Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ingemar Delveborn

Sök kontaktuppgifter till Ingemar Delveborn på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ingemar Delveborn

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ingemar Delveborn medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen (N 2002:20) om transpararensdirektivet [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Utredningen (N 2002:20) om transpararensdirektivet


Beteckning : N 2002:20
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-12
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-09-12
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Jacobsson, Hans, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Delveborn, Ingemar, fr.o.m. 2003-01-29 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Eiriksdottir, Edda, fr.o.m. 2003-01-29 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Pehrson, Lars, fr.o.m. 2003-01-29 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Stockhaus, Jan, fr.o.m. 2003-01-29 t.o.m. 2003-04-30
Expert : Sundberg, Anita, fr.o.m. 2003-01-29 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Söderquist, Bengt, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-04-30

Rapporter

SOU 2003:48Införlivande av transparansdirektivet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:48 Införlivande av transparensdirektivet [ pdf |Paragraftecken ]
Konkurrensrådet (N 1997:08) [ Avslutad 2003 ] [ Utredare ]

Konkurrensrådet (N 1997:08)


Beteckning : N 1997:08
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-10
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-12-04
Direktiv för rådet, se dir. 1997:145, dir. 2000:83, dir. 2001:102, dir. 2002:73 och dir. 2003:82
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: Näringsdepartementet,103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 22 40 (kanslichefen)
Rådet fortsätta sin verksamhet till utgången av december 2003.

Sammansättning


Ordförande : Ahlvarsson, Lars, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Borild, Ingalill, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Eriksson, Allan, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Hallgren, Thomas, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Hansson, Lennart, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Jedberger, Gösta, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Karlsson, Jens, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Morin, Anders, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Petersén, Leif, fr.o.m. 2002-08-07 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Riberdahl, Curt, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-08-06
Ledamot : Sveman, Eva, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Bardh, Kristina, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-06-30
Suppleant : Endre Lönnqvist, Ulla, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Enström, Peter, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Eriksson, Per-Åke, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Frostell, Anders, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-12-13
Suppleant : von Hahn Rosenqvist, Laila, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Henricson, Lasse, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lefwerth, Agneta, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Levander, Alf, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lundenmark, Lars, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Rådberg, Åke, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Swanson, Owe, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2000-06-14
Suppleant : Torngren, Håkan, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Wennmark, Kristina, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Kanslichef : Delveborn, Ingemar, fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 2004-01-31
Kanslichef : Hintze, Ylva t.o.m. 1999-05-13
Utredare : Bergman, Thorbjörn, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2001-06-30
Utredare : Delveborn, Ingemar, fr.o.m. 1998-04-14 t.o.m. 1999-04-13
Sekreterare : Hintze, Ylva, fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 1999-05-13
Sekreterare : Meyer, Lennart, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Berger, Hans Christian, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2004-01-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:117 Konkurrens på lika villkor mellan offentlig och privat sektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (K 1992:04) om behov av lagstiftning på postområdet [ Avslutad 1993 ] [ Expert ]

Utredningen (K 1992:04) om behov av lagstiftning på postområdet


Beteckning : K 1992:04
Departement : Kommunikationsdepartementet
Senast ändrad : 1994-05-05
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1992:38.
Lokal :
0123456

Sammansättning


Magnusson, Staffan t.o.m. 1993-01-31
Expert : Delveborn, Ingemar t.o.m. 1993-01-31
Expert : Jeansson, Anders t.o.m. 1993-01-31
Expert : Stahl, Ted t.o.m. 1993-01-31
Expert : Wigart, Anne t.o.m. 1993-01-31
Expert : Österholm, Börge t.o.m. 1993-01-31
Sekreterare : von, Birgitta t.o.m. 1993-02-12
Sekreterare : Forssberg, Per t.o.m. 1993-01-31

Rapporter

SOU 1993:9Postlag
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:38 Behov av lagstiftning på postområdet

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:9 Postlag [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman