Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Henrik Sjöholm

Sök kontaktuppgifter till Henrik Sjöholm på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Henrik Sjöholm

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Henrik Sjöholm medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om åtgärder mot fakturabedrägerier (Ju 2014:03) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om åtgärder mot fakturabedrägerier (Ju 2014:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:12
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 11014, 404 21, Göteborg, tel. 031-7015358 (Lindman)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:77 Fakturabedrägerier
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Strömberg, lagman, t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Erland Koch, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Elisabeth Johnson, cleringchef, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Lars Korsell, verksjurist, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Jori Munukka, professor, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Henrik Sjöholm, konsult, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Åsa Arffman, bankjurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Anna Burstedt, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Malin Fredholm, jurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Stig Gabrielsson, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Peter Källenfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Roland Sigbladh, marknadchef, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Anders Thelin, jur.kand., fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Sekreterare : Sara Lindman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-02-12 t.o.m. 2015-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:12 Åtgärder mot fakturabedrägerier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:77 Fakturabedrägerier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Nystartsutredningen (Ju 2013:10) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Nystartsutredningen (Ju 2013:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:44 F-skuldsanering - en möjlighet till nystart för seriösa företagare
Medverkande :
Särskild utredare : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2013-05-23 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Katja Anell, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2014-06-19
Sakkunnig : Mattias Pleiner, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2014-06-19
Expert : Erik Gabrielsson, advokat, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2014-06-19
Expert : Ulrika Hansson, bankjurist, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2014-06-19
Expert : Susan Höglund Westermark, verksjurist, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2014-06-19
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2014-06-19
Expert : Henrik Sjöholm, chefsanalytiker, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2014-06-19
Expert : Micael Zingmark, rättslig expert, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2014-06-19
Sekreterare : Emma Regnér, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2014-07-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:57 Skuldsanering för företagare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:44 F-skuldsanering – en möjlighet till nystart för seriösa företagare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Grundlagsutredningen (Ju 2004:11) [ Avslutad 2009 ] [ Ledamot ]
Grundlagsutredningen (Ju 2004:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:96
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:40 Valstystem och representationsaffekten
SOU 2007:41 Misstroendeförklaring och regeringsbildning 1994-2006
SOU 2007:42 Från statsminister till president?
SOU 2007:67 Regeringsformen ur ett könsperspektiv
SOU 2007:68 Ett decennium med personalval
SOU 2007:69 Bestämmelserna om domstolarna i regeringsformen
SOU 2007:84 Värdet av valdeltagande
SOU 2007:85 Olika former av normkontroll
SOU 2007:93 Den kommunala självstyrelsens grundlagsskydd
SOU 2007:94 Folkomröstningar i Europa
SOU 2008:42 Normgivningsmakten
SOU 2008:43 Tre rapporter till Grundlagsutredningen
SOU 2008:61 Krisberedskapen i grundlagen
SOU 2008:115 Finansmakten
SOU 2008:125 En reformerad grundlag Del 1 och 2
SOU 2009:17 Kommunal kompetenskatalog - en problemorientering
SOU 2009:18 Två rapporter till Grundlagsutredningen
Medverkande :
Ordförande : Lars Engqvist, landshövding, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-12-06
Ordförande : Per Unckel, landshövding, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Carl Bildt, f.d. partiordförande och statsminister, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Mats Einarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Peter Eriksson, språkrör, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Gun Hellsvik, generaldirektör, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Johan Hirschfeldt, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Lena Hjelm-Wallén, f.d. statsråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 2006-12-15 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Morgan Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-29 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Kerstin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Göran Magnusson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Henrik Sjöholm, konsult, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Ingvar Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Daniel Tarschys, professor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Marita Ulvskog, partisekreterare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Åsa Europaparlamentariker Westlund, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2007-01-28
Sakkunnig : Henrik Jermsten, regeringsråd, fr.o.m. 2004-11-22 t.o.m. 2008-12-31
Sakkunnig : Kristina Svahn Starrsjö, departementsråd, fr.o.m. 2007-01-17 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 2006-10-01 t.o.m. 2007-04-30
Expert : Stina Malmberg, språkexpert, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Johan Munck, justitieråd, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2006-11-30
Expert : Bengt-Åke Nilsson, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2007-06-15 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Hans Regner, f.d. justitiekansler, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Staffan Vängby, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2007-06-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-01-16 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Frida Göranson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Jenny Jonasson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2009-01-11
Sekreterare : Anna Kessling, pol. mag., fr.o.m. 2005-05-01 t.o.m. 2007-09-02
Sekreterare : Thomas Lindstam, föredragande i justitieutskottet, fr.o.m. 2007-12-06 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Refik Sener, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-10-18
Sekreterare : Linda Stromberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsråd, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : David Törngren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-11-22 t.o.m. 2008-12-31
Biträdande sekreterare : Sara Freeman, fr.o.m. 2007-10-22 t.o.m. 2009-02-28
Bitr. sekreterare : Sofia Risvall, fr.o.m. 2005-10-24 t.o.m. 2007-09-30
Kanslichef : Anders Eka, hovrättslagman, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:96 En samlad översyn av regeringsformen

Betänkanden av utredningen ( 17 st. SOU ) :

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman