Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gent Jansson

Sök kontaktuppgifter till Gent Jansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gent Jansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gent Jansson medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om ändrade informationskrav på värdepappersmarknaden (Fi 2013:07) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om ändrade informationskrav på värdepappersmarknaden (Fi 2013:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-11-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:109 och dir. 2014:102
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:70 Ändade informationskrav på värdepappersmarknaden
SOU 2015:19 En ny ordning för redovisningstillsyn
Medverkande :
Särskild utredare : Olle Stenman, fr.o.m. 2013-10-28 t.o.m. 2015-03-04
Sakkunnig : Anders Ahlgren, fr.o.m. 2014-01-13
Sakkunnig : Andreas Blomqvist, fr.o.m. 2014-01-13
Sakkunnig : Josefine Gunnarsdottir, fr.o.m. 2014-01-13
Sakkunnig : Elisabeth Helmenius, fr.o.m. 2014-01-13
Sakkunnig : Anna-Carin Holmqvist-Larsson, fr.o.m. 2014-01-13
Sakkunnig : Patrik Jacobsson, fr.o.m. 2014-09-05
Sakkunnig : Gent Jansson, fr.o.m. 2014-01-13
Sakkunnig : Nils Liliedahl, fr.o.m. 2014-01-13
Sakkunnig : Christina Ploom, fr.o.m. 2014-01-13 t.o.m. 2014-09-04
Sakkunnig : Markus Ramström, fr.o.m. 2014-01-13
Sakkunnig : Erik Sjöman, fr.o.m. 2014-02-10
Sakkunnig : Anne Wigart, fr.o.m. 2014-01-13
Expert : Andreas Lundell, fr.o.m. 2014-01-13 t.o.m. 2014-09-29
Sekreterare : Sofia Bildstein-Hagberg, fr.o.m. 2014-02-07 t.o.m. 2015-03-04
Sekreterare : Andreas Sundberg, fr.o.m. 2014-01-13 t.o.m. 2015-03-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:70 Ändrade informationskrav på värdepappersmarknaden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:19 En ny ordning för redovisningstillsyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Finansmarknadsrådet (Fi 2006:06) [ Avslutad 2009 ] [ Ledamot ]
Finansmarknadsrådet (Fi 2006:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-27
Direktiv för rådet, se dir. 2006:44, dir. 2007:115, och dir. 2007:148
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Tema rapport 1 Samlad satsning på finansiell sektor
Delrapport 1 Värdepappersmarknad i förändring
Slutrapport Finansiell sektor i förändring
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Hessius, fr.o.m. 2006-05-02 t.o.m. 2009-04-27
Vice ordförande : Lars Hörngren, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2009-04-27
Ledamot : Hans-Erik Andersson, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-04-27
Ledamot : Magnus Dahlquist, fr.o.m. 2006-05-10 t.o.m. 2007-06-04
Ledamot : Karin Forseke, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Karl-Olof Hammarkvist, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Lars Hörngren, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2007-06-19
Ledamot : Gent Jansson, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Harry Klagsbrun, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Carl Eric Stålberg, fr.o.m. 2006-05-10
Expert : Sonja Daltung, t.o.m. 2007-06-04
Expert : Peter Lindfelt, fr.o.m. 2007-06-05
Sekreterare : Camilla Ferenius, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-05-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Marknadsmissbruksutredningen (Fi 2003:04) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Marknadsmissbruksutredningen (Fi 2003:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-07-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:91
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:69 Marknadsmissbruk
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Jacobsson, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2004-07-07
Sakkunnig : Mats Beckman, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2004-07-07
Sakkunnig : Gent Jansson, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2004-07-07
Sakkunnig : Carl Eric Lindh, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2004-07-07
Sakkunnig : Jonas Niemeyer, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2004-07-07
Sakkunnig : Magdalena Petersson, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2004-07-07
Sakkunnig : Charlotta Riberdahl, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2004-07-07
Sakkunnig : Monica Rodrigo, fr.o.m. 2003-08-14 t.o.m. 2004-07-07
Sekreterare : Johan Lycke, fr.o.m. 2004-04-06 t.o.m. 2004-08-01
Sekreterare : Ingela Sundin, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-08-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:69 Marknadsmissbruk [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 1995:07) om regler för organiserad handel med el, m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (N 1995:07) om regler för organiserad handel med el, m.m.
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:112.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:49 Regler för handel med el Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
f.d. Anderson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-08-17 t.o.m. 1996-05-19
Sakkunnig : Bengt Agartz, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Sakkunnig : Jan Magnusson, överdirektör, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Harry Albinsson, professor, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Kerstin Algeus, nätverkschef, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Martin Brodén, byrådirektör, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Bo Diczfalusy, kansliråd, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Anders Hedenstedt, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Gent Jansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Svante Johansson, civilekonom, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Solveig Larsen, byggnadsingenjör, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Rogert Leckström, sekreterare, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Ronald Liljengren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Bernt Magnusson, enhetschef, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Jan-Erik Moreau, utredningssekreterare, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Sven Nyström, chefsjurist, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Arne Rodin, departementsråd, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Dag Sehlin, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-04-21
Expert : Per-Arne Sundbom, avdelningsråd, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-21
Sekreterare : Thed Adelswärd, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-04-30
Sekreterare : Göran Grén, byrådirektör, fr.o.m. 1996-01-04
Sekreterare : Maria Hammarberg, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-05-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:49 Regler för handel med el [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman