Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johanna Sköld

Sök kontaktuppgifter till Johanna Sköld på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johanna Sköld

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johanna Sköld medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om förbättrade möjligheter att skydda Sveriges säkerhet (Ju 2023:23) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om förbättrade möjligheter att skydda Sveriges säkerhet (Ju 2023:23)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2023-10-26 00:00:00
Direktiv för Kommittén, se dir. 2023:152
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 29 november 2024.
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Strömberg, f.d. lagman, fr.o.m. 2023-11-13
Sekreterare : Karin Fogelström, kammaråklagare, fr.o.m. 2023-11-13
Sakkunnig : Gustaf Hygrell, kansliråd, fr.o.m. 2024-01-16
Sakkunnig : Leida Larkeus, kansliråd, fr.o.m. 2024-01-16
Sakkunnig : Carl-Johan Malmqvist, kansliråd, fr.o.m. 2024-01-16
Sakkunnig : Johanna Sköld, rättssakkunnig, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Hannes Beckman, verksjurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Roger Gustafsson, stf. avdelningschef, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Gudrun Hansson, vice ordförande, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Erik Johansson, riskexpert, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Elisabeth Larsson, jurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Kristoffer Olofsson, säkerhetsskyddschef, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Johan Strandman, jurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Ylva Söderlund, enhetschef, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Jannice Westerholm, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Sara Westerlund, försvarsjurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Kristin Willamo, handläggare, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Jessica Öhlund Andersson, verksjurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Fredrik Örnfjäder, säkerhetsskyddsinspektör, fr.o.m. 2024-01-16
Sakkunnig : Gustaf Hygrell, kansliråd, fr.o.m. 2024-01-16
Sakkunnig : Leida Larkeus, kansliråd, fr.o.m. 2024-01-16 t.o.m. 2024-03-06
Sakkunnig : Carl-Johan Malmqvist, kansliråd, fr.o.m. 2024-01-16
Sakkunnig : Johanna Sköld, rättssakkunnig, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Hannes Beckman, verksjurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Roger Gustafsson, stf. avdelningschef, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Gudrun Hansson, vice ordförande, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Erik Johansson, riskexpert, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Elisabeth Larsson, jurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Kristoffer Olofsson, säkerhetsskyddschef, fr.o.m. 2024-01-16 t.o.m. 2024-03-06
Expert : Johan Strandman, jurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Ylva Söderlund, enhetschef, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Jannice Westerholm, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Sara Westerlund, försvarsjurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Kristin Willamo, handläggare, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Jessica Öhlund Andersson, verksjurist, fr.o.m. 2024-01-16
Expert : Fredrik Örnfjäder, säkerhetsskyddsinspektör, fr.o.m. 2024-01-16
Sakkunnig : Gabriella Björnfot, departementssekreterare, fr.o.m. 2024-03-07 t.o.m. 2024-05-09
Expert : Caroline Falkengren, enhetschef, fr.o.m. 2024-03-07
Expert : Mårten Schultz, professor, fr.o.m. 2024-03-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2023:152 Förbättrade möjligheter att skydda Sveriges säkerhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vanvård i den sociala barnavården (S 2006:05) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om vanvård i den sociala barnavården (S 2006:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:75, dir. 2007:167 och dir. 2010:04
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:99 Vanvård i social barnavård under 1900-talet
SOU 2011:61 Vanvård i social barnavård - Slutrapport
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Johansson, utredare, fr.o.m. 2006-08-15
Expert : , Asklund, Lars 1:e arkivarie, fr.o.m. 2007-02-08
Expert : Marie Sallnäs, docent, fr.o.m. 2007-02-08
Expert : Ingrid Söderlind, docent, fr.o.m. 2009-01-01
Expert : Bo Vinnerljung, professor, fr.o.m. 2007-02-08
Expert : Björn Wrangsjö, docent, fr.o.m. 2007-02-08
Expert : Carolina Överlien, fil.dr., fr.o.m. 2007-02-08
Sekreterare : Lii Drobus, fr.o.m. 2007-09-01
Sekreterare : Emma Foberg, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2011-11-30
Sekreterare : Johanna Hedström, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2011-09-30
Sekreterare : Anders Nyman, fr.o.m. 2006-10-01 t.o.m. 2011-09-30
Sekreterare : Petra Rinman, fr.o.m. 2006-10-09 t.o.m. 2011-03-06
Sekreterare : Johanna Sköld, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2011-09-30
Sekreterare : Susann Teiling, fr.o.m. 2010-08-16 t.o.m. 2011-04-15
Sekreterare : Per-Erik Åström, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2011-09-30
Assistent : Johanna Hedström, fr.o.m. 2008-03-31 t.o.m. 2008-08-31
Assistent : Christina Christoffersen, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2011-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:99 Vanvård i social barnavård under 1900-talet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2011:61 Vanvård i social barnavård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman