Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johan Bodegård

Sök kontaktuppgifter till Johan Bodegård på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johan Bodegård

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johan Bodegård medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen (Jo 2002:05) om landsbygdsutvärderingen 2003 [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2002:05) om landsbygdsutvärderingen 2003
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-08-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:105 Levande kulturlandskap - en halvtidsutvärdering av Miljö- och landsbygdsprogrammet
Medverkande :
Särskild utredare : Per Wramner, professor, fr.o.m. 2002-08-30
Expert : Johan Bodegård, enhetschef, fr.o.m. 2002-09-24
Expert : Karin Hermanrud, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2003-05-07
Expert : Sven Lingegård, lantbruksdirektör, fr.o.m. 2002-09-24
Expert : Jan Lundegren, lantbruksdirektör, fr.o.m. 2002-09-24
Expert : Göran Olsson, agronom, fr.o.m. 2002-12-17
Expert : Camilla Sjölund, ställföreträdande programchef, fr.o.m. 2002-09-24 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Harald Svensson, avdelningschef, fr.o.m. 0202-09-24
Expert : Hans Westlund, docent, fr.o.m. 2002-09-24
Expert : Lars Wilson, enhetschef, fr.o.m. 2002-09-24
Expert : Mathilda Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-08
Sekreterare : Stina Levin, fr.o.m. 2002-11-11 t.o.m. 2003-12-08
Bitr. sekreterare : Marija Milivojevic, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-11-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Jo 1995:06) om reformering av EU:s gemensamma jordbrukspolitik [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Kommittén (Jo 1995:06) om reformering av EU:s gemensamma jordbrukspolitik
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:109.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:136 Effekter av EU:s jordbruks- politik
SOU 1996:171 Konsekvenserna för CAP av WTO-åtagandena och en östutvidgning
SOU 1997:26 EU:s jordbrukspolitik och den globala livsmedelsförsörjningen
SOU 1997:50 Alternativa utvecklingsvägar för EU:s gemensamma jordbrukspolitik
SOU 1997:74 EU:s jordbrukspolitik, miljön och regional utveckling Kommittén har avgett
SOU 1997:102 Mat & Miljö - Svensk strategi för EU:s jordbruk i framtiden
SOU 1997:151 Food & the environment - Swedish strategy for the future of EU agriculture. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Svante Englund, generaldirektör, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06 t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Sinikka Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Lennart Brunander, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Inge Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Dan Ericsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Ann-Kristine Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Bengt Kronblad, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-01
Ledamot : Gudrun Lindvall, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Cecilia Malmström, forskarstuderande, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Leif Marklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Maggi Mikaelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Carl G. Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Sakkunnig : Arne Gabrielsson, direktör, fr.o.m. 1995-12-07
Sakkunnig : Lars-Erik Hellberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 1995-12-07
Sakkunnig : Eva Karin Hempel, lantbrukare, fr.o.m. 1995-12-07
Sakkunnig : Mikael Kullberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 1995-12-07
Expert : Carl Asplund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-07
Expert : Håkan Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-07
Expert : Johan Bodegård, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-07
Expert : Maicen Ekman, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Anders Klum, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-07
Expert : Dag von, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-07
Huvudsekreterare : Hans Öhgren, enhetschef, fr.o.m. 1995-10-06
Anna Lagerkvist, handläggare, fr.o.m. 1995-12-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 1994:01) om svenskt stöd enligt EG:s förordning om miljövänliga jordbruksmetoder och bevarandet av landskapet [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 1994:01) om svenskt stöd enligt EG:s förordning om miljövänliga jordbruksmetoder och bevarandet av landskapet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:129.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:82 Förstärkta miljöinsatser i jord- bruket. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Anders Lundin, departementsråd, fr.o.m. 1994-01-15 t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Börje Emilsson, direktör, fr.o.m. 1994-01-24
Sakkunnig : Birgitta Juås, högskolelektor, fr.o.m. 1994-01-24
Sakkunnig : Per Wramner, generaldirektör, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Svante Axelsson, miljöekonom, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Johan Bodegård, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Peter Einarsson, lantbrukare, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Rune Frisén, direktör, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Bengt O.H. Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Ann Lemne, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Carl Johan Lidén, avdelningschef, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Sören Persson, civilingenjör, fr.o.m. 1994-01-24
Expert : Ann Uustalu, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-24
Sekreterare : Katrine Wiström, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-01-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 1992:03) om fiskerinäringens utvecklingsmöjligheter [ Avslutad 1993 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 1992:03) om fiskerinäringens utvecklingsmöjligheter
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1992:83.
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 Stockholm.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:136 Svenskt fiske - nuläge och utveck- lingsmöjligheter
SOU 1993:103 Svenskt fiske. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Per Wramner, generaldirektör
Sakkunnig : Yngve Björkman, direktör
Sakkunnig : Reine Johansson, förbundsordförande
Sakkunnig : Sven Kollberg, förbundsordförande
Sakkunnig : Thomas Söderberg, generalsekreterare
Expert : Johan Bodegård, departementssekreterare
Expert : Tore Gustavsson, avdelningschef
Expert : Ann Lemne, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-05-12
Expert : Stefan de, överdirektör
Expert : Roger Mattiasson, verkst. direktör
Expert : Agne Pettersson, departementssekreterare
Expert : Christina Tuvelind, departementssekreterare, t.o.m. 1993-09-01
Erling Bager, led. av riksdagen
Lisbet Calner, led. av riksdagen
Kaj Larsson, led. av riksdagen
Roland Mattisson, led. av riksdagen
Carl Olov Persson, led. av riksdagen
Sven-Olof Petersson, led. av riksdagen
Claus Zaar, led. av riksdagen
Sekreterare : Bengt Strömblom, departementsråd
Eva Lehndal, departementssekreterare, t.o.m. 1993-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:136 Svenskt fiske – nuläge och utvecklingsmöjligheter [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1993:103 Svenskt fiske [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman