Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kai Honkonen

Sök kontaktuppgifter till Kai Honkonen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kai Honkonen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kai Honkonen medverkat i ( 3 st. ):

2000-delegationen (K 1998:02) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
2000-delegationen (K 1998:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-01-29
Direktiv för delegationen, se dir. 1998:10.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:24 2000-säkringen i Sverige. Myt och verklighet
Medverkande :
Ordförande : Björn Rosengren, statsråd, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 1999-05-31
Ordförande : Ines Uusmann, statsråd, fr.o.m. 1998-01-29 t.o.m. 1998-10-14
Ordförande : Jan Freese, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-06-15
Ledamot : Laila Edholm, informationsdirektör, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-04-14
Ledamot : Åke Fagelberg, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 2000-04-14
Ledamot : Anita Harriman, utredare, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 1999-03-24
Ledamot : Anders Hellman, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 2000-04-14
Ledamot : Lars Isaksson, landstingsråd, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 2000-04-14
Ledamot : Lennart Jonasson, direktör, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Sven-Olov Karlsson, landstingsdirektör, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-04-14
Ledamot : Claes Ljungh, statssekreterare, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 2000-04-14
Ledamot : Inger Persson, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-04-14
Ledamot : Lars-Eric Petersson, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 2000-04-14
Ledamot : Anitra Steen, generaldirektör, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 2000-04-14
Ledamot : Michael Westerberg, fr.o.m. 1998-07-21 t.o.m. 1998-09-13
Expert : Håkan Färm, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-04-14
Expert : Anders Åhlund, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-04-14
Sekreterare : Kristina Norberg-Fallgren, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 1999-12-14
Sekreterare : Birgitta Andersson, fr.o.m. 1999-03-29 t.o.m. 2000-01-31
Sekreterare : Kai Honkonen, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Gunilla Karlstedt, fr.o.m. 1999-01-25 t.o.m. 2000-03-15
Sekreterare : Per-Erik Lundh, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Bo Magnusson, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2000-04-14
Sekreterare : Erika Södersten, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 2000-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:24 2000-säkringen i Sverige – Myt och verklighet [ pdf|Ikon för riksdagen ]
IT-kommissionen (SB 1995:01) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
IT-kommissionen (SB 1995:01)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:1 och 1996:46.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:68 IT-kommissionens arbetsprogram 1995-96.
SOU 1996:178 IT och miljön - en samling goda exempel
SOU 1997:12 IT-problem inför 2000-skiftet - delbetänkande
SOU 1997:23 Digital demokrati - delbetänkande
SOU 1997:31 Kristallkulan - tretton röster om framtiden - delbetänkande
SOU 1997:63 Sverige inför epokskiftet - delbetänkande
SOU 1997:67 Sweden in the Information Society
SOU 1997:73 Inför en svensk policy om SÄKER ELEKTORNISK KOMMUNIKATION - delbetänkande
SOU 1997:124 IT-kommissionens hearing om den nya medie- och programvaruindustrin Publikationer Kommunikation utan gränser - en rapport från IT-kommissionen juni 1995 Skriften är ett sammandrag av kommissionens arbetsprogram Communication Without Frontiers - report by Swedish IT-Commission, juni 1995 Engelsk översättning av sammandraget Europeiska Unionen - IT, telekommunikation och nya medier En kartläggning och analys gjord av Statskontoret på uppdrag av IT-kommissionen Datorvanor 1995 Undersökning av svenska folkets datorvanor utförd av Statistiska Centralbyrån, SCB på uppdrag av IT-kommissionen IT världen runt - Nationella IT - initiativ, Utlandsrapport Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet IT världen runt - Regionala initiativ Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet. Stencil, Stockholm 1995. IT världen runt - Statligt stöd till mjuk- varuindustrin Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet. Stencil, Stockholm 1995. Data om informationstekniken i Sverige 1996 Redovisning av befintlig statistik om handel med och produktion av IT samt användning av IT, gjord av Statistiska centralbyrån på uppdrag av IT-kommissionen Rapport 1/96, Så kan Sverige utveckla en stark programvaruindustri Dokumentation från hearing 13 december 1995 Rapport 2/96, IT-mått - Hur kan IT-användning beskrivas Studie gjord av CEPRO AB på uppdrag av IT- kommissionen Rapport 3/96, IT och Handikapp Dokumentation från workshop 23 november 1995 Rapport 4/96, Kvinnor och IT Dokumentation från dialogkonferens anordnad av IT-kommissionen och Socialdepartementet 5-6 december 1995 Rapport 5/96, Rättsinformation och IT - Svårigheternas advokater eller möjligheternas ambassadörer Raport 6/96, ERROR, När IT inte fungerar - en rapport om IT och dess användbarhet Rapport 7/96, IT-kommissionens hearing om infrastrukturen för information och kommunikation Rapport 95/96, Rättsinformation och IT Dokumentation från hearing om rättsinformation och IT anordnad av IT-kommissionen och Stiftelsen för rättsinformation, 26 april 1996 Dokumentation från hearing, 5-6 juni 1996 Rapport 8/96, Affärsnyttan med Internet Sammanfattning av ett seminarium som anordnades av IT-kommissionen, Swebizz och Sveriges Tekniska Attachéer den 4 juni 1996. Publiceras endast i elektronisk form på IT-komm. hemsida: http://www.itkommissionen.se. Kommissionen skall avge en delredovisning senast den 31 mars 1997 och slutrapportering den 31 maj 1998. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Nygren, f.d. statsråd, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-04-08
Ordförande : Ines Uusmann, statsråd, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 1998-06-30
Vice ordförande : Stig Hagström, universitetskansler, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Lars Engqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Boel Flodgren, rektor, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Margareta Foyer, länsdirektör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Ulla Frang, direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Birgitta Frejhagen, verkst.direktör, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Stig Hagström, universitetskansler, fr.o.m. 1995-02-15
Ledamot : Gunnar Hedborg, näringslivschef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-08-31
Ledamot : Mona Hillman, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Eva Jacobsson, direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Jan-Åke Kark, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Mirka Mikes, forskningschef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Ann-Marie Nilsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-09-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Ingela Ronnheden, undersköterska, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Christer Sturmark, företagsledare, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Olof Ulander, nätchef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Anne-Margrete Wachtmeister, konsult, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Linda Widmark, studerande, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Suzanne Liljegren, konsult, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Gunnar Hedborg, näringslivschef, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Ann-Marie Nilsson, kanslichef, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-09-14
Sekreterare : Bo Beckeström, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Anders Forsberg, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1998-04-14
Sekreterare : Per Hammarstedt, doktorand, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Kai Honkonen, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Magnus Härviden, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1997-10-12
Sekreterare : Eva Mittermaier, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Per Odebrant, fr.o.m. 1998-02-10 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Marta Sandén, redaktör, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Weje Sandén, redaktör, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Kjell Skoglund, rådman, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Erika Södersten, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Daniel Westman, fr.o.m. 1998-01-09 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Ulla Åhs, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-05-14
Maria Håkansson, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-06-30
Karin Larsson, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1998-06-30
Louise Sjöström, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-07-31
Ann-Kristin Hägglund, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-01-07
Camilla Olsson, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1996-12-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Ungdomens IT-råd (SB 1995:02) [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Ungdomens IT-råd (SB 1995:02)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:2 och dir. 1996:105.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 5 tr. Postadress: Kommunikationsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, (ulrik@ungit.sehttp://www.ungit.se) tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 47 63 (Brandén), direktval 08-405 47 09 (Honkonen)
Utredningen har avgett :
SOU 1996:32 Möss och människor. Exempel på bra IT-användning bland barn och ungdomar - delbetänkande
SOU 1996:181 MEGA-BYTE - slutbetänkande
SOU 1997:185 Nyckeln till MEGA BYTET - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Helejna Larsson, projektledare, fr.o.m. 1995-01-30 t.o.m. 1998-01-15
Ledamot : Sara Andersson, studerande, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1997-01-13
Ledamot : Erik Löwendahl, studerande, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1997-12-18
Ledamot : Malin Rönnmark, projektledare, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-12-18
Ledamot : Calle Sjöström, forskarstuderande, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-12-18
Ledamot : Johan Strid, projektledare, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Wiktor IT-konsult Södersten, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Åsa Winzell, ljudtekniker, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1997-12-18
Expert : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1997-12-18
Sekreterare : Ulrik Brandén, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 1998-01-15
Sekreterare : Kai Honkonen, fr.o.m. 1997-04-02 t.o.m. 1998-01-15
Sekreterare : Thomas Johansson, projektledare, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-03-31
Jessica Persson, fr.o.m. 1997-01-30 t.o.m. 1997-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman