Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jenny Spetz

Sök kontaktuppgifter till Jenny Spetz på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jenny Spetz

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jenny Spetz medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om språk- och samhällskunskapskrav för permanent uppehållstillstånd (Ju 2022:06) [ Avslutad 2023 ] [ Expert ]
Utredningen om språk- och samhällskunskapskrav för permanent uppehållstillstånd (Ju 2022:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2022-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2022:79
Lokal : Kv Göteborg, Bohusgatan 13 A, Göteborg
Uppdraget ska redovisas senast den 22 maj 2023.
Utredningen har avgett :
SOU 2023:25 Kunskapskrav för permanent uppehållstillstånd
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Fries, kammarrättsråd, fr.o.m. 2022-06-23 t.o.m. 2023-05-29
Sakkunnig : Anna Barklund, ämnesråd, fr.o.m. 2022-08-31
Sakkunnig : Linnea Fagerberg Portero, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-08-31
Expert : Johan Althini, rättslig expert, fr.o.m. 2022-08-31
Expert : Cecilia Johansson, undervisningsråd, fr.o.m. 2022-08-31
Expert : Emma Johansson Thoong, utvecklare, fr.o.m. 2022-08-31
Expert : Jennie Spetz, utredare, fr.o.m. 2022-08-31
Expert : Gustav Wallentin Staaf, provkonstruktör, fr.o.m. 2022-08-31
Sekreterare : Lena Nilsson, rådman, fr.o.m. 2022-08-15 t.o.m. 2023-06-05
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2023:25 Kunskapskrav för permanent uppehållstillstånd [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Sannings- och försoningskommissionen för tornedalingar, kväner och lantalaiset (Ku 2020:01) [ Avslutad 2023 ] [ Sekreterare ]
Sannings- och försoningskommissionen för tornedalingar, kväner och lantalaiset (Ku 2020:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-19 00:00:00
Direktiv för kommittén, se dir. 2020:29, dir. 2021:49 och dir. 2023:15
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 98 79 (Boussaid Pettersson)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 november 2023.
Utredningen har avgett :
SOU 2022:32 Ko ihmisarvoa mitathiin. Då människovärdet mättes
Medverkande :
Ordförande : Elisabet Fura, f.d. chefsjustitieombudsman, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Hanna Aili, socialantropolog, fr.o.m. 2023-01-01 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Malin Arvidsson, fil.dr, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Lars Elenius, professor emeritus, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Kenneth Hyltenstam, professor emeritus, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Klas-Göran Karlsson, professor, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Bengt Niska, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Sia Spiliopoulou Åkermark, docent, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Kaisa Syrjänen Schaal, jurist, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2023-11-17
Ledamot : Josephine Ylipää, fil.mag., fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2022-06-26
Huvudsekreterare : Nadia Boussaid Pettersson, jurist, fr.o.m. 2021-11-12 t.o.m. 2022-08-13
Huvudsekreterare : Anna-Lena Sjölund, kansliråd, fr.o.m. 2022-08-15 t.o.m. 2023-11-29
Sekreterare : Anders Alapää, översättare, fr.o.m. 2022-02-15 t.o.m. 2022-06-01
Sekreterare : Anders Alapää, översättare, fr.o.m. 2022-06-02 t.o.m. 2022-10-01
Sekreterare : Stefan Aro, komminister, fr.o.m. 2020-05-11 t.o.m. 2023-11-17
Sekreterare : Eva Dahlén, kansliråd, fr.o.m. 2022-05-01 t.o.m. 2022-10-31
Sekreterare : Eva Dahlén, kansliråd, fr.o.m. 2022-11-01 t.o.m. 2023-11-22
Sekreterare : Daniel Fjellborg, doktorand i statsvetenskap, fr.o.m. 2022-08-01 t.o.m. 2022-12-31
Sekreterare : Elsa Hellqvist, statsvetare, fr.o.m. 2021-10-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Elsa Hellqvist, statsvetare, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-02-28
Biträdande sekreterare : Elsa Hellqvist, statsvetare, fr.o.m. 2022-08-01
Sekreterare : Eva Kvist, projektledare, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-06-06
Sekreterare : Iris Kvist, laborant, fr.o.m. 2022-06-01 t.o.m. 2022-09-30
Sekreterare : Pernilla Krusberg, jurist, fr.o.m. 2020-04-13 t.o.m. 2021-10-02
Sekreterare : Astrid Kruukka, pedagog, fr.o.m. 2021-08-30 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Astrid Kruukka, pedagog, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-02-28
Sekreterare : Paula Pontvik, jurist, fr.o.m. 2022-08-15 t.o.m. 2023-03-12
Sekreterare : Anna Rosenmüller Nordlander, jurist, fr.o.m. 2022-02-01 t.o.m. 2022-06-01
Sekreterare : Josefin Rönnbäck, universitetslektor i historia, fr.o.m. 2022-06-01 t.o.m. 2023-05-15
Sekreterare : Jennie Spetz, utredare, fr.o.m. 2023-03-06 t.o.m. 2023-09-15
Sekreterare : Jennie Spetz, utredare, fr.o.m. 2023-09-16 t.o.m. 2023-10-15
Sekreterare : Kaisa Syrjänen Schaal, jurist, fr.o.m. 2020-05-18 t.o.m. 2020-08-31
Sekreterare : Josephine Ylipää, fil.mag., fr.o.m. 2022-06-27 t.o.m. 2022-12-31
Sekreterare : Josephine Ylipää, fil.mag., fr.o.m. 2023-01-01 t.o.m. 2023-05-15
Biträdande sekreterare : Elsa Hellqvist, statsvetare, fr.o.m. 2023-05-22 t.o.m. 2023-11-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:73 och dir. 2017:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:60 Nästa steg? Förslag för en stärkt minoritetspolitik
SOU 2017:88 Nästa steg? Del 2. Förslag för en stärkt minoritetspolitik
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Rohdin, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Erla Björg Torisdottir, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-04-20
Sakkunnig : Linda Celander, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-04-10 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Gunnar Stenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Christina Velander, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-27
Expert : Björn Kullander, handläggare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Lars Lindgren, expert, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Helena Lundgren, handläggare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Anna Medin, jurist, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Aina Negga, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Katarina Popovic, utvecklingsledare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Jenny Spetz, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Ingrid Ström, utredare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Kaisa Syrjänen Schaal, enhetschef, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Amanda Agestav, kommunalråd, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Henrik Blind, led. av kommunstyrelsen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Hans Ekström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Annicka Engblom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Peter Helander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Anna Hövenmark, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Nina Lundström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Cassandra Sundin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Barbro Allardt Ljunggren, f.d. ordförande, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Dennis Barvsten, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Britt-Inger Hedström Lundqvist, sekreterare, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sebastian Högnabba, kassör, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Erland Kaldaras, ordförande, fr.o.m. 2015-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Bengt Niska, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Johanna Nordblad Sirkka, vice ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Isak Reichel, generalsekreterare, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Magnus Sandström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Susanne Sznajderman-Rytz, sakkunnig, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Voitto Visuri, ordförande, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sekreterare : Johanna Lantz, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Sami Mlayeh, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Skiljedomsförfarandeutredningen (Ju 2014:02) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Skiljedomsförfarandeutredningen (Ju 2014:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:16
Lokal : Garnisonen, tel. 08-405 35 11 (Hullmann)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:37 Översyn av lagen om skiljedomsförfarande
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Munck, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-04-30
Expert : Anna Hjort Ööpik, enhetschef och bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-04-16
Expert : Kaj Hobér, professor, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-04-16
Expert : Claes Lundblad, advokat, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-04-16
Expert : Annette Magnusson, generalsekreterare, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-04-16
Expert : Håkan Matz, senior group legal counsel, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-04-16
Expert : Björn Räftegård, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-04-16
Expert : Patrik Schöldström, hovrättsråd, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-04-16
Expert : Patricia Shaughnessy, universitetslektor, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-04-16
Expert : Jennie Spetz, utredare, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-04-16
Expert : Fanny Wilborg Gleiss, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2014-12-08
Sekreterare : Helga Hullmann, rådman, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2015-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:16 En översyn av lagen om skiljeförfarande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:37 Översyn av lagen om skiljeförfarande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman