Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Janne Elvelid

Sök kontaktuppgifter till Janne Elvelid på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Janne Elvelid

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Janne Elvelid medverkat i ( 2 st. ):

Uppgiftlämnarutredningen (N 2012:01) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Uppgiftlämnarutredningen (N 2012:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:35, dir. 2013:51, dir. 2013:111 och dir. 2014:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:80 Ett minskat och förenklat uppgiftslämnande för företagen
SOU 2015:33 Uppgiftslämnarservice för företagen
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Magnusson Sjöberg, fr.o.m. 2012-04-26 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Catarina Asplund, projektledare, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2014-11-30
Expert : Cecilia Bredenwall, t.f. kanslichef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-09-10
Expert : Kerstin Bynander, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-09-20 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Ewa Carlsson, kanslichef, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Mikael Ekman, arkitekt, fr.o.m. 2014-04-23 t.o.m. 2014-12-21
Expert : Stefan Ellström, systemutvecklare, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Johan Erikson, processansvarig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Margareta Eriksson, kronofogde, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Thomas Eriksson, ställf. avdelningschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2014-04-22
Expert : Andrea Femrell, sakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Andrea Fremrell, sakkunnig, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Gustaf Forsberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Fredrik Forssman, rådman, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Lars Haglund, rättslig expert, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Anna Hörnlund, jurist, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-09-10
Expert : Anna Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Peter Krause, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Elisabeth Kristensson, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Tomas Lööv, sakkunnig, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2014-02-05
Expert : Louise Molin Alfredsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-02-05
Expert : Helena Morgonsköld, avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Annika Palm, verksjurist, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-02-16
Expert : Kjell Persson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Anita Roll, verkst. direktör, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Peter Sahlin, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Carl Scheutz, kansliråd, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Katarina Tullstedt, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Magnus Wallin, enhetschef, fr.o.m. 2014-02-11 t.o.m. 2015-03-30
Expert : Mikael Westberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2013-09-19
Huvudsekreterare : Leo Jager, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-02-27
Sekreterare : Bengt Eriksson, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Janne Elvelid, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2015-03-15
Sekreterare : Maryam Hansson Edalat, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Magnus Isgren, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Staffan Malmgren, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Annika Palm, fr.o.m. 2012-02-17 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Marijke Silander, fr.o.m. 2015-01-07 t.o.m. 2015-04-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Digitaliseringskommissionen (N 2012:04) [ Avslutad 2016 ] [ Sekreterare ]
Digitaliseringskommissionen (N 2012:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-07
Direktiv för kommissionen, se dir. 2012:61, dir. 2012:122, dir. 2013:108, dir. 2015:18 och dir. 2015:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:31 En digital agenda i människans tjänst - Sveriges digitala ekosystem, dess aktörer och drivkrafter
SOU 2014:13 En digital agenda i människans tjänst - en ljusnande framtid kan bli vår
SOU 2015:28 Gör Sverige i framtiden - digital kompetens
SOU 2015:65 Om Sverige i framtiden - en antologi om digitaliseringens möjligheter
SOU 2015:91 Digitaliseringens tranformerande kraft - vägval för framtiden
Temarapport Digitalisering för ett hållbart klimat
SOU 2016:85 Digitaliseringens effekter på individ och samhälla - fyra temarapporter
SOU 2016:89 För digitalisering i tiden
Temarapport 2016:01 Det datadrivna samhället
Temarapport 2016:02 Det sociala kontraktet i en digitaltid
Temarapport 2016:04 Den högre utbildningens roll i en digitaltid
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Gulliksen, fr.o.m. 2012-06-07 t.o.m. 2016-12-31
Expert : Kristina Alexandersson, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Johanna Berg, projektledare, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Jenny Birkestad, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Karin Bradley, biträdande lektor, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Maja Brisvall, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Niklas Derouche, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Anne-Marie Eklund-Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Anna Felländer, chefsekonom, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Daniel Forslund, chefsstrateg, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Mikael Hansson, kommunikatör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Stefan Henningsson, klimat- och innovationsrådgivare, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Jan Hylén, konsult, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Shahyan Khan, strategikonsult, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Kerstin Lindvall, hållbarhetschef, fr.o.m. 2015-03-25 t.o.m. 2015-12-30
Expert : Cecilia Marlow, civilekonom, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Paulina Modlitba Söderlund, konsult, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Per Mosseby, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Karl Palmås, docent, fr.o.m. 2016-02-09
Expert : Rene Summer, rådgivare, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Sofia Svantesson, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Fredrik Söderqvist, ekonom, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Åsa Zetterberg, sektionschef, fr.o.m. 2015-03-25
Tf. huvudsekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2014-01-22 t.o.m. 2015-12-31
Huvudsekreterare : Lena Carlsson, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2016-03-20
Huvudsekreterare : Loth Hammar, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2014-04-30
Huvudsekreterare : AnnSofi Persson-Stenborg, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-01-20
Sekreterare : Anna Backlund, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Anna Backlund, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-12-31
Sekreterare : Susanne Bergman, fr.o.m. 2014-05-05 t.o.m. 2015-11-03
Sekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2012-07-02 t.o.m. 2014-01-21
Sekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Janne Elvelid, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Isobel Hadley-Kamptz, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Jeanette Krusell, fr.o.m. 2012-12-03 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Nicklas Liss Larsson, fr.o.m. 2012-10-03 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : AnnSofi Persson-Stenborg, fr.o.m. 2014-04-28 t.o.m. 2016-03-20
Sekreterare : Andreas Richter, fr.o.m. 2014-05-02 t.o.m. 2015-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman