Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Claes Bloch

Sök kontaktuppgifter till Claes Bloch på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Claes Bloch

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Claes Bloch medverkat i:

Utredningen om svensk hästpolitik (Jo 2000:01) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Utredningen om svensk hästpolitik (Jo 2000:01)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:109 En svensk hästpolitik
Medverkande :
Särskild utredare : Madeleine Emmervall, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2000-02-18 t.o.m. 2000-12-14
Ledamot : Jone Bixo, handläggare vid Länsstyrelsen i Jämtlands län, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Claes Bloch, ombudsman i Svenska lantarbetareförbundet, fr.o.m. 2000-07-10
Ledamot : Lars Hjalmarson, generalsekreterare i Svenska Ridsportförbundet, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Olof Karlander, chef för Nationella Stiftelsen för Hästhållningens Främjande, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Anna Levin, styrelseledamot i Svenska Lantarbetareförbundet, fr.o.m. 2000-05-09 t.o.m. 2000-07-09
Ledamot : Eva McLaren, styrelseledamot i Stockholms Kapplöpningssällskap, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Görel Nyman, docent vid Sveriges lanbruksuniversitet, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Christina Svenska Travsportens Centralförbund Olsson, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Jan Philipsson, docent vid Sveriges lantbruksuniveristet, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Bo Slättsjö, ombudsman i Lantbrukarnas Riksförbund, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Christina Wale, styrelseledamot i Svenska Hästavelsförbundet, fr.o.m. 2000-05-09
Sekreterare : Per Johansson, ekonom, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2000:7 Svensk hästpolitik

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:109 En svensk hästpolitik [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman