Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jens Bjöörn

Sök kontaktuppgifter till Jens Bjöörn på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jens Bjöörn

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jens Bjöörn medverkat i ( 2 st. ):

Digital-TV-kommittén (Ku 1997:06) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Digital-TV-kommittén (Ku 1997:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-13
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:134.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 1999 Digital marksänd TV i andra länder
Skrivelse 2000 Förslag om utbyggnad av marksänd digital TV
SOU 2001:90 Digital TV - modernisering av marknätet, slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Ann-Christin Nykvist, generaldirektör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Charlotta Bjälkebring, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Anders Broberg, projektledare, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Gunlög Eiderbrant-Nilsson, programchef, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Åke Gustavsson, led av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-05-05
Ledamot : Johan Jakobsson, seniorkonsult, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Ola Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Ewa Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Anders Ljunggren, generalsekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Annika Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-05-06 t.o.m. 2001-11-13
Ledamot : Catarina Rönnung, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Jens Bjöörn, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-15
Expert : Gunilla Carle, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Klas Elm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-16 t.o.m. 1999-06-17
Expert : Charlotte Ingvar-Nilsson, verksjurist, fr.o.m. 1999-04-15 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Malen Lindman-Terud, verksjurist, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-04-14
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Göran Mård, f.d. avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2001-11-13
Expert : Gunilla Svahn Lindström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2000-03-14
Expert : Lisbeth Unger, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2000-02-22
Expert : Hans Öjemark, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-23 t.o.m. 2001-11-13
Huvudsekreterare : Elisabeth Ferm, civilingenjör, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Åsa Finnström, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-11-04
Bitr. sekreterare : Kristian Viidas, pol.mag., fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2001-11-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:90 Digital TV – modernisering av marknätet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (A 1997:07) om regleringen av distansarbete [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (A 1997:07) om regleringen av distansarbete
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-06-05
Direktiv för se dir. 1997:83.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:115 Distansarbete. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Hedin, kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-26 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Sara Almer, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Katarina Almquist, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-01-31
Expert : Kurt Baneryd, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Bo Barrefelt, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Jens Bjöörn, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Agneta Charpentier, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Jan Cederwärn, fr.o.m. 1998-05-15 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Ingela Englund, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Jonas Malmberg, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Kjell Skoglund, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Per Tillander, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Ted Westermark, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Monica Breidensjö, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Lars Ericson, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Peter Hattendorff, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Åsa Hollmén, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Jan Häggström, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Ove Ivarsen, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Peder Rehnström, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Marie-Louise Thorsén, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Sekreterare : Matz Mårtensson, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Lena Sandnes, fr.o.m. 1998-05-18 t.o.m. 1998-08-31
Sekreterare : Britt-Marie Thulestedt, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-10-15
Bitr. sekreterare : Anne Baxter, fr.o.m. 1997-11-15 t.o.m. 1998-09-30
Bitr. sekreterare : Carin Wiberg, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1998-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:83 Regleringen av distansarbete

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:115 Distansarbete [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman