Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jon Dunås

Sök kontaktuppgifter till Jon Dunås på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jon Dunås

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jon Dunås medverkat i ( 3 st. ):

Sanningskommissionen för det samiska folket (Ku 2021:02) [ Pågående ] [ Huvudsekreterare ]
Sanningskommissionen för det samiska folket (Ku 2021:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-11-03 00:00:00
Direktiv för kommittén, se dir. 2021:103
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 december 2025.
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Calissendorff, justitieråd, fr.o.m. 2022-04-11 t.o.m. 2023-08-31
Ledamot : Marie B Hagsgård, internationell expert, fr.o.m. 2022-06-03
Ledamot : Anna-Lill Drugge, fil.dr, fr.o.m. 2022-06-03
Ledamot : Gunlög Fur, professor, fr.o.m. 2022-06-03
Ledamot : Patrik Lantto, professor, fr.o.m. 2022-06-03
Ledamot : Marianne Liliequist, professor emerita, fr.o.m. 2022-06-03
Ledamot : Britta Marakatt-Labba, konstnär, fr.o.m. 2022-06-03 t.o.m. 2022-06-12
Ledamot : Bertil Marklund, fil.dr, fr.o.m. 2022-06-03
Ledamot : Jonas Monié-Nordin, docent, fr.o.m. 2022-06-03
Ledamot : Ulf Mörkenstam, professor, fr.o.m. 2022-06-03
Ledamot : Mikael Svonni, professor emeritus, fr.o.m. 2022-06-03 t.o.m. 2022-08-28
Ledamot : Eivind Torp, docent, fr.o.m. 2022-06-03
Ledamot : Laila Susanne Vars, fil.dr, fr.o.m. 2022-06-03
Huvudsekreterare : Jon Dunås, ämnesråd, fr.o.m. 2022-05-02 t.o.m. 2023-09-30
Sekreterare : Malin Andersson Junkka, webbredaktör och ansvarig utgivare, fr.o.m. 2022-09-01
Sekreterare : Kaisa Huuva, fil.mag., fr.o.m. 2022-03-21 t.o.m. 2023-02-28
Sekreterare : Lena Kroik, projektkoordinator, fr.o.m. 2023-04-03 t.o.m. 2024-06-30
Sekreterare : Moa Sandström, fil.dr, fr.o.m. 2023-04-03
Sekreterare : Marja-Kristin Skum, forskare, fr.o.m. 2023-01-01
Sekreterare : Sanna Vitestam, hovrättsassessor, fr.o.m. 2022-03-07
Biträdande sekreterare : Raija Kärkkäinen Eriksson, ombudsman, fr.o.m. 2022-06-01
Sekreterare : Elli-Ristin Tuorda, jägmästare, fr.o.m. 2023-08-14 t.o.m. 2024-06-30
Ordförande : Anders Lidén, fil.dr, fr.o.m. 2023-09-01
Huvudsekreterare : Helena Onn, ämnesråd, fr.o.m. 2023-10-02
Sekreterare : Elsa Hellqvist, statsvetare, fr.o.m. 2023-11-16 t.o.m. 2024-03-31
Sekreterare : Ingela Persson, administratör, fr.o.m. 2023-10-16 t.o.m. 2024-03-31
Ledamot : Krister Stoor, filosofie doktor, fr.o.m. 2023-11-01
Biträdande sekreterare : Astrid Wallner, transkriberare, fr.o.m. 2023-12-04 t.o.m. 2024-03-04
Biträdande sekreterare : Elin Johansson, lärarstudent, fr.o.m. 2024-01-08 t.o.m. 2024-03-08
Biträdande sekreterare : Elin Johansson, lärarstudent, fr.o.m. 2024-01-08 t.o.m. 2024-03-08
Biträdande sekreterare : Elin Johansson, lärarstudent, fr.o.m. 2024-03-09 t.o.m. 2024-06-07
Biträdande sekreterare : Astrid Wallner, transkriberare, fr.o.m. 2024-03-05 t.o.m. 2024-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Filmutredningen 2008 (Ku 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Filmutredningen 2008 (Ku 2008:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-06-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:73 Vägval för filmen
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Svegfors, landshövding, fr.o.m. 2008-08-11 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Anna Boreson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Christoffer Démery, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Dag Feurst, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Rolf Höijer, ämnesrådet, fr.o.m. 2009-04-16 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Maria Ljungkvist, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-04-15
Expert : Martin Olauzon, avdelningschef, fr.o.m. 2009-04-16 t.o.m. 2009-10-07
Expert : Sara Underskog, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2008-09-22 t.o.m. 2009-10-07
Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Dan Kihlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-01-22 t.o.m. 2009-10-07
Michael Informatör Malmborg, och egen företagare, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-01-21
Ingvar von Malmborg, redaktör, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Leif Pettersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Hans Wallmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Bengt Wernersson, redaktör, fr.o.m. 2008-11-26 t.o.m. 2009-10-07
Cecilia Wikström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-11-26
Huvudsekreterare : Jon Dunås, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-10-18
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Jon Dunås, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2009-09-30
Sekreterare : Johanna Wistedt, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:88 Filmpolitikens finansiering och utformning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:73 Vägval för filmen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen för översyn av verksamheten och arbetsformerna vid Statens ljud- och bildarkiv (U 2003:08) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen för översyn av verksamheten och arbetsformerna vid Statens ljud- och bildarkiv (U 2003:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-19
Direktiv för se, dir. 2002:155 och dir. 2003:08
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:53 Bevara ljud och rörlig bild Insamling, migrering - prioritering
Medverkande :
Särskild utredare : Claes Gränström, överarkivarie, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-05-13
Sakkunnig : Elisabeth Bill, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-05-13
Sakkunnig : Jan-Olof VD-rådgivare Guriner, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-05-13
Expert : Peder Bjursten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2004-05-13
Expert : Jon Dünås, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-02-02
Expert : Maria Ljungkvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-05-13
Sekreterare : Ulla-Britt (avliden) Nordin Siebolds, fr.o.m. 2003-08-04 t.o.m. 2003-10-15
Sekreterare : , Raab, Carl-Michael 1:e arkivarie, fr.o.m. 2003-11-24 t.o.m. 2004-05-31
Assistent : Monica Augustsson, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:53 Bevara ljud och rörlig bild – Insamling, migrering, prioritering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman