Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva Elfver-Lindström

Sök kontaktuppgifter till Eva Elfver-Lindström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva Elfver-Lindström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Elfver-Lindström medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om föräldraskap vid assisterad befruktning (Ju 2005:13) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om föräldraskap vid assisterad befruktning (Ju 2005:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:115
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, 103 33 STOCKHOLM,Regeringsgatan 30-32, tel. 405 37 73 (Norman)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:3 Föräldraskap vid assisterad befruktning
Medverkande :
Särskild utredare : Kristina Rennerstedt, generaldirektör, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2007-01-31
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2006-09-10
Sakkunnig : Johanna Lithman Sola, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Sakkunnig : Niklas Ljungren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2006-06-08
Sakkunnig : Helena Norberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-09 t.o.m. 2007-01-18
Sakkunnig : Mihail Stoican, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Sören Andersson, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Eva Elfver-Lindström, utredare, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Max Granström, chefsjurist, fr.o.m. 2006-01-26 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Anna Singer, docent, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Sekreterare : Annette Norman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-11-14 t.o.m. 2007-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:3 Föräldraskap vid assisterad befruktning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:43 Vårdnad - Boende - Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Medverkande :
Ordförande : Göran Karlstedt, hovrättslagman, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Ann-Catrin Bergman, landstingspolitiker, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Kjell Eldensjö, ingenjör, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Bitte Engzell, socialsekreterare, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Sven-Åke Gustavsson, landstingsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Solveig Hellquist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Carina Hägg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tanja Linderborg, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Åsa Lindestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Marie Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Nils-Fredrik Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Abigail Choate, kansliråd, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Johan Sangborn, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Per-Anders Sunesson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Anita Wickström, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Bengt Almebäck, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Christer Eiserman, advokat, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eva Elfver-Lindström, utredare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Mats Sjösten, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Eva-Charlotte Salvall, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Margita Åhsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman