Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Henrik Petrén

Sök kontaktuppgifter till Henrik Petrén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Henrik Petrén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Henrik Petrén medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om översyn av yrket personlig assistent (S 2018:08) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av yrket personlig assistent (S 2018:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:1 Översyn av yrket personlig assistent – ett viktigt yrke som förtjänar bra villkor
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Lööw, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-10
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2018-12-21 t.o.m. 2019-10-20
Sakkunnig : Christina Janzon, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-21
Expert : Daniel Andersson, arbetsrättsexpert, fr.o.m. 2019-03-01
Expert : Cecilia Blanck, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Fredrik Borelius, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2018-12-21 t.o.m. 2019-02-28
Expert : Marina Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Karin Flyckt, utredare, fr.o.m. 2018-12-21 t.o.m. 2019-10-20
Expert : Erik Gunnarsson, sakkunnig, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Lars Hagström, juridisk rådgivare, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Mari Huupponen, utredare, fr.o.m. 2019-03-01
Expert : Margaretha Johansson, ombudsman, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Ulrika Lifvakt, handläggare, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Linus Nordenskär, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Maria Persdotter, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Henrik Petrén, branschansvarig, fr.o.m. 2018-12-21
Expert : Staffan Söderberg, utredare, fr.o.m. 2019-10-21
Expert : Oskar Taxén, ombudsman, fr.o.m. 2018-12-21 t.o.m. 2019-02-28
Huvudsekreterare : Johan Wockelberg Hedlund, utredare, fr.o.m. 2018-11-05 t.o.m. 2020-01-16
Sekreterare : Karin Flyckt, samordnare, fr.o.m. 2019-10-01
Sekreterare : Maria Karanta, utredare, fr.o.m. 2018-12-03 t.o.m. 2020-01-16
Sekreterare : Linda Zetterström, student, fr.o.m. 2019-06-10 t.o.m. 2019-06-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:72 Översyn av yrket personlig assistent [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Barnrättsdelegationen (S 2016:C) [ Suppleant ]
Barnrättsdelegationen (S 2016:C)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-07
Direktiv för se dnr. S2016/03619/FST
Medverkande :
Ledamot : Anne Marie Brodén, ordförande, Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Åse Bäckström, ordförande, Global Child Forum, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Elisabeth Dahlin, generalsekreterare, Rädda Barnen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Inger Davidson, ordförande, ECPAT, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Cecilia Ekstrand, handläggare, Synskadades riksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Carlina Engström, vice generalsekreterare, Stiftelsen Friends, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Paula Guillet de Monthoux, generalsekreterare, World Childhood Foundation, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Mushtagh Hosseini, ordförande,Sveriges Ensamkommande Förening RIksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Stefan Johansson, ordförande, Nätverket för barnkonventionen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Magnus Jägerskog, generalsekreterare, Barnens rätt i samhället, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Michael Karlsson, ordförande, SOS barnbyar, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Hannah Kroksson, vice ordförande, Sveriges ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Jorge Londoño, ordförande, Rädda Barnens ungdomsförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Fredrik Malmberg, barnombudsman, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Maria Persdotter, ordförande, Riksförbundet för rörelsehindrade barn och unga, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Pia Stavås-Meier, ordförande, PLAN Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Odd Swarting, ordförande, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Cecilia Sjölander, generalsekreterare, Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Ulf Karlberg, styrelseledamot, Global Child Forum, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Ola Mattsson, chef Sverigeprogrammet, Rädda Barnen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Anders Pettersson, generalsekreterare, ECPAT, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Neven Milivojevic, verksamhetsledare, Synskadades riksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Britta Holmberg, bitr. generalsekreterare, World Childdhood Foundation, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Emma Bennwik, barnrättsspecialist, Barnets rätt i samhället, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Bodil Långberg, styrelseledamot, SOS barnbyar, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Rebecka Prentell, ordförande, Sveriges Ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Anna Karin Hildingson Boqvist, program- och utredningschef, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Henrik Petrén, generalsekreterare, Riksförbundet för rörelsehindrade barn och unga, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Fredrik Svensson, rådgivare, PLAN Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Véronique Lönnerblad, generalsekreterare, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Suppleant : Johan Rahm, kommunikationschef, Stiftelsen Friends, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman