Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Erik Murray

Sök kontaktuppgifter till Erik Murray på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Erik Murray

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Erik Murray medverkat i ( 13 st. ):

Utredningen om bättre konkurrens i bostadsbyggandet (Fi 2019:04) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om bättre konkurrens i bostadsbyggandet (Fi 2019:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-06-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:31
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:75 Bygg och bo till lägre kostnad - Förslag för bättre konkurrens i bostadsbyggandet
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 2019-06-19 t.o.m. 2020-12-14
Sakkunnig : Tove Carlén, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-22 t.o.m. 2020-06-22
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2020-12-14
Sakkunnig : Benny Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-10-22 t.o.m. 2020-12-14
Sakkunnig : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-22 t.o.m. 2020-12-14
Sakkunnig : K.A. Stefan Svensson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-23 t.o.m. 2020-12-14
Sakkunnig : Anna Thureson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-22 t.o.m. 2020-06-22
Sekreterare : Johan Hedelin, konkurrensråd, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-12-14
Sekreterare : Tove Lundmark Söderberg, jurist, fr.o.m. 2019-12-20 t.o.m. 2020-12-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:31 Byggnaders energiprestanda [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om centrala marknadsfrågor vid omregleringen av spelmarknaden (Fi 2018:03) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Spelmarknadsutredningen (Fi 2018:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:47, dir. 2019:18 och dir. 2020:77
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:64 Hästnäringens finansiering på den omreglerade spelmarknaden
SOU 2020:77 Ökat skydd och stärkt reglering på den omreglerade spelmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Lena Sörenson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Björn Axelsson, sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-05-31
Expert : Gustaf Hoffstedt, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mattias Hjelmberg, intressepolitiskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Helene Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-02-16
Expert : Eva Kaspersson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Benny Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Jenny Nilzon, vd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ulf Olovsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Andreas Prochazka, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Johan Röhr, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-08-18
Expert : Jens Schlyter, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Christina Skogh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Zlata Tuco, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Hélène Westholm, f.d. kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Jonas Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Agneta Börjesson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Roland Utbult, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Arman Teimouri, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Vasiliki Tsouplaki, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Anna Wallentheim, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
John Weinerhall, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Huvudsekreterare : Susanne Ellegård, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-05-12
Huvudsekreterare : Jenny Ludvigsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Daniel Rinder, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-02-29
Sekreterare : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-11-29
Sekreterare : Ingrid Strömberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om vissa förenklade upphandlingsregler (Fi 2017:05) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen om vissa förenklade upphandlingsregler (Fi 2017:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-06-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:69
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Ulfsdotter Forssell, advokat, fr.o.m. 2017-07-03 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Maria Andersson Müller, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Anders Asplund, chefsjurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Pär Cronhult, chefsjurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Amir Daneshpip, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Ulrica Dyrke, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Åsa Edman, chefsjurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Magnus Ehn, processråd, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Anna Ekberg, enhetschef, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Victor Hagstedt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Ellen Hausel Heldahl, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Birgitta Henriksson, kammarrättsråd, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Stefan Holm, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Tomas Kjellgren, rådman, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Martin Kruse, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Patricia Lehman, bolagsjurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Rikard Lindmark, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Emma Regnér, ämnesråd, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lina Schött, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Eva Sveman, förbundsjurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Oskar Taxén, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Sofia Tot, jurist, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Maria Vestergren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Expert : Sara Westerlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-06-14
Sekreterare : Henrik Grönberg, fr.o.m. 2017-12-16 t.o.m. 2018-06-22
Sekreterare : Jonatan Wahlberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-06-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2015 års postlagsutredningen (N 2015:06) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
2015 års postlagsutredningen (N 2015:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-08-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:87 och dir. 2015:124
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:27 Som ett brev på posten - Postbefordran och pristak i ett digitaliserat samhälle
SOU 2016:54 Till sista utposten - En översyn av postlagstiftningen i ett digitaliserat samhälle
Medverkande :
Särskild utredare : Kristina Jonäng, fr.o.m. 2015-08-13 t.o.m. 2016-08-31
Expert : Peter Andersson, universitetslektor, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Sofia Knapp, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Peter Malmsten, analytiker, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Karin Morild, sakkunnig, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Else-Marie Norin, handläggare, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Tobias Rydin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Sten Selander, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-06
Expert : Eva Sörell, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-06
Sekreterare : Peter Andersson, fr.o.m. 2016-01-11 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Emma Maraschin, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-09-09
Sekreterare : Sofie Sandell, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-09-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om upphandling och villkor enligt kollektivavtal (S 2014:20) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om upphandling och villkor enligt kollektivavtal (S 2014:20)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:162 och dir. 2015:90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:78 Upphandling och villkor enligt kollektivavtal
SOU 2016:15 Arbetsklausuler och sociala hänsyn i offentlig upphandling - ILO:s konvention nr 94 samt en internationell jämförelse
Medverkande :
Särskild utredare : Niklas Bruun, professor, fr.o.m. 2014-12-22 t.o.m. 2016-03-01
Sakkunnig : Mattias Almqvist, fr.o.m. 2015-02-19
Sakkunnig : Karin Sandkull, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Kerstin Ahlberg, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Niklas Beckman, fr.o.m. 2015-10-09
Expert : Ulrica Dyrke, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Torbjörn Eklund, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Samuel Engblom, fr.o.m. 2015-02-19 t.o.m. 2015-10-08
Expert : Lars Gellner, fr.o.m. 2015-02-19 t.o.m. 2015-10-08
Expert : Stefan Holm, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Gudridur Kristjansdottir, M, fr.o.m. 2015-10-09
Expert : Lena Maier Söderberg, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Erik Murray, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Maria Nyman, fr.o.m. 2015-03-23
Expert : Sofie Rehnström, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Sofia Råsmar, fr.o.m. 2015-10-09
Expert : Sara Sandelius, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Lisa Sennström, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Grith Skovgaard Ølykke, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Anna Svanestrand, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Kristoffer Sällfors, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Oskar Taxén, fr.o.m. 2015-02-19
Expert : Fredrik Woods, fr.o.m. 2015-02-19 t.o.m. 2015-05-27
Sekreterare : Hanna Björknäs, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-03-06
Sekreterare : Camilla Molina, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-03-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen för en effektivare konkurrenstillsyn (N 2012:02) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen för en effektivare konkurrenstillsyn (N 2012:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:16 Effektivare konkurrenstillsyn
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-03-06
Expert : Eva-Maj Mühlenbock, advokat, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2013-03-06
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2013-03-06
Expert : Fredrik Nordenfelt, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2013-03-06
Expert : Anders Stenlund, direktör, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2013-03-06
Expert : Hanna Witt, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2013-03-06
Sekreterare : Hanna Lekås, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:37 Effektivare konkurrenstillsyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:16 Effektivare konkurrenstillsyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ett samordnat och effektivare statligt upphandlingsstöd (S 2011:09) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om ett samordnat och effektivare statligt upphandlingsstöd (S 2011:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-09-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:78 och dir. 2012:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:32 Upphandlingsstödets framtid
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Jeppson, fr.o.m. 2011-09-08 t.o.m. 2012-05-04
Expert : Björn Bergström, upphandlare, fr.o.m. 2011-10-12
Expert : Charlotte Brunlid, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-12
Expert : Johanna Carnö, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-12
Expert : Ulrica Dyrke, jurist, fr.o.m. 2011-10-12
Expert : Åsa Edman, utredningssekreterare, fr.o.m. 2011-10-12
Expert : Rickard Falkendal, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-01
Expert : Ellen Hausel Heldahl, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-10 t.o.m. 2011-11-30
Expert : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-19
Expert : Birgitta Laurent, jurist, fr.o.m. 2011-10-12
Expert : Magnus Ljung, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-10-12
Expert : Katarina Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 2011-10-12 t.o.m. 2012-01-31
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01
Expert : Anna Odebäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-12 t.o.m. 2012-03-18
Expert : Ida Åhrén, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-12
Sekreterare : Malin Lindvall, fr.o.m. 2011-10-10 t.o.m. 2012-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:32 Upphandlingsstödets framtid [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Målutredningen (Ju 2008:11) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Målutredningen (Ju 2008:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:49 och dir. 2009:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:44 Mål och medel - särskilda åtgärder för vissa måltyper i domstol
Medverkande :
Särskild utredare : Kathrin Flossing, hovrättspresident, fr.o.m. 2008-06-15 t.o.m. 2010-07-31
Expert : Anna Björklund, advokat, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Agneta Broberg, stf. konsumentombudsman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Per Carlson, ordförande, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Thomas Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2009-07-31
Expert : Lars Johan Eklund, vice ordförande, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Kristina Erich, verksjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Tobias Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Catarina Erséus, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2010-01-24
Expert : Anders Hagsgård, chefsrådman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Ulf Hjerppe, informatör, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Eva Jarnvall, jur.kand., fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Helena Jäderblom, kammarrättslagman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Karin Kussak, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Tommy Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2009-07-31
Expert : Eva Mårtensson, sektionschef, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jörgen Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jonas Pontén, kansliråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Karin Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-25 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Elisabeth Sundlöf, kanslichef, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Inger Söderholm, chefsrådman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Eva Thunegard, kammaråklagare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Charlotte Zackari, chefsjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Torgny Wetterberg, advokat, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Sekreterare : Henrik Fernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2010-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:44 Mål och medel – särskilda åtgärder för vissa måltyper i domstol [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Hamnutredningen (N 2006:09) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Hamnutredningen (N 2006:09)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:58 Hamnstrategi - strategiska hamnnoder i det svenska godstransportsystemet
Medverkande :
Statlig förhandlare : Bengt Owe Birgersson, fr.o.m. 2006-06-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lena Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-10-19 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Marina Fransson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-19 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Kerstin Lokrantz, kansliråd, fr.o.m. 2006-10-19 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-19 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Magnus Oldenburg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-19 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Catrine Pettersson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-10-19 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Ulf Savbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Lars Vieweg, avdelningschef, fr.o.m. 2006-10-19 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Christina Sand, fr.o.m. 2006-08-21 t.o.m. 2007-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:61 Hamnstrategi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Samlokaliseringsutredningen (N 2005:03) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Samlokaliseringsutredningen (N 2005:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-02-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:16, dir. 2005:86, dir. 2005:105 och dir. 2006:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:97 När en räcker. Mastdelning för miljön
SOU 2006:88 Effektivare LEK
Medverkande :
Särskild utredare : Urban Karlström, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Sara Andersson, verksjurist, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Anette Briheim Fällman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Ann Ekstrand, verksjurist, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Fredrik von Essen, projektledare, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Ivar Frostensson, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Anna Gillholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-06-22 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Mikael Gulliksson, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Martin Gynnerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Leif Gäverth, kammarrättsråd, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Karin Hovlin, projektledare, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-10-16
Expert : Lars Hultkrantz, professor, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Anders Nauclér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2006-06-07
Expert : Helena Strömbäck, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-06-21
Expert : Stellan Svedström, expert, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Ola Svensson, byrådirektör, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-04-05
Expert : Pontus Söderström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Carl-Erik Sölscher, specialist fastighetsrätt, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Reigun Thune-Hedström, arkitekt SAR/MSA, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Maria Ulfvensjö, avdelningsråd, fr.o.m. 2005-03-22 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Carin Wahren, fr.o.m. 2006-04-06 t.o.m. 2006-10-23
Expert : Anders Victorin, professor, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2006-10-23
Sekreterare : Jacob Heister, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2006-10-23
Sekreterare : Roger Pyddoke, fr.o.m. 2005-04-28 t.o.m. 2006-10-24
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2005-03-08 t.o.m. 2006-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:97 När en räcker – Mastdelning för miljön [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:88 Effektivare LEK [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp för delegering av myndighetsutövning i det offentliga skolväsendet för vuxna (U 2004:I) [ Avslutad 2005 ]
Arbetsgrupp för delegering av myndighetsutövning i det offentliga skolväsendet för vuxna (U 2004:I)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2005:35 Rätten att sätta och utfärda betyg
Medverkande :
Ordförande : Berndt Ericsson, ämnesråd, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Emma Ahlström, departementssekreterare, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Per Byström, departementssekreterare, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Sofie Hellström-Rückert, departementssekreterare, Finansdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Ingegerd Häller, ämnessakkunnig, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Sten Ljungdahl, kansliråd, Utbildningsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Ylva Malm, undervisningsråd, Skolverket, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Erik Murray, departementssekreterare, Näringsdepartementet, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2005-06-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2005:35 Rätten att sätta och utfärda betyg [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Regelutredningen (N 2004:02) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Regelutredningen (N 2004:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:151 och dir. 2004:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:4 Liberalisering, regler och marknader
Medverkande :
Särskild utredare : Dan Andersson, fr.o.m. 2004-01-19 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Eva Agevik, departementsråd, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : John Hassler, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Lars Ingelstam, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Arne Kaijser, professor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Sakkunnig : Sture Öberg, generaldirektör, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Nina Andersson, sekreterare, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2004-06-30
Expert : Pia Bergdahl, organisationsdirektör, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Catharina Joelsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-29 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Eva Mörk, docent, fr.o.m. 2004-04-19 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Christina Ragsten Pettersson, departementsråd, fr.o.m. 2004-05-11 t.o.m. 2005-01-17
Expert : Sara Tägtström, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-11-23
Huvudsekreterare : Mats Johansson, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-12-16
Sekreterare : Inger Johannisson, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Nicklas Johannisson, fr.o.m. 2004-09-23 t.o.m. 2005-01-17
Sekreterare : Albin Kainelainen, fr.o.m. 2004-02-05 t.o.m. 2005-01-21
Sekreterare : Sara Tägtström, fr.o.m. 2004-03-22 t.o.m. 2004-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:4 Liberalisering, regler och marknader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2004:16) Utökad användning av alkolås m.m. [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2004:16) Utökad användning av alkolås m.m.
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-10-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:135 och dir. 2006:58
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:72 Alkolås - nyckel till nollvisionen - delbetänkande
SOU 2006:72 Öppna möjligheter med alkolås - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-07 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Per Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Paola Hellman, polisinspektör, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Anders Lie, specialist, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Åsa Zetterberg, handläggare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Mårten Nilsson, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2006-07-13
Sekreterare : Ola Schönning, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Lars-Olov Sjöström, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:72 Alkolås – nyckel till nollvisionen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:72 Öppna möjligheter med alkolås [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman