Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva Marie Engström

Sök kontaktuppgifter till Eva Marie Engström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva Marie Engström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Marie Engström medverkat i ( 2 st. ):

Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-08-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2013:78 och dir. 2015:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:59 En ny regional planering - ökad samordning och bättre bostadsförsörjning
Medverkande :
Ordförande : Rose-Marie Frebran, landshövding, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lars Eriksson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lotta Finnstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Tomas Hansson, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Roger Hedlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2014-12-15 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Katarina Köhler, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-18
Ledamot : Clara Lindblom, forskningassistent, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Nina Lundström, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Johan Löfstrand, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Eva Nypelius, regionstyrelseledamot, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Karolina Skog, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-02-26 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Markus Wiechel, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-14
Ledamot : Oskar Öholm, f.d. led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-02-25
Sakkunnig : Camilla Adolfson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-01-28
Sakkunnig : Johan Hjalmarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Mats Björsell, handläggare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Backa Fredrik Brandt, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Anki Bystedt, länsråd, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Jan Cedervärn, avdelningschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Adrienne Coyet Folke, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Eva-Marie Engström, regionchef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Inga-Maj Eriksson, långsiktig planerare, adjungerad professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Margaretha Gistorp, hovrättsråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Elin Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Jurdell, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Agneta Kores, länsöverdirektör, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-24 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Fredrik Linder, kansliråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Kajsa Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Maria Nordh, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Roger Pettersson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Linnea Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Rolf Westerlund, utvecklingsledare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Bengt Westman, expert, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Lars Wikström, enheteschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Robert Wildow, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Huvudsekreterare : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2015-06-29
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2015-06-15
Sekreterare : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2014-07-31
Sekreterare : Viveka Zetterberg, fr.o.m. 2014-02-03 t.o.m. 2014-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

FUT-delegationen (Fi 2005:03) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
FUT-delegationen (Fi 2005:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-05-12
Direktiv för delegationen, se dir. 2005:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 1 Från risk till mål och resultat
Rapport 2 Orsaker till felaktiga utbetalningar av ekonomiskt bistånd från kommunerna
Rapport 3 Riskhantering inom trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 4 Anmälan vid misstanke om brott mot trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 5 Varför blir det fel? Orsaker till felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 6 Vem fuskar och varför? Om attityder till bidragsfusk i Sverige
Rapport 7 Vad kostnar felen? Omfattning av felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 8 Hur tryggar vi trygghetssystemet i Norden?
Rapport 9 Hur tryggar vi trygghetssystemen? Kontroller och kontrollmetoder
Rapport 10 Varför söks inte anvisad plats?
SOU 2008:74 Rätt och riktigt Åtgärder mot felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Björn Blomqvist, fr.o.m. 2005-06-23 t.o.m. 2008-07-03
Ledamot : Jan Almqvist, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Jan-Erik Bäckman, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-08-31
Ledamot : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2006-08-30
Ledamot : Astrid Eklund, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Caroline Henjered, fr.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Tomas Höglund, fr.o.m. 2008-02-15
Ledamot : Bo Jangenäs, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-04-18
Ledamot : Nils Johansson, fr.o.m. 2005-11-23
Ledamot : Stig Kattilakoski, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Erik Lagerholm, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2008-01-06
Ledamot : Ewa Lidström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Bo Lundgren, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Therese Mattsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Stig Orustfjord, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Anne-Marie Qvarfort, fr.o.m. 2008-01-01
Ledamot : Niklas Rahm, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Annika Rydberg, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2006-11-15
Ledamot : Tommy Sundlén, fr.o.m. 2008-01-07
Ledamot : Leif Tallskog, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Janna Valik, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-11-15
Expert : Bengt Andersson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Gunnar Anderzon, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Ulf Arvidsson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Nils Blom, fr.o.m. 2005-10-27
Expert : Anna Elvkull Saarväli, fr.o.m. 2006-10-23
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-08-31
Expert : Håkan Ceder, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-26
Expert : Peter Edman, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Eva Marie Engström, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-22
Expert : Jan Erlandsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-01-17
Expert : Lotta Ganeteg, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-03-15
Expert : Eva Gullfeldt, fr.o.m. 2006-03-16 t.o.m. 2008-01-23
Expert : Jenny Johansson, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Anna Karlgren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Monika Karlsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Thomas Küchen, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Malin Larsson, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Sverker Lönnerholm, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Susanne Mattson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2008-03-17
Expert : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2006-08-31 t.o.m. 2007-03-14
Expert : Anne Rapp, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Expert : Peter Schönefeld, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johannes Sjögren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johanna Skinnari, fr.o.m. 2006-11-01
Expert : Elisabeth Wass Löfstedt, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Anna Zeidler, fr.o.m. 2007-03-15
Expert : Mikael Åsell, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Projekledare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2008-06-17 t.o.m. 2008-08-31
Huvudsekreterare : Bettina Kashefi, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-10-11
Huvudsekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-10-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Christina Kvarnström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Lena Olofsson, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2006-10-15
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman