Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jerry Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Jerry Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jerry Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jerry Eriksson medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om skatteincitament för gåvor till forskning och ideell verksamhet (Fi 2008:06) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om skatteincitament för gåvor till forskning och ideell verksamhet (Fi 2008:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-09-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:102
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:59 Skatteincitament för gåvor till forskning och idell verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Hases Per Sjöblom, generaldirektör, fr.o.m. 2008-09-29
Expert : Marianne Björnberg, specialist, fr.o.m. 2008-12-16
Expert : Ann-Charlotte Bragsjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-12-16
Expert : Anna-Karin Dahlén, kansliråd, fr.o.m. 2008-12-16
Expert : Jerry Eriksson, lagman, fr.o.m. 2008-12-16
Expert : Fredrik Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-12-16
Expert : Anna Karin Lindblom, kansliråd, fr.o.m. 2008-12-16
Expert : Brita Levin Löfgren, skattejurist, fr.o.m. 2008-12-16
Expert : Kjell Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-12-16
Expert : Christer Silfverberg, professor, fr.o.m. 2008-12-16
Expert : Peter Österberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-12-16
Sekreterare : Björn Göransson, rättslig specialist, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:59 Skatteincitament för gåvor till forskning och ideell verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09) [ Avslutad 2012 ] [ Särskild utredare ]
Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-07-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:93, dir. 2009:93, dir. 2010:88 och dir. 2011:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen - tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Jerry Eriksson, kammarrättslagman, fr.o.m. 2008-11-19
Expert : Lisbeth Abrahamsson, inspektör, fr.o.m. 2010-03-01
Expert : Nina Alander, jurist, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Martin Borgeke, justitieråd, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Kjell Broström, ombudsman, fr.o.m. 2011-02-01
Expert : Astrid Eklund, överåklagare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-08-01
Expert : Jan-Olof Forsén, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Christian Groth, chefsrådman, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Stig Götmar, överläkare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Bengt Ivarsson, advokat, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Lars von Knorring, professor, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Marianne Kristiansson, docent och verksamhetschef, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Pernilla Krusberg, handläggare, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2011-07-31
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, förbundsjurist, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-09-03
Expert : Lars Håkan Nilsson, medicinsk rådgivare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Anders Printz, enhetschef, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Per-Olof Sjöblom, förvaltningschef, fr.o.m. 2009-07-09
Expert : Marianne Sundqvist, överläkare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Jesper Svedberg, regionchef, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Ing-Marie Wieselgren, handläggare, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Eva Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-12-31
Sakkunnig : Hans Hagelin, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Sara Johansson, S departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01
Sakkunnig : Inger Laudon, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Göran Nilsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-03-12
Petter Asp, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Nils Jareborg, professor emeritus, fr.o.m. 2011-02-25
Claes Lernestedt, universitetslektor, fr.o.m. 2011-02-25
Stefan Reimer, chefsrådman, fr.o.m. 2011-02-25
Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Sekreterare : Anna Billing, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Thorbjörn Lindvall, rådman, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Ulrika Ohlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen – tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stiftelse- och föreningsskattekommittén (Fi 1988:03) [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Stiftelse- och föreningsskattekommittén (Fi 1988:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1988:6 och dir. 1989:45.
Utredningen har avgett :
SOU 1990:47 Beskattning av stipendier
SOU 1995:63 Översyn av skattereglerna för stiftelser och ideella föreningar Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anders Swartling, regeringsråd
Ledamot : Leif Olsson, bankkamrer/fp
Ledamot : Bengt Silfverstrand, led. av riksdagen /s
Expert : Stig von, regeringsråd
Expert : Lars Bergendal, kammarrättsassessor
Expert : Lennart Frii, hovrättsråd
Expert : Olle Halldorf, kammarrättsassessor
Expert : Mats Henricson, länsskattechef
Expert : Henning Isoz, hovrättsråd
Sekreterare : Jerry Eriksson, rådman
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman