: : :

Medverkande i utredning : Johan Calltorp

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Johan Calltorp

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johan Calltorp medverkat i ( 3 st. ):

Projekt med uppgift att göra en översyn av den högspecialiserade vården (S 2002:D) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Projekt med uppgift att göra en översyn av den högspecialiserade vården (S 2002:D)Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : S 2002:D
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-04
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-05-02
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Projektledare : Bengtsson, Per, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2003-11-30
Ämnessakkunnig : Filipsson, Ann-Christin, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2003-11-30
Ämnessakkunnig : Lundquist, Gudmar, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-10-31
Ämnessakkunnig : Persson, Lennart, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Aspelin, Peter, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Calltorp, Johan, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Christensson, Karin, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Johansson, Arne, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Lönnroth, Peter, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Nilsson, Jan, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Nordmark-Nilsson, Anna-Stina, fr.o.m. 2002-11-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Norrving, Bengt, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Rahm Hallberg, Ingalill, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Stendahl, Olle, fr.o.m. 2003-01-01
Expert : Strandvik, Birgitta, fr.o.m. 2002-11-15
Ordförande : Sjöberg, Mikael, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Andersson Forsman, Catarina, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Brithon, Jan, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Flood, Lars-Åke, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Hyttsten, Ellen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Jonsson, Egon, fr.o.m. 2002-09-13 t.o.m. 2003-03-06
Ledamot : Lindblom, Bo, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Löwstedt, Tore, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Rehnqvist, Nina, fr.o.m. 2003-03-07
Ledamot : Stiernstedt, Göran, fr.o.m. 2002-09-13
Ordförande : Blanck, Anders, fr.o.m. 2002-09-20
Ledamot : Brasch, Magdalena, fr.o.m. 2003-01-01
Ledamot : Gustavsson, Charlotta, fr.o.m. 2002-09-20 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Johansson, Dan, fr.o.m. 2002-10-15
Ledamot : Röding, Karin, fr.o.m. 2002-09-20
Ledamot : Tingvall, Lennart, fr.o.m. 2002-09-20 t.o.m. 2002-10-14

Rapporter

Ds 2003:56Högspecialiserad sjukvård – kartläggning och förslag
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2003:56 Högspecialiserad sjukvård – Kartläggning och förslag [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Prioriteringsdelegationen (S 1997:20) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]

Prioriteringsdelegationen (S 1997:20)


Beteckning : S 1997:20
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-04
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-10-23
Direktiv för delegationen, se dir. 1997:135.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nordström Eriksson, Annelie, fr.o.m. 1998-04-01
Ledamot : Carlson, Leif, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Godin, Sigge, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Henriksson, Stig, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Nilén, Thomas, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Olsson, Lars, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Persson, Catherine, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Rydefjärd, Lisbeth, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Ahlsén, Kerstin, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Albinsson, Margareta, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Barrbrink, Lena, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Calltorp, Johan, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Edhag, Olof, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Feuk, Ulla, fr.o.m. 1998-09-01
Sakkunnig : Furmark-Löfgren, Lena, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Jakobsson, Westi, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Jennbert, Kristina, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-09-29
Sakkunnig : Jonsson, Lena, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lidbom, Tore, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lindgren, Lisbet, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Molin, Roger, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Rehnqvist, Nina, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Spjuth, Elisabet, fr.o.m. 1998-11-26
Sakkunnig : Åhs, Ulla, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Öhrsvik, Lena, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Centerstig, Anne Christine, fr.o.m. 1998-08-10
Sekreterare : Lund, Karin, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Olsson, Marta, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Waldau, Susanne, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Bitr. sekreterare : Garenhag, Anna, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2001-01-11

Rapporter

SOU 2001:08Prioriteringar i vården. Perspektiv för politiker, profession och medborgare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:135
Prioriteringsutredningen (S 1992:02) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]

Prioriteringsutredningen (S 1992:02)


Beteckning : S 1992:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1992:8.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Einhorn, Jerzy
Ledamot : Andersson, Ingrid
Ledamot : Carlsson, Leif
Ledamot : Hallerby, Nils
Ledamot : Krook, Caroline
Ledamot : Lindqvist, Bengt
Ledamot : Östh, Rosa
Sakkunnig : Asplund, Kjell
Sakkunnig : Beck-Friis, Barbro
Sakkunnig : Calltorp, Johan
Sakkunnig : Carlsson, Bibbi
Sakkunnig : Centerstig, Anne-Christine
Sakkunnig : Edhag, Olof
Sakkunnig : Hermerén, Göran
Sakkunnig : Jonsson, Egon
Sakkunnig : Jonsson, Lena
Sekreterare : Ottosson, Jan-Otto t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Skoglund, Caj t.o.m. 1995-03-05

Rapporter

SOU 1993:93Vårdens svåra val
SOU 1995:5Vårdens svåra val. Slutbetänkande.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:8
Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:93 Vårdens svåra val [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:5 Vårdens svåra val [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman