: : :

Medverkande i utredning : Gunilla Svingby

Sök kontaktuppgifter till Gunilla Svingby på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gunilla Svingby

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Gunilla Svingby medverkat i:

Arbetsgruppen (U 1992:E) för jämställdhet i högre utbildning och forskning [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (U 1992:E) för jämställdhet i högre utbildning och forskning
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
Ds 1992:119 Jämställdhet i högre utbildning och forskning Verksamhetsberättelse den 30 juni 1994 för tiden 1992-1994.
Ds 1996:14 Värdering av Kvinnors respektive mäns meriter vid tjänstestillsättning inom universitet och högskolor
Ds 1996:26 Genusperspektiv i forskningen
Ds 1997:56 Jämställdhet för kunskap, insikt och kvalitet. Slutrapport. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Margitta Edgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1992-05-13 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Ingrid Anderbjörk, studerande, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Birgitta Borg, chef för studerandeservice, fr.o.m. 1992-05-13 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Lena Eskilsson, högskolelektor, fr.o.m. 1992-05-13 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Ingegerd Göransson, jämställdhetsansvarig, fr.o.m. 1992-05-13 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Curt Karlsson, personal- och planeringschef, fr.o.m. 1992-05-13 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Gunilla Svingby, professor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Elisabeth Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1992-05-13 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Egon Hemlin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1992-05-13 t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Jean-Pierre Zune, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-10-15 t.o.m. 1997-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 4 st. Ds ) :

Ds 1992:119
Ds 1996:14
Ds 1996:26
Ds 1997:56

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman