Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Elisabeth Qvarford

Sök kontaktuppgifter till Elisabeth Qvarford på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Elisabeth Qvarford

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Elisabeth Qvarford medverkat i:

Delegationen för mänskliga rättigheter i Sverige (Ju 2006:02) [ Avslutad 2011 ] [ Ledamot ]
Delegationen för mänskliga rättigheter i Sverige (Ju 2006:02)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-09
Direktiv för kommittén, se dir. 2006:27, dir. 2007:114, dir. 2008:92 och dir. 2009:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:102 Svenska nyhetsmedier och mänskliga rättigheter i Sverige - En översikt (rapport)
SOU 2008:45 Rapporter från en MR-verkstad - delbetänkande
SOU 2009:36 Främja, Skydda, Övervaka - FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning, CD Främja, Skydda, Övervaka - FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning, Lättläst
SOU 2010:70 Ny struktur för skydd av mänskliga rättigheter + Bilagor + Lättläst sammanfattning + Daisy
Medverkande :
Ordförande : Elisabeth Abiri, filosofie doktor, fr.o.m. 2006-03-09 t.o.m. 2010-10-20
Ledamot : Gudmundur Alfredsson, professor, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-03-18
Ledamot : Adam Axelsson, vice ordförande LSU, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Bahare Haghshenas, förbundsordförande RKUF, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Anders Knape, kommunalråd, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Kajsa Lindståhl, civilekonom, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Anna-Karin Lundin, regeringsråd, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Soraya Post, lärare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Elisabeth Qvarford, projektledare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Lars Stjernkvist, frilansjournalist, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Bengt Westerberg, ordförande i Röda korset, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Hans Ytterberg, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-10-19
Sakkunnig : Marcus Brixskiöld, departementsråd, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Sakkunnig : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2010-10-19
Sakkunnig : Jens Ölander, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Camilla Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-04-22
Expert : Stefan Andersson, projektledare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Inger Ashing, chef, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Fredrik Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-05-05 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Claes Borgström, jämställdhetsombudsman, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2008-02-11
Expert : Ulrika Dackeby, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Lotta Dahlstrand, jurist, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-04-23
Expert : Elisabeth Ferm, utvecklingsstrateg, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-05-04
Expert : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-03-26
Expert : Christer Gustavsson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2008-04-01
Expert : Sun-Joon Hwang, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Björn Kullander, handläggare, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Charlotte Lenman, jurist, fr.o.m. 2007-04-24 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Marie Lindberg, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-03-18
Expert : Anna-Karin Lindblom, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2008-02-11
Expert : Lars Lindgren, utredare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Anna Lindström, handläggare, fr.o.m. 2006-09-19 t.o.m. 2009-03-18
Expert : Lars Lööw, handikappombudsman, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-01-21
Expert : Luca Nesi, jurist, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2009-03-18
Expert : Jan Axel Nordlander, ambassadör, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-01-30
Expert : Jenny Olausson, tf. handikappombudsman, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Astrid Utterström, ämnesråd, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-05-04
Expert : Andrés Zanzi, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-23 t.o.m. 2009-05-04
Huvudsekreterare : Anna-Karin Lindblom, fr.o.m. 2010-05-14 t.o.m. 2010-10-31
Huvudsekreterare : Karin Steffensen, projektledare, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2010-01-10
Sekreterare : Pernilla Berlin, jur.kand., fr.o.m. 2006-04-24 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Heidi Eriksson, fr.o.m. 2007-12-16 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Johanna Gillström, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2010-05-12
Sekreterare : Josefine Gustavsson, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Anna Gränsmarker, fr.o.m. 2010-01-11 t.o.m. 2010-10-22
Sekreterare : Kerstin Jansson, fr.o.m. 2008-09-08 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Eva Rimsten, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Marie Stenman, organisationskonsult, fr.o.m. 2006-05-02 t.o.m. 2008-01-03
Bitr. sekreterare : Heidi Eriksson, fil.kand., fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2007-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman