Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ida Texell

Sök kontaktuppgifter till Ida Texell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ida Texell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ida Texell medverkat i ( 2 st. ):

2017 års räddningstjänstutredning (Ju 2017:05) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
2017 års räddningstjänstutredning (Ju 2017:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:54 En effektivare kommunal räddningstjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Jan-Åke Björklund, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Håkan Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Sakkunnig : Ulrika Odén, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Ulrica Carlson, enhetschef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Max Ekberg, handläggare, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Fredric Jonsson, beredskapsdirektör, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Anders Klahr, utredare, fr.o.m. 2017-11-20 t.o.m. 2018-03-21
Expert : Johan Mårtensson, räddningstjänstsamordnare, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Roger Nihlén, verksamhetschef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Pontus Rotter, utredare, fr.o.m. 2018-03-22 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Johanna Sandwall, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2017-11-19
Expert : Anders Sigfridsson, räddningschef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Kristin Syltén, polisintendent, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Ida Texell, förbundsdirektör, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Lars-Göran Uddholm, brandchef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Per Widlundh, senior rådgivare, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Thomas Winnberg, räddningschef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Jan Wisén, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Fredrik Henriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-06-07 t.o.m. 2018-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:15 En effektivare kommunal räddningstjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:54 En effektivare kommunal räddningstjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2030-delegationen (Fi 2016:01) [ Avslutad 2019 ] [ Ledamot ]
2030-delegationen (Fi 2016:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:18 och dir. 2017:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:13 Agenda 2030 och Sverige: Världens utmaning - världens möjlighet
Medverkande :
Ordförande : Ingrid Petersson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-03-11
Ordförande : Parul Sharma, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Johan Hassel, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2018-04-11
Ledamot : Henrik Henriksson, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Liza Jonson, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-05-15 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Mikael Karlsson, miljöforskare, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Mattias Klum, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Ulrika Liljeberg, kommunalråd, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Olle Lundberg, professor, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Veronica Magnusson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Ingrid Petersson, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Johan Rockström, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Johanna Sandahl, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Hannah Stanton, verksamhetschef, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunalråd, fr.o.m. 2018-04-17 t.o.m. 2019-03-11
Ledamot : Ida Texell, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2017-09-19 t.o.m. 2019-02-11
Sakkunnig : Cecilia Chroona, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2017-12-21
Sakkunnig : Emilia Högquist, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2018-01-25
Sakkunnig : Sara Jendi Linder, ämnesråd, fr.o.m. 2019-02-12 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Magnus Lennartsson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Ann-Sofie Löth, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2019-03-11
Sakkunnig : Kajsa Olofsgård, B departementsråd, fr.o.m. 2017-12-22 t.o.m. 2018-10-17
Sakkunnig : Ylva Tilander, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2017-09-18
Expert : Moa Ageberg, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Emanuel Allroth, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Maria Antonsson, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Niclas Jacobsson, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Elin Jakobsson Viklund, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Tanja Olsson Blandy, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Jens Schlyter, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Ingrid Ullbors Hägg, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-19 t.o.m. 2019-03-11
Expert : Catharina Wale Grunditz, fr.o.m. 2016-11-09 t.o.m. 2017-09-18
Kommunikatör : Kajsa Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-03-31
Huvudsekreterare : Katarina Sundberg, fr.o.m. 2016-06-15 t.o.m. 2019-03-25
Sekreterare : Kristin Frilund, fr.o.m. 2016-08-22 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Jonas Frykman, fr.o.m. 2017-01-15 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Julius Kramer, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Hanna Nelson, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Susanna Norberg, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Kajsa Olofsgård, B departementsråd, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-03-11
Sekreterare : Camilla Rydstrand, fr.o.m. 2017-01-09 t.o.m. 2017-07-09
Sekreterare : Marie Uhrwing, utredningschef, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2019-03-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman