Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Claes Pile

Sök kontaktuppgifter till Claes Pile på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Claes Pile

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Claes Pile medverkat i ( 6 st. ):

Rättssäker vindkraftsprövning (M 2020:07) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Rättssäker vindkraftsprövning (M 2020:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-10-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:108
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 juni 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:50 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 1992
Medverkande :
Särskild utredare : Lise Nordin, klimatsamordnare, fr.o.m. 2020-10-14 t.o.m. 2021-06-22
Huvudsekreterare : Filip Vestling, tingsnotarie, fr.o.m. 2020-11-30 t.o.m. 2021-06-30
Sekreterare : Claes Pile, projektledare, fr.o.m. 2020-11-13 t.o.m. 2021-06-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:108 En ökad förutsägbarhet vid miljöprövning av vindkraft [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Havsgränsutredningen (UD 2011:01) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Havsgränsutredningen (UD 2011:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-05-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:41, dir. 2013:98 och dir. 2014:156
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:10 Gränser i havet
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Göransson, hovrättslagman, fr.o.m. 2011-06-15 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Marie Jacobsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Sten Jendenius, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-05-14
Sakkunnig : Anna Josefsson, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Magnus Hermansson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Sofia Karlsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Magnus Odenburg, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Claes Pile, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-05-14
Sakkunnig : Linnea Rosenlöf, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Karin Sjökvist, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Jacob Wichmann, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Michael Wolfbrandt, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Hans Aurell, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Kristina Falk Strand, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Thomas Hammarklint, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Lars Jakobsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Joacim Johannesson, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Björn Nilsö, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Berit Petterson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Expert : Martin Ratcovich, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2014-05-14
Expert : Martin Rydgren, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sekreterare : Monica Lagerqvist Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2015-03-15
Sekreterare : Helena Ödmark, ambassadör, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2015-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:10 Gränser i havet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Havsplaneringsutredningen (M 2009:03) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Havsplaneringsutredningen (M 2009:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:109 och dir. 2011:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:91 Planering på djupet - fysisk planering av havet
SOU 2011:56 Kunskap på djupet - kunskapsunderlag för havsplanering
Medverkande :
Särskild utredare : Axel Wenblad, generaldirektör, fr.o.m. 2009-11-19 t.o.m. 2011-06-30
Sakkunnig : Kristina Bram, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-04-22 t.o.m. 2010-12-08
Sakkunnig : Claes Pile, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2011-06-30
Sakkunnig : Richard Vesterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-04-21
Expert : Johan Askerlund, militärstrategisk analytiker, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Eva Brännlund, länsarkitekt, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Elhammer, förste statsgeolog, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Åke Hagström, chef, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Rolf Haraldsson, projektledare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Bertil Håkansson, docent, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Marie Jacobsson, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Pål Karlsson, civilingenjör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Sophia Laurin, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Ceciia Lindblad, handläggare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Susan Linton, utredningsdirektör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Hans Norman, militärsakkunnig, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Peter Norman, utredare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Rydén, samordnare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anna Ryttberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Björn Sjöberg, vattenvårdsdirektör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Magnus Sundström, projektledare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Mårten Åström, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Huvudsekreterare : Mikael Cullberg, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2011-07-14
Sekreterare : Karin Bjerner, fr.o.m. 2011-02-15 t.o.m. 2011-06-14
Sekreterare : Petra Lundin, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Micaela Schulman, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2010-09-03 t.o.m. 2010-12-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:109 Havsplanering i svenska vatten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:3 Tilläggsdirektiv till Havsplaneringsutredningen (M 2009:03) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stockholmsberedningen (N 2001:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Stockholmsberedningen (N 2001:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-14
Direktiv för beredningen, se dir. 2000:96, dir. 2001:17, dir. 2002:3 och dir. 2003:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:33 Tillräcklig flygplanskapacitet i Stockholm - Mälardalsregionen - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Kenneth Kvist, fr.o.m. 2002-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Ordförande : Bo Sundling, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Annika Billström, oppositionsborgarråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Bengt Cedrenius, konsult, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Per Egon Johansson, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Andres Käärik, landstingsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Elwe Nilsson, trafiklandstingsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Mats Odell, ekonom, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2001-09-10
Ledamot : Margareta Olofsson, borgarråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Tommy Waidelich, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Monica Öhman, undersköterska, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Cecilia Önfelt, teaterförläggare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Per Anders Lindgren, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-30
Sakkunnig : Bo Malmsten, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Ann Aurén, kansliråd, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Tomas Brolin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Per Björklund, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Gunnar Eriksson, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Fredrik Fällman, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Tove Friberg, fr.o.m. 2002-02-06 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Jens Henriksson, planeringschef, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-01-01
Expert : Babriella Loman, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Monica Lövström, pol.sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2002-10-15
Expert : Per-Magnus Nilsson, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-07-31
Expert : Åke Nordlander, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2002-02-05
Expert : Christer Pettersson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Roger Pettersson, fr.o.m. 2003-03-17 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Claes Pile, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Lena Taillefer, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-01-12
Huvudsekreterare : Ragnvald Paulsson, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marianne Möller, fr.o.m. 2001-05-14 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Maria Ringvall, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2003-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (M 1998:08) om bilavgaslagstiftningen [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen (M 1998:08) om bilavgaslagstiftningen
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutd 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-24
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:87.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:12 Avgasrening 2000
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Engberg Lindvall, rådman, fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunniga : Per Bergman, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Sven Bengtsson, civilingenjör, fr.o.m. 1999-03-09 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Christina Bergström, byrådirektör, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Torbjörn Engqvist, ingenjör, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Sören Hedberg, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Börje Henningsson, teknisk chef, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Kjell Karlson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Anders Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Harald Perby, departementssekreterare, fr.o.m. 1990-02-08 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Marcela Petkov, manager environmental affaires, fr.o.m. 1999-03-09 t.o.m. 1999-06-06
Expert : Claes Pile, trafikhandläggare, fr.o.m. 1999-08-30 t.o.m. 1999-12-05
Expert : Mats Wallin, överingenjör, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Margaretha Gistorp, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 2000-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:12 Avgasrening 2000 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöövervakningsutredningen (M 1996:04) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Miljöövervakningsutredningen (M 1996:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
SOU 1997:34 Övervakning av miljön. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Svante Bodin, förhandlingschef, fr.o.m. 1996-09-10 t.o.m. 1997-03-14
Expert : Anna Bohman, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Göran Broberg, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Gunnar Brännström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Mats Eriksson, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-11-19 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Roland Löfblad, miljöchef, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Lise-Lotte Norin, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Manuella Notter, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Mats Nygren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Claes Pile, miljöingenjör, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Bo Wallin, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1997-03-02
Expert : Torgny Wiederholm, laborator, fr.o.m. 1996-11-25 t.o.m. 1997-03-02
Sekreterare : Michael Borschers, t.o.m. 1997-03-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:34 Övervakning av miljön [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman