalsekreterare Unicef, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Agnes Plan International Sverige Björn, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Anne Marie Brodén, ordförande, Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Anne Marie Brodén, ordförande, Stiftelsen Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Anne Marie Brodén, styrelseordförande Stiftelsen Allmänna barnhuset, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Åse Bäckström, ordförande, Global Child Forum, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Elisabeth Dahlin, generalsekreterare, Rädda Barnen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Elisabeth Dahlin, barnombudsman, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Elisabeth Dahlin, barnombudsman Barnombudsmannen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Inger Davidson, ordförande, ECPAT, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Cecilia Ekstrand, handläggare, Synskadades Riksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Cecilia Ekstrand, intressepolitisk handläggare, Synskadades Riksförbund, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Cecilia Ekstrand, intressepolitisk handläggare Synskadades riksförbund, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Carlina Engström, vice generalsekreterare, Stiftelsen Friends, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Anna Ernestam, generalsekreterare SOS Barnbyar, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Elias Fjellander, vice ordförande LSU, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Maja Frankel, generalsekreterare, Friends, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Maja Frankel, generalsekreterare Friends, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Maria Sverigechef Rädda Frisk, barnen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2023-10-16
Ledamot : Paula Guillet de Monthoux, generalsekreterare, World Childhood Foundation, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Ida Hellrup, grundare och jurist, Barnrättsbyrån, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Anna Karin Hildingson Boqvist, generalsekreterare, ECPAT, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Anna Karin Hildingson Boqvist, generalsekreterare ECPAT, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Birgitta Holmberg, programchef och vice ordförande, World Childhood Foundation, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Britta Holmberg, biträdande generalsekreterare World Childhood Foundation, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Mushtagh Hosseini, ordförande, Sveriges Ensamkommande Förening RIksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Birgitta Johansson, vice ordförande Erikshjälpen, Nätverket för Barnkonventionen, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Birgitta Johansson, programchef Nätverket för barnkonventionen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Stefan Johansson, ordförande, Nätverket för barnkonventionen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Magnus Jägerskog, generalsekreterare, Barnens rätt i samhället, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Magnus Barnens Jägerskog, rätt i samhället (Bris), fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Magnus Jägerskog, generalsekreterare Bris, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Michael Karlsson, ordförande, SOS barnbyar, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Johan Klinthammar, förbundsordförande RBU, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Hannah Kroksson, vice ordförande, Sveriges ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Mathilda Sveriges Ungdomsorganisationer (LSU) Laestadius, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Jorge Londoño, ordförande, Rädda Barnens ungdomsförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Bodil Långberg, styrelseledamot, SOS barnbyar, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Fredrik Malmberg, barnombudsman, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Katarina Mellström, generalsekreterare, Global Child Forum, fr.o.m. 2022-09-09 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Katarina Secretary General Global Child Mellström, Forum, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Sandra Patel Seropian, påverkanschef, Maskrosbarn, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Sandra Patel Seropian, påverkanschef Maskrosbarn, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Maria Persdotter, ordförande, Riksförbundet för rörelsehindrade barn och unga, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Maria Persdotter, ordförande, Riksförbundet för rörelsehindrade Barn och Unga (RBU), fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Pia Stavås-Meier, ordförande, PLAN Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Odd Swarting, ordförande, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Hanna Thessén, ordförande, Rädda Barnens Ungdomsförbund, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Helena Thybell, generalsekreterare, Rädda Barnen, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Elin Wernquist, generalsekreterare Barnrättsbyrån, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Cajsa Wiking, generalsekreterare, Global Child Forum, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-09-08
Suppleant : Cecilia Sjölander, generalsekreterare, Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Ulf Karlberg, styrelseledamot, Global Child Forum, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Ola Mattsson, chef Sverigeprogrammet, Rädda Barnen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Anders Pettersson, generalsekreterare, ECPAT, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Neven Milivojevic, verksamhetsledare, Synskadades Riksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Britta Holmberg, bitr. generalsekreterare, World Childdhood Foundation, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Emma Bennwik, barnrättsspecialist, Barnens rätt i samhället, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Bodil Långberg, styrelseledamot, SOS barnbyar, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Rebecka Prentell, ordförande, Sveriges Ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Anna Karin Hildingson Boqvist, program- och utredningschef, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Henrik Petrén, generalsekreterare, Riksförbundet för rörelsehindrade barn och unga, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Fredrik Svensson, rådgivare, PLAN Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Véronique Lönnerblad, generalsekreterare, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Suppleant : Johan Rahm, kommunikationschef, Stiftelsen Friends, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ersättare : Filippa Head Berg, of Research and Development Global Child Forum, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Noura Berrouba, ordförande LSU, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Eli Båvner Lorentzi, vice ordförande, Rädda Barnens Ungdomsförbund, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Aza Sveriges Ungdomsorganisationer (LSU) Cheragwandi, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Anna Dorrian Werner, påverkansansvarig/barnrättsjurist Bris, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Maj Fagerlund, barnrättsjurist Unicef, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2023-08-24
Ersättare : Maria Frisk, chef Sverigeprogrammet, Rädda Barnen, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Paula Guillet de Monthoux, generalsekreterare, World Childhood Foundation, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Paula Guillet de Monthoux, generalsekreterare World Childhood Foundation, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Ida Hellrup, jurist Barnrättsbyrån, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Erik Henriksson, tf. Barnombudsman/verksamhetschef Barnombudsmannen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Elin Hågeby Caicedo, generalsekreterare, Maskrosbarn, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Elin Hågeby Caicedo, generalsekreterare Maskrosbarn, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Sophie Josephson, senior barnrättsrådgivare, ECPAT, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Sophie Josephson, senior barnrättsrådgivare ECPAT, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Isabella Kim, barnrättsjurist Friends, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Emma Barnens Kristensson Bennwik, rätt i samhället (Bris), fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Magnus Loftsson, forskningschef, Friends, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Bodil Långberg, styrelseledamot SOS Barnbyar, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Maria Olausson, jurist Nätverket för barnkonventionen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Brendan Rajakumar Joseph, vice förbundsordförande Rädda barnens ungdomsförbund, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Cecilia Sjölander, generalsekreterare, Stiftelsen Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Cecilia Sjölander, generalsekreterare Stiftelsen Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Ylva Sperling, sektionschef Rädda barnen, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2023-10-16
Ersättare : Malin Tjernell Prioset, förbundsjurist/kanslichef RBU, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-01-08
Ersättare : Janna Törneman, barnrättsrådgivare Unicef, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2023-05-08
Ersättare : Michael Wandy Karlsson, styrelseordförande, SOS barnbyar, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Elin Wernquist, generalsekreterare, Barnrättsbyrån, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Per Wictorsson, verksamhetschef, Synskadades Riksförbund, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Per Wictorsson, verksamhetschef Synskadades riksförbund, fr.o.m. 2023-01-19 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Ebba Plan International Sverige Wigerström, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ersättare : Karin UNICEF Sverige Ödquist Drackner, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Johanna Forsberg, ordförande, Nätverket Unga För Tillgänglighet, fr.o.m. 2023-10-02 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Gabriel Eerden, styrelseledamot, Nätverket Unga för Tillgänglighet, fr.o.m. 2023-10-02 t.o.m. 2024-12-31
Ledamot : Christina Heilborn, förbundssekreterare, Riksförbundet FUB, fr.o.m. 2023-08-30 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Nina Alander, förbundsjurist, Riksförbundet FUB, fr.o.m. 2023-08-30 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Lotta Sylwander, programchef, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2023-08-30 t.o.m. 2024-02-11
Ledamot : Åsa Regnér, generalsekreterare, fr.o.m. 2023-10-17 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Maria Sverigechef Rädda Frisk, barnen, fr.o.m. 2023-10-17 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Ylva Sverigechef Rädda Sperling, barnen, fr.o.m. 2023-10-17 t.o.m. 2024-12-31
Ersättare : Li Wicén, förbundsjurist, fr.o.m. 2024-01-09 t.o.m. 2021-12-31
Ersättare : Amanda Bertilsdotter Nilsson, jurist, fr.o.m. 2024-02-12 t.o.m. 2024-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman