Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Daniel Jafari

Sök kontaktuppgifter till Daniel Jafari på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Daniel Jafari

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Daniel Jafari medverkat i:

E-delegationen (Fi 2009:01) [ Avslutad 2015 ]
E-delegationen (Fi 2009:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-03-26
Direktiv för delegationen, se dir. 2009:19, dir. 2010:32, dir. 2013:40, dir. 2013:116 och dir. 2014:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:86 Strategi för myndigheternas arbete med e-förvaltning
SOU 2010:20 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - Från strategi till handling för e-förvaltning
SOU 2010:62 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt. Under konstruktion - framtidens e-förvaltning
SOU 2011:27 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - En bit på väg
SOU 2011:67 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - vägen till effektivare e-förvaltning
SOU 2012:18 Så enkel som möjligt för så många som möjligt - den mjuka infrastrukturen på väg
SOU 2012:68 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - förstärkt samordning av förvaltningsgemensamma tjänster
SOU 2013:22 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - samordning och digital samverkan
SOU 2013:75 Organisering av framtidens e-förvaltning
SOU 2013:77 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - IT-standardisering inom socialtjänsten
SOU 2014:39 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - Bättre juridiska förutsättningar för samverkan och service
SOU 2014:75 Automatiserade beslut - färre regler ger tydligare reglering
SOU 2015:66 En förvaltning som håller ihop
Medverkande :
Ordförande : Annika Bränström, fr.o.m. 2011-08-01 t.o.m. 2015-06-30
Ordförande : Mats Sjöstrand, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-07-31
Ledamot : Angeles Bermudez-Svankvist, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2013-09-02
Ledamot : Kerstin Borg Wallin, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-03-02
Ledamot : Annika Brännström, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-07-31
Ledamot : Anders Danielsson, generaldirektör, fr.o.m. 2012-04-23 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Leif Denneberg, generaldirektör, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Dan Eliasson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Ingemar Hansson, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Christina Gellerbrant Hagberg, generaldirektör, fr.o.m. 2011-03-03 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Lennart Jonasson, projektchef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Björn Jordell, fr.o.m. 2010-05-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Stig Jönsson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Bengt Kjellson, generaldirektör, fr.o.m. 2011-08-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Adriana Lender, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-09-30
Ledamot : Thomas Lidman, riksarkivarie, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2010-04-30
Ledamot : Helena Lindberg, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Claes Ljungh, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Christina Lugnet, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2012-09-17
Ledamot : Therese Mattsson, generaldirektör, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Per Mosseby, direktör, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Gunilla Nordlöf, generaldirektör, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Clas Olsson, tf. generaldirektör, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-04-28
Ledamot : Mats Persson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2012-08-31
Ledamot : Mikael Sjöberg, generaldirektör, fr.o.m. 2014-04-29 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Bengt Svenson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Karin Starrin, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Håkan Sörman, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Staffan Widlert, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Katrin Westling Palm, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Magnus Enzell, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Anneli Hagdahl, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Christina Henryson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Lena Hägglöf, departementsråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Roland Höglund, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2010-05-09
Tf. huvudsekreterare : Cecilia Bredenwall, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-11-11
Huvudsekreterare : Ewa Carlsson, fr.o.m. 2012-11-12 t.o.m. 2015-07-15
Huvudsekreterare : Claes Thagemark, fr.o.m. 2009-12-07 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Homa Abdolrasouli, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Maximilian Amormet, fr.o.m. 2009-05-01 t.o.m. 2012-08-07
Sekreterare : Cecilia Bredenwall, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2014-09-07
Sekreterare : Johan Bålman, fr.o.m. 2010-03-08 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Karolina Brogan, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Anneli Hagdahl, fr.o.m. 2010-03-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Viktoria Hagelstedt, fr.o.m. 2014-01-02 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Björn Hagström, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Roland Höglund, fr.o.m. 2010-05-10 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Mårten Janerud, fr.o.m. 2010-08-16 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Peter Krantz, fr.o.m. 2009-11-16 t.o.m. 2011-11-24
Sekreterare : Catharina Nyström, fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Anna Pegelow, fr.o.m. 2012-05-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Eva Sartorius, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Odd Sivertzen, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Jan Sjösten, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Lena Warstrand, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Patrik Åkesson, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-03-31
Biträdande sekreterare : Jakob Dozzi, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2012-08-31
Biträdande sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Lars Danneman, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2015-06-30
Margareta Eriksson, fr.o.m. 2013-02-15 t.o.m. 2015-06-30
Arne Granholm, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2013-10-31
Gunnel Gustafsson, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2014-12-31
Daniel Jafari, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2014-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 13 st. SOU ) :

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman