Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Caroline-Olivia Elgán

Sök kontaktuppgifter till Caroline-Olivia Elgán på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Caroline-Olivia Elgán

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Caroline-Olivia Elgán medverkat i ( 4 st. ):

Styrning för en mer jämlik vård (S 2017:08) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Styrning för en mer jämlik vård (S 2017:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:128, dir. 2018:14, dir. 2018:40 och dir. 2019:28
Lokal : Karlavägen 100 A. Postadress: Garnisonen 103 33 Stockholm, tel: 08-405 22 84
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:55 Styrning och vårdkonsumtion ur ett jämlikhetsperspektiv - Kartläggning av socioekonomiska skillnader i vårdutnyttjande och utgångspunkter för bättre styrning
SOU 2019:42 Digifysiskt vårdval. Tillgänglig primärvård baserad på behov och kontinuitet
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Stiernstedt, docent, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-08-30
Sakkunnig : Fredrik Friberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-02-17
Sakkunnig : Daniel Olai, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2019-08-26
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-10 t.o.m. 2019-08-30
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2018-08-28
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-29 t.o.m. 2019-05-09
Sakkunnig : Anne Wisten, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Sakkunnig : Jessika Yin, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-27 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Eva Domanders, vd och ordförande, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Rose-Marie Fredrikson, vice ordförande, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Nils Janlöv, projektdirektör, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Ragnhild Karlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Karin Liljeblad, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Unni Mannerheim, utredare, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Olle Olsson, handläggare, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Anders Sylvan, landstingsdirektör, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Sven Söderberg, ordförande, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Lars Söderdahl, enhetschef, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Expert : Jan-Åke Zetterström, sjukhuschef, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2019-08-30
Sekreterare : Caroline-Olivia Elgán, jurist, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-08-30
Sekreterare : Annika Stjernquist, statsvetare, fr.o.m. 2018-02-19 t.o.m. 2019-10-04
Sekreterare : Daniel Zetterberg, jurist, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-10-01
Assistent : Liselotte Larsson, layoutare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2018-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Samordnad utveckling för god och nära vård (S 2017:01) [ Avslutad 2021 ] [ Sekreterare ]
Samordnad utveckling för god och nära vård (S 2017:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:24, dir. 2017:97, dir. 2018:90 och dir. 2019:49
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 31 45 (andersson). webbplats: sou.gov.se/godochnaravard
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete i slutet av januari 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:53 God och nära vård. En gemensam färdplan och målbild
SOU 2018:39 God och nära vård. En primärvårdsreform
SOU 2019:29 God och nära vård. Vård i samverkan
SOU 2020:19 God och nära vård.En reform för ett hållbart hälso- och sjukvårdssystem
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Nergårdh, chefsläkare, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2021-01-31
Sakkunnig : Malin Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2017-11-27
Sakkunnig : Anna Brooks, kansliråd, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-09-10
Sakkunnig : Anna Dahlin, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-11 t.o.m. 2019-09-12
Sakkunnig : Fredrik Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2019-03-26
Sakkunnig : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-11 t.o.m. 2020-06-21
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-12 t.o.m. 2020-08-25
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-08-26
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, ämnesråd, fr.o.m. 2019-03-27
Sakkunnig : Lisa Midlert, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-11-28
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-09-10
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-21 t.o.m. 2019-10-09
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-11 t.o.m. 2019-02-20
Sakkunnig : Elin Sundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-10
Sakkunnig : Nina Viberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-09-10
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-13 t.o.m. 2020-03-11
Expert : Peter Berggren, allmänläkare, fr.o.m. 2017-11-01
Expert : Niklas Eklöf, digital strateg, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-10-28
Expert : Kristina Fridensköld, avdelningschef, fr.o.m. 2018-10-29 t.o.m. 2019-12-04
Expert : Anders Gustafson, representant för Funktionsrätt Sverige, fr.o.m. 2017-11-01
Expert : Hanna Lundstedt, distriktssköterska, fr.o.m. 2017-11-01
Expert : Niklas Långström, medicinskt sakkunnig, fr.o.m. 2020-03-12
Expert : Lisbeth Löpare Johansson, samordnare, fr.o.m. 2020-05-14
Expert : Iréne Nilsson Carlsson, folkhälsoråd, fr.o.m. 2017-11-01
Expert : Torill Skaar Magnusson, förvaltningschef, fr.o.m. 2019-09-13
Expert : Emma Spak, samordnare Nära vård, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2020-05-13
Expert : Susanne Söderberg, samverkanschef, fr.o.m. 2019-09-13
Expert : Karl Torring, verksamhetschef, fr.o.m. 2020-03-12
Expert : Annemieke Ålenius, avdelningschef, fr.o.m. 2019-12-05
Anna-Lena Sörenson, led. av riksdagen /S, t.o.m. 2018-10-02
Kristina Nilsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2018-10-24
Jessica Rydell, landstingsråd MP, Region Kalmar, t.o.m. 2020-09-03
Susanne Nordling, landstingsråd MP, Region Stockholm, fr.o.m. 2020-09-04
Linda Fleetwood, landstingsråd V, landstinget i Kalmar län
Cecilia Waltersson Grönvall, led. av riksdagen /M
Christer Jonsson, landstingsråd C, landstinget i Kalmar län
Barbro Westerholm, led. av riksdagen /L
Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD
Per Ramhorn, led. av riksdagen /SD
Sekreterare : Louise Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-03
Sekreterare : Anna-Klara Brage, jur.kand., fr.o.m. 2019-01-28
Sekreterare : Niklas Eklöf, digital strateg, fr.o.m. 2018-10-22 t.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Caroline-Olivia Elgán, jur kand, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2020-03-03
Sekreterare : Malin Lundberg, jurist, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2019-03-31
Sekreterare : Max Printz, fil.kand., fr.o.m. 2019-11-06 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Max Printz, fil.kand., fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Max Printz, fil.kand., fr.o.m. 2020-03-02 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Karin Träff Nordström, allmänläkare, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Marie Öberg Lindevall, civilekonom, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Samordnare för unga som varken arbetar eller studerar (U 2015:06) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Utredningen Samordnare för unga som varken arbetar eller studerar (U 2015:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:70, dir. 2016:82 och dir. 2017:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:9 Det handlar om oss - unga som varken arbetar eller studerar
SOU 2018:11 Vårt gemensamma ansvar - för unga som varken arbetar eller studerar
Medverkande :
Särskild utredare/Samordnare : Inger Ashing, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2018-02-28
Sakkunnig : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2016-12-31
Sakkunnig : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-05 t.o.m. 2018-01-15
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-08-25
Sakkunnig : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-16 t.o.m. 2018-02-28
Sakkunnig : Tyri Öhman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Katarina Danielsson, utredare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-31
Expert : Pontus Ekstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Åsa Ernestam, fr.o.m. 2016-12-06 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Kristin Harvard, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-31 t.o.m. 2018-02-20
Expert : Henrik Jonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-03-30
Expert : Annika Remaeus, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Jan Schierbeck, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2017-07-06 t.o.m. 2018-02-28
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-07-05
Expert : Annika Århammar, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Katarina Danielsson, projektkoordinator, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Caroline-Olivia Elgán, verksjurist, fr.o.m. 2017-08-01 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Emma Sterky, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Oscar Svensson, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2018-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om stöd och krav avseende arbetslösa personer som tar emot ekonomiskt bistånd (S 2014:08) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om stöd och krav avseende arbetslösa personer som tar emot ekonomiskt bistånd (S 2014:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-03-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:44 Arbetslöshet och ekonomiskt bistånd
Medverkande :
Särskild utredare : Gunilla Malmborg, fr.o.m. 2014-03-18
Sakkunnig : Andreas Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-04-14
Sakkunnig : Hugo Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2014-04-14
Sakkunnig : Johan Lycke, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-04-14
Sakkunnig : Karin Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-04-14
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2014-04-14
Sakkunnig : Hanna Zeland, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-04-14
Expert : Anette Agenmark, utredare, fr.o.m. 2014-04-14
Expert : Gunnar Anderzon, utredare, fr.o.m. 2014-04-14
Expert : Christina Carlsmeden, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2014-11-20
Expert : Caroline Enevold, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2014-11-19
Expert : Maria Nyman, enhetschef, fr.o.m. 2014-04-14
Sekreterare : Caroline-Olivia Elgán, fr.o.m. 2014-04-28 t.o.m. 2015-04-15
Sekreterare : Ewa Gustafsson, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-04-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:44 Arbetslöshet och ekonomiskt bistånd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman