Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Erik Janzon

Sök kontaktuppgifter till Erik Janzon på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Erik Janzon

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Erik Janzon medverkat i ( 4 st. ):

Integritetskommittén (Ju 2014:09) [ Avslutad 2017 ] [ Sekreterare ]
Integritetskommittén (Ju 2014:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-05-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:65 och dir. 2016:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:41 Hur står det till med den personliga integriteten? - en kartläggning av Integritetskommittén
SOU 2017:52 Så stärker vi den personliga integriteten
Medverkande :
Ordförande : Göran Gräslund, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2015-01-21
Ledamot : Agneta Börjesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Christoffer Dulny, pol. sekreterare, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2014-10-19
Ledamot : Maria Ferm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-11-06
Ledamot : Xamuel Gonzalez Westling, kommunfullmäktig ledamot, fr.o.m. 2015-04-28 t.o.m. 2016-03-02
Ledamot : Mats Green, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Krister Hammarbergh, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Ulf Isaksson, advokat, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Eva-Lena Jansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Frida Johansson Metso, psykolog, fr.o.m. 2014-07-30 t.o.m. 2016-10-17
Ledamot : Ulrika Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-10-19
Ledamot : Mathias Leveborn, politisk sekreterare, fr.o.m. 2016-03-03 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Johan Linander, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-03-22
Ledamot : Veronica Lindholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-23 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Elin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Jonas Millard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-10-19
Ledamot : Jessika Roswall, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Anders Schröder, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Ardalan Shekarabi, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Mathias Sundin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-18 t.o.m. 2017-04-25
Ledamot : Hanna Wagenius, jurist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Heidi-Maria Wallinder, politisk sekreterare, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Alice Åström, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2015-04-27
Ledamot : Emanuel Öz, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-05-19 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Ingela Alverfors, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-08-19
Expert : Sara Ahmed, fr.o.m. 2016-07-14 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Fia Edwald, enhetschef, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-03-22
Expert : Mikael It-säkerhetsspecialist Ejner, fr.o.m. 2016-08-25 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Anne-Marie Eklund Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Ulrika Harnesk, jurist, fr.o.m. 2015-08-20 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Jens Henriksson, fr.o.m. 2016-07-14 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Anna Hörnlund, jurist, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2014-08-17
Expert : Gunnar Idesten, säkerhetsspecialist, fr.o.m. 2016-03-23 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Jeanette Kronwall, jurist, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-07-13
Expert : Agneta Runmarker, dataråd, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Mårten Schultz, professor, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2017-06-07
Expert : Mathias Säfsten, ämnesråd, fr.o.m. 2014-06-27 t.o.m. 2016-07-13
Sekreterare : Maria Jacobsson, jurist, fr.o.m. 2015-11-16 t.o.m. 2017-06-13
Sekreterare : Erik Janzon, enhetschef, fr.o.m. 2014-06-09 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Katarina Monfils Gustafsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-11-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:65 Den personliga integriteten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:12 Tilläggsdirektiv till Integritetskommittén (Ju 2014:09) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Registerforskningsutredningen (U 2013:01) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Registerforskningsutredningen (U 2013:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-01-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:45 Unik kunskap genom registerforskning
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Westerberg, fr.o.m. 2013-01-17 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Per Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-11 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Elin Feldt, kansliråd, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Ann-Sofie Hollsten-Yamamoto, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Maria Wästfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Björn Halleröd, professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Mats Hansson, G professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Erik Janzon, tillsynschef, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2013-09-02
Expert : Cecilia Magnusson-Sjöberg, professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Eva Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Peter Nilsson, professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Karin Nyhlén, rättschef, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Ledamot : Petter Odmark, departementsråd, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Petra Otterblad-Olausson, avdelningschef, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Magnus Stenbeck, docent, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Viktoria Söderqvist, jurist, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Robert Erikson, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2013-11-30
Sekreterare : Magdalena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:8 Förutsättningar för registerbaserad forskning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:45 Unik kunskap genom registerforskning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om rätt information i vård och omsorg (S 2011:13) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om rätt information i vård och omsorg (S 2011:13)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:111, dir. 2012:23 och dir. 2013:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:42 Bättre behörighetskontroll - Ändringar i förordningen (2006:196) om register över hälso- och sjukvårdspersonal
SOU 2013:45 Rätt information - Kvalitet och patientsäkerhet för vuxna med nedsatt beslutsförmåga
SOU 2014:23 Rätt information på rätt plats i rätt tid (Del 1, 2 och 3)
SOU 2014:23 Rätt information på rätt plats i rätt tid (Bilagedel)
Medverkande :
Särskild utredare : Lena Lundgren, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2011-12-15
Sakkunnig : Maria Arnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-09-03
Sakkunnig : Rickard Broddvall, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2012-09-09
Sakkunnig : Anna Brooks, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-10
Sakkunnig : Anders Ekholm, analyschef, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-10-31
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-12
Sakkunnig : Gert Knutsson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2012-09-09
Sakkunnig : Henrik Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2012-09-10
Sakkunnig : Maria Wästfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-12
Expert : Eva Backlund, medicinskt ansvarig sjuksköterska, fr.o.m. 2012-03-12
Expert : Maria Bergdahl, jurist, fr.o.m. 2013-09-04
Expert : Marit Birk, jurist, fr.o.m. 2012-09-20
Expert : Annika Blomsten, handläggare, fr.o.m. 2012-03-12
Expert : Mats Brådman, verksamhetschef, fr.o.m. 2012-03-12
Expert : Mats Brännström, utvecklingschef, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Anders Ekholm, ekonom, fr.o.m. 2013-11-01
Expert : Karl Gudmundsson, socialchef, fr.o.m. 2012-03-12
Expert : Erik Janzon, tillsynschef, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-09-03
Expert : Tora Nissen, verksjurist, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2012-09-19
Expert : Inger Nordin Olsson, enhetchef, fr.o.m. 2013-10-24
Expert : Mikael Rolfs, överläkare, fr.o.m. 2012-03-12
Expert : Karin Strandberg Nöjd, chefsläkare, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : Febe Westberg, jurist, fr.o.m. 2012-03-12
Sekreterare : Maria Jacobsson, jurist, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2014-04-30
Sekreterare : Eva Karlsson Helghe, rådman, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-04-30
Sekreterare : Inger Nordin Olsson, läkare, fr.o.m. 2012-04-23 t.o.m. 2013-05-31
Sekreterare : Patrik Sundström, jurist, fr.o.m. 2012-02-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2008 års Kameraövervakningsutredning (Ju 2008:04) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
2008 års Kameraövervakningsutredning (Ju 2008:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:22
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:87 En ny kameraövervakningslag
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Åberg, kammarrättspresident, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-11-30
Expert : John Ahlberk, kansliråd, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Madeleine Blixt, utredare, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Erik Janzon, teamledare, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Hans-Olof Lindblom, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-08-15
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Gun Löfgren Cederberg, byråchef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Per Svartz, polismästare, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Mathias Säfsten, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2009-03-05
Expert : David Törngren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-03-06 t.o.m. 2009-11-04
Expert : Maria Wassén, rättschef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-04
Sekreterare : Åse Sundström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:22 Översyn av lagen om allmän kameraövervakning m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:87 En ny kameraövervakningslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman