Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jonas Jarefors

Sök kontaktuppgifter till Jonas Jarefors på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jonas Jarefors

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jonas Jarefors medverkat i ( 5 st. ):

Arbetsmarknadsutredningen (A 2016:03) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Arbetsmarknadsutredningen (A 2016:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:56 och dir. 2017:71
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 35 09 (Grafeuille)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:82 Vägledning för framtidens arbetsmarknad
SOU 2019:03 Effektivt, tydligt och träffsäkert - Det statliga åtagandet för framtida arbetsmarknad
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Fahlberg Pihlgren, fr.o.m. 2016-06-22 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Christer Bergqvist, verksamhetschef, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-01
Expert : Anna-Carin Bylund, bitr. generalsekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Petra Capelle, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2017-02-02
Expert : Petra Capelle, kansliråd, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Magnus Engberg, områdeschef, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Américo Fernandez, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Vivi Jacobson-Libietis, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Jonas Jarefors, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-03 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Henrik Jonsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Malin Jönsson, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Maria Karanta, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Carl-Johan Klint, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Anders Larsson, enhetschef, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Staffan Nilsson, utredare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Eva Nordlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Ulrika Sjöholm, upphandlingsjurist, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2018-05-17
Expert : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Mårten Svensson Risdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2017-05-14
Expert : Annika Sundén, analysdirektör, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Martin Söderström, fil.dr., fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Niclas Wallentin, verksjurist, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Therese Wallqvister, analytiker, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Peter Wollberg, ämnesråd, fr.o.m. 2016-12-16 t.o.m. 2019-01-31
Huvudsekreterare : Soledad Grafeuille, fr.o.m. 2016-08-08 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Cathrine Carlberg, fr.o.m. 2017-09-13 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Carina Cronsioe, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2017-08-31
Sekreterare : Josefin Edström, fr.o.m. 2017-08-07 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Elsa Engström, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Louise Gerdemo Holmgren, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Mia Löw, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Fredrik Ribbing, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Ulrika Sjöholm, fr.o.m. 2018-05-18 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Mikael Vall, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om tobaksförsäljning (S 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om tobaksförsäljning (S 2008:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:29 och dir. 2008:147
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:23 Olovlig tobaksförsäljning
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Mats Rikspolisstyrelsen Hjelmgren, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Carin Socialdepartementet Jahn, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Jonas Finansdepartementet Jarefors, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Per Justitiedepartementet Lennerbrandt, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Ulrika Socialdepartementet Lindblom, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Helena Finansdepartementet Linde, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Maria Statens Svelander, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Fredrik En Söderhielm, rökfri generation, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Staffan Sveriges Kommuner Wikell, och Landsting, fr.o.m. 2008-06-01
Sekreterare : Fredrik Landgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2009-03-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:23 Olovlig tobaksförsäljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen av tillsynen inom socialförsäkringsområdet (S 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen av tillsynen inom socialförsäkringsområdet (S 2007:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:24 och dir. 2007:141
Upppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:10 21+1->2 En ny myndighet för tillsyn och effektivitetsgranskning av socialförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 2007-03-01
Sakkunnig : Magnus Gunnarsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-26
Sakkunnig : Jonas Jarefors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-26
Sakkunnig : Torkel Nyman, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Stig Jansson, lagman, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Anna Jadenius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Anna Karlgren, direktör, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Åsa-Marie Linderö, handläggare, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Eva Nordqvist, chefsjurist, fr.o.m. 2007-12-13
Expert : Mona Nykvist, utredare, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Stig Orustfjord, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2007-04-26 t.o.m. 2007-12-12
Expert : Uno Ströberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2007-04-26
Sekreterare : Carl-Göran Högås, fr.o.m. 2007-10-15
Sekreterare : Lena Schelin, fr.o.m. 2007-03-26
Bitr. sekreterare : Hanna Mellin, fr.o.m. 2007-08-14 t.o.m. 2007-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Trafikinspektionsutredningen (N 2005:09) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Trafikinspektionsutredningen (N 2005:09)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:108
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:4 Trafikinspektionen - en myndighet för säkerhet och skydd inom transportområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Ingvar Åkesson, fr.o.m. 2005-11-15 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Per Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-15 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Lena Byström Möller, chefsjurist, fr.o.m. 2005-11-15 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Johan Fransson, sjöfartsdirektör, fr.o.m. 2005-11-15 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Peter Fäldt, ämnesråd, fr.o.m. 2005-11-15 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Olof Hedberg, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Carin Hellner, stf. generaldirektör, fr.o.m. 2005-11-15 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Jonas Jarefors, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-15 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Kersti Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-11-15 t.o.m. 2006-08-31
Expert : Charlotte Ottosson, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Marianne Ullvén, administrativ chef, fr.o.m. 2005-11-15 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Håkan Östlin, jurist, fr.o.m. 2005-11-15 t.o.m. 2007-01-18
Sekreterare : Lars I. Magnusson, fr.o.m. 2005-12-16 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Eva Römbo, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Evy Åström, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för jämställdhet inom scenkonstområdet (Ku 2004:05) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Kommittén för jämställdhet inom scenkonstområdet (Ku 2004:05)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-03-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:42 Plats på scen
Medverkande :
Ordförande : Birgitta Englin, verkst. direktör, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2006-04-28
Ledamot : Ronnie Hallgren, verkst. direktör, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2006-04-28
Ledamot : Kenneth Kvarnström, teaterchef, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2006-04-29
Expert : Matilda Berggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Fredrik Gunnarsson, handläggare, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Jonas Jarefors, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Frédérique Lémery, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Anna Lindal, professor, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Benny Marcel, avdelningschef, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Eva Mark, fil.dr., fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Kicki Scheller, fr.o.m. 2006-01-16 t.o.m. 2006-04-28
Expert : Katarina Schmidt, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2006-01-15
Expert : Anders Söderling, konserthuschef, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-09-19
Sekreterare : Gunilla Edemo, journalist, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-05-16
Sekreterare : Helena Salomonson, fr.o.m. 2004-09-15 t.o.m. 2006-05-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:42 Plats på scen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman