Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Catarina Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Catarina Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Catarina Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Catarina Eriksson medverkat i ( 2 st. ):

Energinätsutredningen (M 2006:03) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Energinätsutredningen (M 2006:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:39, dir. 2007:27, 2007:86, dir. 2008:54 och dir. 2009:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:99 Förhandsprövning av nättariffer m.m.
SOU 2009:2 Nya nät för förnybar el
SOU 2009:48 Konsessioner för el- och gasnät
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Kjellman, direktör, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Catarina Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2006-08-24
Sakkunnig : Karin Israelsson, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Iris Heldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Rémy Kollessar, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Andreas Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Eva Lindström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-11-21
Sakkunnig : Göran Morén, rådman, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Mikael Möller, ansvarig energi och klimatfrågor, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Anders Richert, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Camilla Rosenberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Maria Röske, projektledare, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Karin Sjökvist, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Ylva Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Ulf Sävström, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-25 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Caroline Törnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Roger Husblad, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Ronald Liljegren, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Joakim Lindström, handläggare, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Expert : Bo Rutberg, fil.mag., fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Hans Åkesson, chef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-05-08
Huvudsekreterare : Jan-Olof Lundgren, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-05-22
Sekreterare : Martin Bengtsson, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Åsa Camilla Leander, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Hans Olander, fr.o.m. 2007-09-04 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Mattias Steen, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2008-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:99 Förhandsprövning av nättariffer m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:2 Nya nät för förnybar el [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:48 Koncessioner för el- och gasnät [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2003:04) fortsatt utveckling av el- och naturgasmarknaderna [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (N 2003:04) fortsatt utveckling av el- och naturgasmarknaderna
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-02-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:22 och dir. 2003:140
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:113 El- och naturgasmarknaderna - Europeisk harmonisering
SOU 2004:129 Energimarknader i utveckling
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Kjellman, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2005-01-11
Sakkunnig : Bengt Agartz, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Karima Björk, fr.o.m. 2004-02-17 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Catarina Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-01-12
Sakkunnig : Iris Heldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Gustaf Malmberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Karin Sjöberg, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-08-14
Sakkunnig : Hans Sylvén, chefsjurist, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-02-16
Sakkunnig : Ulf Sävström, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Christer Söderberg, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Carin Wahren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-08-15 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Carlotte Zackari, enhetschef, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Stig-Arne Ankner, fr.o.m. 2004-02-17 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Sylvia Lindell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Birgitta Resvik, direktör, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Marie Römpötti, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-29
Expert : Lars Synnerholm, enhetschef, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Johan Öhnell, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-12-31
Huvudsekreterare : Marie Römpötti, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-11
Sekreterare : Björn Forsberg, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Östen Gidlund, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Göran Morén, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-03
Sekreterare : Petra von Schmalensee, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Anne Vadasz-Nilsson, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman