: : :

Medverkande i utredning : Jeanette Kronwall

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Jeanette Kronwall

Utredning som Jeanette Kronwall medverkat i:

Integritetskommittén (Ju 2014:09) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]

Integritetskommittén (Ju 2014:09)


Beteckning : Ju 2014:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2018-03-21
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-05-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:65 och dir. 2016:12
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Gräslund, Göran, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Andersson, Phia, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2015-01-21
Ledamot : Börjesson, Agneta, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Dulny, Christoffer, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2014-10-19
Ledamot : Ferm, Maria, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-11-06
Ledamot : Gonzalez Westling, Xamuel, fr.o.m. 2015-04-28 t.o.m. 2016-03-02
Ledamot : Green, Mats, fr.o.m. 2016-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Hammarbergh, Krister, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Isaksson, Ulf, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Jansson, Eva-Lena, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Johansson Metso, Frida, fr.o.m. 2014-07-30 t.o.m. 2016-10-17
Ledamot : Karlsson, Ulrika, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-10-19
Ledamot : Leveborn, Mathias, fr.o.m. 2016-03-03 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Linander, Johan, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-03-22
Ledamot : Lindholm, Veronica, fr.o.m. 2014-10-23 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Lundgren, Elin, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Millard, Jonas, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Norlén, Andreas, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-10-19
Ledamot : Roswall, Jessika, fr.o.m. 2016-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Schröder, Anders, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Shekarabi, Ardalan, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Skånberg, Tuve, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Sundin, Mathias, fr.o.m. 2016-10-18 t.o.m. 2017-04-25
Ledamot : Wagenius, Hanna, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Wallinder, Heidi-Maria, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Åström, Alice, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2015-04-27
Ledamot : Öz, Emanuel, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Alverfors, Ingela, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-08-19
Expert : Ahmed, Sara, fr.o.m. 2016-07-14 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Edwald, Fia, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-03-22
Expert : Ejner, Mikael, fr.o.m. 2016-08-25 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Eklund Löwinder, Anne-Marie, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Harnesk, Ulrika, fr.o.m. 2015-08-20 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Henriksson, Jens, fr.o.m. 2016-07-14 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Hörnlund, Anna, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2014-08-17
Expert : Idesten, Gunnar, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Kronwall, Jeanette, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-07-13
Expert : Runmarker, Agneta, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Schultz, Mårten, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Säfsten, Mathias, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-07-13
Sekreterare : Jacobsson, Maria, fr.o.m. 2015-11-16 t.o.m. 2017-06-13
Sekreterare : Janzon, Erik, fr.o.m. 2014-06-09 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Monfils Gustafsson, Katarina, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-11-18

Rapporter

SOU 2016:41Hur står det till med den personliga integriteten? – en kartläggning av Integritetskommittén
SOU 2017:52Så stärker vi den personliga integriteten
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:65 Den personliga integriteten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:12 Tilläggsdirektiv till Integritetskommittén (Ju 2014:09) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman