Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jan H. Ekbrand

Sök kontaktuppgifter till Jan H. Ekbrand på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jan H. Ekbrand

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jan H. Ekbrand medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om elevvård – skolhälsovård (U 1998:05) [ Avslutad 2000 ]

Utredningen om elevvård – skolhälsovård (U 1998:05)


Beteckning : U 1998:05
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-05
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:59.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Edgren, Margitta, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2000-04-14
Sakkunnig : Ekberg, Kenneth, fr.o.m. 1999-09-07 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Hammarberg, Lena, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Israelsson, Anna-Märta, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Karlsson, Stefan, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Strandell, Annika, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Wener, Inga-Lill, fr.o.m. 1999-10-11 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Westerholm, Anna, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 1999-09-09
Expert : Hillman, Olle, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Smedler, Ann-Charlotte, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Sörhuus, Elisabeth, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Thurnell, Lisbeth, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Ekbrand, Jan H., fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Lindgren-Henningstedt, Ewy, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Nyström Karlsson, Annika, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Liljeqvist, Margareta, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Anderlund, Agneta, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Torstensson, Ove, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Gustafsson, Lars H., fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Langenkrans, Kate, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Lööf, Lars, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Bodestam, Margareta, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Wickman, Viveka, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Gislén, Gunilla, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Larsson, Sofia, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Winblad, Ulla, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Olsson, Anita, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Hansson, Monica, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Bäckman, Thord, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-07-31
Sekreterare : Persson-Stenborg, AnnSofi, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Persson-Stenborg, Annsofi, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-07-31

Rapporter

SOU 2000:19Från dubbla spår till Elevhälsa – i en skola som främjar lust att lära, hälsa och utveckling
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Göran Löfdahl, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Lil Ljunggren, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Tommy Ohlström, planeringschef, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sture Nordh, statssekreterare, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Elisabeth Abramowicz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingrid Anderbäck, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gert Berntsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Carin Callerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Leif Davidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Jan Ekbrand, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Eklund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Staffan Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mats Essemyr, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bert Fredriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingar Gadd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Hageståhl, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gun-Britt Hansén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann Holm, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Tomas Janson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1995-12-29
Ledamot : Anders L. Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maria Kärrman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Landgren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lucie Mandaus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Marking, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kerstin Mustel, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kjell-Arne Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Marie Qvarfort, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Sven Sahlin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Boo Sjögren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Björn Sundström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Levi Svenningsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Barbro Thomas, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marianne Wedin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Wikfeldt, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingegerd Akselsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bengt Andersson, fr.o.m. 1995-11-01
Ledamot : Göran Andersson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Stefan Backlund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mona Bergman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bobby Deogan, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulla Engström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Holmberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Anders Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christina Karlsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Elisabeth Lagerlöf, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Christine Larsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Klas Lenberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Moritz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Roger Mörtvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bo Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars Nyberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marta Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kristina Ossvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kajsa Pontén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Tullberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sekreterare : Christina Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om det inre arbetet i skolan (U 1995:04) [ Avslutad 1997 ]

Kommittén om det inre arbetet i skolan (U 1995:04)


Beteckning : U 1995:04
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-06
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:19 och dir. 1997:2.
Lokal :
01234567

Sammansättning


Ordförande : Holmberg, Olle, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-11-30
Vice ordförande : Nihlfors, Elisabet, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Andersson, Lisbeth, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-08-24
Ledamot : Aulin-Gråhamn, Lena, fr.o.m. 1995-08-25 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Bergöö, Kerstin, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Ehrstrand, Börje, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Eklind, Katarina, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Fellke, Pia-Lotta, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Kågström, Lennart, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Mohn, Göran, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-02-29
Ledamot : Nilsson, Lennart, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Olsson, Anders, fr.o.m. 1996-05-15 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Sandahl, Peder, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Springe, Anneli, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Östman, Marika, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-08-07
Sakkunnig : Hörnqvist, Berit, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-10-30
Sakkunnig : Johansson, Henning, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Lindskog, Ingrid, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Norborg, kansliråd, fr.o.m. 1995-10-30 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Olsson, Gunilla, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Zackari, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-10-30 t.o.m. 1997-10-06
Anderlund, Agneta, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Ekbrand, Jan H., fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Frykholm, Joel, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Grundin, Gustav, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Gustavsson, Lars H., fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Holm, Ann, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Jörbeck, Agneta, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Kamil, Christian, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-12-02
Stenbeck, Jon, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Tägtström, Christopher, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Andersson, Marja, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Danielsson, Torgny, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Högström, Tomas, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Jefflén, Martin, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-11-30
Kläppe, Eva, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Ljung, Marita, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Nilsson, Ulf, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Persson, Emil /v, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-02-28
Rönnmark, Marie-Louise /s, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1995-08-07 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Sigander, Mikaela, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-07-31
Sekreterare : Sävborg, Görel, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-09-03
Sekreterare : Wallentin, Christer, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-11-30
Westin, Rauni, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-11-30

Rapporter

SOU 1995:103Föräldrar i självförvaltande
skolor
SOU 1996:22Inflytande på riktigt – Om
elevers rätt till inflytande, delaktighet och
ansvar
SOU 1996:143Krock eller möte – Om den
mångkulturella skolan.
SOU 1997:121Skolfrågor – Om skola i en ny tid.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman