Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Fredrik von Arnold

Sök kontaktuppgifter till Fredrik von Arnold på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Fredrik von Arnold

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Fredrik von Arnold medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om rättslig översyn av skogsvårdslagstiftningen (N 2015:08) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om rättslig översyn av skogsvårdslagstiftningen (N 2015:08)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:121, dir. 2016:17 och dir. 2017:34
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:81 Rättslig översyn av skogsvårdslagstiftningen
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik von Arnold, fr.o.m. 2016-10-31 t.o.m. 2017-10-15
Särskild utredare : Charlotta Riberdahl, fr.o.m. 2016-03-07 t.o.m. 2016-07-13
Expert : Agnetha Alriksson, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2016-11-16
Expert : Viveka Beckeman, chefsjurist, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Linda Berglund, expert svensk skog, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Ylva Birkne, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Helena Busk, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-17
Expert : Måns Cederberg, jurist, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2016-11-16
Expert : Johanna Cornelius, miljöjurist, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-01-17
Expert : Johanna Fintling, handläggare skogspolitik, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Stefan Forsmark, näringshandläggare, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Johanna Gustafsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Bernt Hermansson, styrelseordförande, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Josia Hort, miljöjurist, fr.o.m. 2017-01-18
Expert : Ulrik Johansson, miljöjurist, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Linda Oskarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Emma Sjöberg, jurist, fr.o.m. 2016-11-17
Expert : Eva Stengård, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Johan Wester, senior advisor, fr.o.m. 2016-05-09
Expert : Conny Öhman, kansliråd, fr.o.m. 2016-05-09
Huvudsekreterare : Johan Nordström, fr.o.m. 2016-03-07 t.o.m. 2017-04-30
Sekreterare : Roger Berggren, fr.o.m. 2016-05-02 t.o.m. 2017-10-15
Sekreterare : Lina Hjort, fr.o.m. 2017-04-18 t.o.m. 2017-10-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:81 Rättslig översyn av skogsvårdslagstiftningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om patentskydd för biotekniska uppfinningar (Ju 2005:02) [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]
Kommittén om patenskydd för biotekniska uppfinningar (Ju 2005:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-01-20
Direktiv för kommittén, se dir. 2005:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:70 Oinskränkt produktskydd för patent på genteknikområdet - delbetänkande
SOU 2008:20 Patenskydd för biotekniska uppfinningar
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Calissendorff, justitieråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2008-03-31
Ledamot : Fredrik von Arnold, chefsrådman, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Kristina Boutz, hovrättslagman, fr.o.m. 2006-11-07 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Karin Dahlman-Wright, docent, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Christina Dixelius, professor, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Heléne Fagerlin, europapatentombud, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Ivan Hjertman, civilingenjör, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Lars Höglund, patentchef, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Christina Jacobsson, hovrättsråd, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2006-11-06
Ledamot : Klas Kärre, professor, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Bo Möllstam, konsult, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Katarina Nordqvist, enhetschef, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Rune Näsman, patenträttsråd, fr.o.m. 2005-05-10 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Yvonne Siösteen, patentexpert, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Eva Sveman, jurist, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Ledamot : Jan Wahlström, professor, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Expert : Bengt Domeij, docent, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Expert : Charlotte Hall, ämnesråd, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Expert : Samuel Hägg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2008-03-11
Expert : Carl Josefsson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2006-11-08
Expert : Elisabeth Kristensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-10-12 t.o.m. 2008-03-11
Expert : Lennart Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2005-10-11
Expert : Lena§ Rehnberg, ämnesråd, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Expert : Christine Törnstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-06 t.o.m. 2008-03-11
Sekreterare : Magnus Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2008-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Säkerhetstjänstkommissionen (Ju 1999:09) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Säkerhetstjänstkommissionen (Ju 1999:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-25
Direktiv för kommissionen, se dir. 1999:26, dir. 1999:59 och dir. 2001:42.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:87 Rikets säkerhet och den personliga integriteten
SOU 2002:88 Politisk övervakning och personalkontroll 1945-1969
SOU 2002:89 Politisk övervakning och personalkontroll 1969-2002
SOU 2002:90 Den farliga fredsrörelsen
SOU 2002:91 Hotet från vänster
SOU 2002:92 Det grå brödraskapet - en berättelse om IB
SOU 2002:93 Övervkaningen av "SKP-komplexet"
SOU 2002:94 Övervakningen av nazister och högerextremister
SOU 2002:95 Forskarrapporter till Säkerhetstjänstkommissionen
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Brodin, riksmarskalk, fr.o.m. 1999-03-25 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Alf W. Johansson, professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Anders Knutsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Anita Klum, generalsekreterare, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Karl Molin, professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Ewonne Winblad, journalist, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-12-31
Sakkunnig : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 2002-08-05 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Ulf Bjereld, professor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Klaus Richard Böhme, docent, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Ulf Eliasson, fil.kand., fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jacob Gustavsson, fil.dr., fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Magnus Hjort, fil.kand., fr.o.m. 2000-03-13 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Thomas Jonter, fil.dr., fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Sören Nilsson, f.d. kanslichef vid Försvarets underrättelsenämnd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Olav Robertsson, f.d. byråchefen vid Säkerhetspolisen, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Erik Rossander, generalmajor, fr.o.m. 1999-12-06 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Werner Schmidt, fil.dr., fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Evabritta Wallberg, arkivråd, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Kent Zetterberg, professor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Niklas Roth, fil.stud., fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Fredrik von Arnold, chefsrådman, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Ulf Eliasson, fil.kand., fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Malin Gustafsson, jur.kand., fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-11-30
Sekreterare : Anders Heiborn, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Magnus Hjort, fil.kand., fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Lars Olof Lampers, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Christina Hökebro, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Neutralitetspolitikkommissionen (SB 1992:01) [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]
Neutralitetspolitikkommissionen (SB 1992:01)
Departement : Statsrådsberedningen
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1992:82.
Lokal : Jakobsgatan 9, Postadress: Försvarsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08/763 10 00, direktval 08/763 46 74 (von Arnold), 08/763 46 25 (Petersson)
Utredningen har avgett :
SOU 1994:11 Om kriget kommit Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Gösta Gunnarsson, landshövding, t.o.m. 1994-03-31
Ledamot : Wilhelm Carlgren, f.d. departementsråd, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Leif Leifland, f.d. ambassadör, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Yngve Möller, f.d. ambassadör, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Olof Ruin, professor, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Göran Rystad, professor, t.o.m. 1994-02-28
Expert : Nils Gyldén, departementsråd, t.o.m. 1994-02-28
Expert : Rolf Holmquist, hovrättslagman, fr.o.m. 1993-12-03 t.o.m. 1994-02-28
Expert : Krister Wahlbäck, ambassadör, t.o.m. 1994-02-28
Sekreterare : Fredrik von, rådman, t.o.m. 1994-03-31
Bo Petersson, fil. dr., t.o.m. 1993-11-05
Björn von, överstelöjtnant, fr.o.m. 1993-12-03 t.o.m. 1994-01-14
Pia Cederholm, assistent, t.o.m. 1994-03-31
Ulla Ekholm, assistent, t.o.m. 1993-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman