: : :

Medverkande i utredning : Gregor Lärlund

Sök kontaktuppgifter till Gregor Lärlund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Gregor Lärlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gregor Lärlund medverkat i ( 2 st. ):

Delegationen för romska frågor (Ju 2006:10) [ Avslutad 2011 ]

Delegationen för romska frågor (Ju 2006:10)


Beteckning : Ju 2006:10
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2013-01-16
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-09-14
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:101 och dir. 2009:99
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Leissner, Maria, fr.o.m. 2006-12-13 t.o.m. 2010-08-01
Bitr. ordförande : Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 2008-11-18 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Caldaras, Hans, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2009-02-23
Ledamot : Dimiter-Taikon, Angelina, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Hasan, Baki, fr.o.m. 2007-11-06 t.o.m. 2009-02-23
Ledamot : Johansson, Gösta, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Johnsson, Christina, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Menekshe, Sejran, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Post, Soraya, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Resblom, Sali, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-11-05
Ledamot : Schwartz, Tuula, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Westin, Charles, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Wydow, Marian, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Sakkunnig : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Bakshi, Arjun, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Hammarberg, Lena, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Josephson, Olle, fr.o.m. 2007-02-23 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Lindgren, Lars, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Linna, Katri, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Rivera, Jorge, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Scheele, Joakim, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Sterky, Emma, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Strand, Elin, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Tekin Befrits, Bilge, fr.o.m. 2008-06-09 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Wennerholm, Mats, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Wikström, Fredrik, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Öquist, Annika, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Alfredsson, Michell, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Andersson, Helena, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Aronsen, Anneli, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Bogdanov, Sali, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Demetri, Lars, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Dimeter-Taikon, Angelina, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Furtenback, Hillevi, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Grönfors, Rosita, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Hasan, Baki, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-02-13
Jenfjord, Sonny, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Kaldaras, Erland, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Kamalj, Berisa, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Kuzhikov, Stefano, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Lakatosz, Floryda, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Lärlund, Gregor, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Millon, Sima, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-02-13
Palison, Stefan, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Rosengren, Birger, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-10-06
Rosengren, Eva, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-10-06
Schwartz, Allan, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Svart, Hilda t.o.m. 2010-08-01
Huvudsekreterare : Algemo, Ann-Marie, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Håkansson, Marianne, fr.o.m. 2010-02-01
Sekreterare : Idermark, Elisabet, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-07-25
Sekreterare : Kai, Domino, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Quensel, Anna-Sofia, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2010-09-02
Sekreterare : Ritzén Kievilö, Tiina, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Strand, Elin, fr.o.m. 2007-07-01 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Tan Marti, Manuel, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Öfverberg, Ulf, fr.o.m. 2009-02-02 t.o.m. 2010-02-01

Rapporter

SOU 2010:55Romers rätt – en strategi för romer i Sverige
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:55 Romers rätt – en strategi för romer i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Rådet för romska frågor (Ju 2003:B) [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]
Rådet för romska frågor (Ju 2003:B)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-01-23
Medverkande :
Ordförande : Mona Sahlin, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-10-31
Ordförande : Jens Orback, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-10-07
Ledamot : Kemal Berisa, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Anneli Aronsen, fr.o.m. 2005-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Nuri Selim, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Angelica Björedahl, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Hans Caldaras, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Einar Critén, fr.o.m. 2005-03-11
Personlig ersättare : Jeanette Ohlsson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Lars Demetri, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Angelika Dimiter-Taikon, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Jura Drivhall, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-12-31
Personlig ersättare : Marion Wydow, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Rebecca Eklund, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-05-31
Ledamot : Theresa Eriksson, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Dimitri Florin, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Personlig ersättare : Erland Kaldaras, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2003-02-18
Personlig ersättare : Tuula Schwarz, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Rosita Grönfors, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Larissa Grönstrand, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2003-02-18
Personlig ersättare : Diana Nyman, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2003-02-18
Ledamot : Baki Hasan, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Caban Gudaj, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Sonny Jenfjord, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Stig Fredriksson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Erland Kaldaras Nicolizsson, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Benny Karlsson, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-03-10
Ledamot : Stefano Kuzhicov, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Personlig ersättare : Greger Lärlund, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Domino Kai, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Personlig ersättare : Orvo Grönfors, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Gregor Lärlund, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Sima Millon, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Soraya Post, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Kari Palmroth, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Katja Blomerus, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Sorya Post, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Birger Rosengren, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Jan Ottosson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Jasmine Rosengren, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Jessika Björedal, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Allan Schwartz, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Taisto Borg, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-12-31
Personlig ersättare : Tuula Schwartz, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-02-18
Ledamot : Tuula Schwartz, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Adam Szoppe, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Antonio Mutto, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Nadja (avliden) Taikon, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Fred Taikon, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Marion Wydow, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Personlig ersättare : Jura Drivhall, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2003-02-18
Personlig ersättare : Marion Wydow, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2004-06-30
Ledamot : Gunnar Hermansson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-06-30
Ledamot : Arjun Bakshi, fr.o.m. 2004-09-09 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Klara Grundberg, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Gigi Isacsson, fr.o.m. 2004-04-07 t.o.m. 2004-09-08
Ledamot : Seija Ketola, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Katri Linna, fr.o.m. 2005-09-20
Ledamot : Lars Lindgren, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2005-09-19
Ledamot : Qaisar Mahmood, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-04-06
Ledamot : Anna Odebäck, fr.o.m. 2004-04-07 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Raouf Ressaissi, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot : Jorge Rivera, fr.o.m. 2005-09-20
Ledamot : Joakim von Schéele, fr.o.m. 2004-04-07 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Cissi Storck, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-06-30
Ledamot : Iréne Fredriksson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-06-30
Ledamot : Charlotta Wickman, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Klara Grundberg, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Anna Odebäck, fr.o.m. 2004-04-07 t.o.m. 2004-06-30
Sekreterare : Cissi Storck, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-04-06
Bitr. sekreterare : Iréne Fredriksson, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2004-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman