: : :

Medverkande i utredning : Göran Dandelo

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Göran Dandelo

Utredning som Göran Dandelo medverkat i:

Kommittén om insyn i finansiering av partier (Ju 2014:15) [ Avslutad 2016 ] [ Ledamot ]

Kommittén om insyn i finansiering av partier (Ju 2014:15)


Beteckning : Ju 2014:15
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2017-03-22
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-06-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2014:90 och dir. 2016:30
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Eliason, Marianne, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Andrén, Gunnar, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Berg, Ulf, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Berzell, Roger, fr.o.m. 2015-05-26 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Börjesson, Agneta, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Dahlgren, Hans, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Ekström, Hans, fr.o.m. 2014-11-05 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Felten, Olle, fr.o.m. 2015-09-25 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Johnsson, Per-Ingvar, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Jämtin, Carin, fr.o.m. 2015-07-27 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Larsson, Johan, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-09-24
Ledamot : Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Micko, Lena, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-07-26
Ledamot : Nilsson, Karin, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2014-10-19
Ledamot : Nyvall, Madeleine, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Schlyter, Carl, fr.o.m. 2015-05-26 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Skånberg, Tuve, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Sydow Mölleby, Mia, fr.o.m. 2015-05-26 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Thalén Finné, Ewa, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Expert : Ganeteg, Lotta, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Expert : Hägg Hansson, Emma, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2016-11-08
Expert : Jonzon Gröndahl, Märeta, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Expert : Krantz, Andreas, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Bremberg, Dag, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Dandelo, Göran, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Elken, Anki, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Granberg, Sören, fr.o.m. 2015-04-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Jansson, Erik, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Kjellström, Maria, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Magnusson, Gunilla, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Nilsson Sträng, Olov, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Papaioannou, Theo, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Sjöö, Erika, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Ledamot : Tegnander, Britt-Inger, fr.o.m. 2015-03-26 t.o.m. 2015-04-19
Ledamot : Wallin, Karin, fr.o.m. 2015-03-20 t.o.m. 2016-11-08
Sekreterare : Westgård, Hanna, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2016-11-22

Rapporter

SOU 2016:74Ökad insyn i partiers finansiering – ett utbyggt regelverk
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:74 Ökad insyn i partiers finansiering – ett utbyggt regelverk [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman