Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Inger Mäler

Sök kontaktuppgifter till Inger Mäler på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Inger Mäler

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Inger Mäler medverkat i ( 2 st. ):

Rådet för utvärdering av 1998 års val (Ju 1997:13) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Rådet för utvärdering av 1998 års val (Ju 1997:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-06-19
Direktiv för rådet, se dir. 1997:73, dir. 1997:87, dir. 1998:99 och dir. 1999:61.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:92 Premiär för personal
SOU 1999:136 Personval 1998. En utvärdering av personvalsreformen
SOU 2000:81 Valdeltagandet och Europaparlamentsval
Medverkande :
Ordförande : Sten Olsson, politiskt sakkunnig i statsrådsberedningen, fr.o.m. 1997-11-13 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Mats Berglind, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Mats Einarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Ingvar Högström, ombudsman, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Helena Höij, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Britt Löfgren, kommunalråd, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Claes Löfgren, organisationschef, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Ulf Melin, kanslichef, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Inger Mäler, partikassör, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Torbjörn Pettersson, partisekreterare, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1998-01-11
Ledamot : Rigmor Stenmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 2000-09-14
Ledamot : Susann Torgerson, bitr. partisekreterare, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Sören Holmberg, professor, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Svante O. Johansson, dispaschör, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Karin Kussak, rättssakkunnig, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 1998-10-20
Expert : Tommy Möller, docent, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Vivan Nilsson, valdirektör, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-21 t.o.m. 2000-09-14
Expert : Göran Åstrand, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-04-23 t.o.m. 2000-09-14
Sekreterare : Svante O. Johansson, dispaschör, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Jan Carlström, rådman, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2000-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nomineringsrätts- och valkretskommittén (Ju 1994:06) [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Nomineringsrätts- och valkretskommittén (Ju 1994:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:49, 1995:7, 1995:115.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Lilla Kungsgatan 3, Box 347, 401 25 Göteborg, tel. växel 031-10 50 00, direktval 031-10 51 36 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1995:143 Vissa valfrågor. Den fria nomineringsrätten Partisymboler på valsedlar - Valkretsindelning vid riksdagsval
SOU 1996:66 Utvärderat personalval. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Göran Åstrand, f.d. led av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Ingvar Högström, politisk sekreterare /miljöpartiet, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Kenneth Kvist, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Christina Linderholm, projektledare /c, t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Inger Mäler, ombudsman /s, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Sten Olsson, kanslichef /s, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Olle Schmidt, projektsekreterare /fp, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Harry Staaf, ingenjör /kds, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Margot Wikström, kommunalråd /s, fr.o.m. 1994-09-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Jan Carlström, rådman, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Ingvar Holmberg, docent, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Martin Holmgren, kansliråd, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Folke Johansson, fil.dr., fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Vivan Nilsson, valdirektör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Svante Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-10-01 t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman