Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Carl-Johan Engström

Sök kontaktuppgifter till Carl-Johan Engström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Carl-Johan Engström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carl-Johan Engström medverkat i ( 5 st. ):

Trafik- och klimatkommittén (K 1993:01) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Trafik- och klimatkommittén (K 1993:01)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:40 och dir. 1994:18.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:91 Trafiken och koldioxiden - Principer för att minska trafikens koldioxidutsläpp
SOU 1994:92 Miljözoner för trafik i tätorter
SOU 1995:64 Klimatförändringar i trafikpolitiken Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars Nordström, professor
Ledamot : Agneta Dreber, generaldirektör
Ledamot : Arne Jernelöv, professor
Ledamot : Nils Erik Åhmansson, direktör
Expert : Agneta Bergqvist, kammarrättsassessor
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef
Expert : Peter Huledal, departementssekreterare
Expert : Jan Karlsson, avdelningsdirektör
Expert : Gunnar Kinbom, avdelningsdirektör
Expert : Stefan Lemieszewski, byrådirektör
Expert : Olof Nordell, direktör
Expert : Jan Olsson, kammarrättsassessor
Expert : Harald Perby, departementssekreterare
Expert : Karl-Otto Sicking, avdelningschef
Expert : Stig Sjöberg, fil.dr
Expert : Bengt Skagersjö, civilingenjör
Expert : Claes Unge, departementssekreterare
Expert : Jan Westerberg, miljöchef
Sekreterare : Göran Friberg, avdelningsdirektör
Sekreterare : Mats Henriksson, planeringschef
Sekreterare : Per-Ove Hesselborn, forskningsledare
Sekreterare : Katarina Lindgren, utvecklingschef
Sekreterare : Anita Seveborg, hovrättsassessor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Miljöbalksutredningen (M 1993:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-04-07
Direktiv för se dir. 1993:43, dir. 1994:48 och dir. 1994:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:123 Miljöombudsman - delbetänkande
SOU 1996:103 Miljöbalken. En skärpt och samordnad miljölagstiftning för en hållbar utveckling - huvudbetänkande
SOU 1996:147 Övergångsbestämmelser till miljöbalken - delbetänkande
SOU 1997:32 Följdlagstiftning till Miljöbalken - delbetänkande
SOU 1998:35 Förordningar till miljöbalken - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Carl Axel Petri, hovrättspresident, fr.o.m. 1993-04-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-11-10
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Sakkunnig : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1997-10-16
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Allert Alverborg, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Per Bergman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Lars Bjurström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulf Bjällås, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-19 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Owe Björk, advokat, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Brandin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-06-30
Expert : Bengt Bucht, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Bucht, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-03-24
Expert : Kerstin Cederlöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hans Ekelund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stig Gustafsson, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Madeleine Holst, kansliråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Lars-Eric Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-04 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Lena Ingvarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-08
Expert : Christina Jacobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Hans Karlbom, revisionssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bjarne Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Mikael Karlsson, fr.o.m. 1997-09-02 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Pernilla Knutsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Gunnar Larsson, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Eva Lehndal, dep.sekr, fr.o.m. 1994-01-20 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Peggy Lerman-Dahl, chefsjurist, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Thomas Levander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Laila Linnergren-Fleck, enhetschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Sven Måhlstedt, civilingenjör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Perklev, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-09-01
Expert : Thomas Rolén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Rubenson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-06-21 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-10-07 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rolf Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Olle Stångberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-01-19
Expert : Claes Tjäder, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-15
Expert : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-09-14
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Kitty Victor, enhetschef, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Åsa Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per Östensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-05-17
Sekreterare : Anders Bengtsson, t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Mona Blomdin, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-06-15 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Flodin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lars Holmgård, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Hans Karlbom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Stefan Köhler, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-08 t.o.m. 1996-11-22
Sekreterare : Per Lagerud, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Henrik Löv, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Björn Persson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Liselotte Rågmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Roger Wikström, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (M 1992:03) om översyn av plan- och bygglagen, m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (M 1992:03) om översyn av plan- och bygglagen, m.m.
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1992:104, dir. 1993:122 och dir. 1994:65, dir. 1995:90
Utredningen har avgett :
SOU 1993:94 Anpassad kontroll av byggandet.
SOU 1994:36 Miljö och fysisk planering
SOU 1994:134 Överprövning och beslut i plan- och byggärenden
SOU 1996:52 Precisering av handelsändamålet i detaljplan
SOU 1996:168 Översyn av PBL och va-lagen - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sune Andersson, generaldirektör, fr.o.m. 1995-07-01
Bengt-Olof Käck, överlantmätare, t.o.m. 1995-04-17
Sakkunnig : Bertil Adolfsson, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Björn Andersson, förbundsjurist, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Bert Andersson, bitr. överlantmätare, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Fredrik Bonde, chefsjurist, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Bo Eliasson, tekn.dir., fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Carl-Johan Engström, avdelningschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Rolf A. Karlsson, sektionschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Kerstin Kåks, departementsråd
Sakkunnig : Kerstin Kärnekull, arkitekt, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Elisabeth Martin, arkitekt, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Thomas Miller, utvecklingschef, t.o.m. 1995-11-07
Sakkunnig : Fredrik von, avdelningschef, fr.o.m. 1995-11-08
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Britta Ahnmé-Kågerman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-08 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Susanne Arnborg, samhällsbyggnadschef, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Lars Bergrund, byråchef, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Eivor Bucht, t.f. professor
Expert : Nils Cederstierna, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Ivar Eklöf, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Bo Eliasson, teknisk direktör, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Percy Gustafsson, länsjurist, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-07
Expert : Anders Hillgren, länsantikvarie, fr.o.m. 1993-11-16 t.o.m. 1994-04-04
Expert : Cecilia Jensfelt, arkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Tommy Johnson, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Bodil Jönsson, fil.doktor, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Tomas Kalbro, bitr. professor, fr.o.m. 1996-05-30
Expert : Henrik Lagergren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-11-16 t.o.m. 1995-11-07
Expert : Hans Ling, kansliråd, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Torsten Lundberg, länsarkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Birgitta Magnusson, departementssekreterare, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Lars Magnusson, fastighetsekonom, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Bengt Nordqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Louise Nyström, tekn.dr., t.o.m. 1994-04-04
Expert : Anna Peters, byrådirektör, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Michael Porath, landskapsarkitekt, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Peter Rosén, chefsjurist, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-08
Expert : Magnus Svantesson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1994-04-05 t.o.m. 1995-11-05
Expert : Jan Terstad, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-04-04
Expert : Keith Wijkander, överantikvarie, t.o.m. 1995-11-05
Expert : Kerstin Åswald, bitr. miljövårdsdirektör, t.o.m. 1994-04-04
Huvudsekreterare : Peter Rosén, chefsjurist, t.o.m. 1995-11-05
Sekreterare : Stig Hagelstam, jur.kand., t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Henrik Lagergren, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-11-15
Sekreterare : Eije Sjödin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Cecilia Undén, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-07 t.o.m. 1996-08-15
Lisbeth Carlsson, t.o.m. 1994-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (M 1991:01) om kommunernas arbete för en god livsmiljö [ Avslutad 1993 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (M 1991:01) om kommunernas arbete för en god livsmiljö
Departement : Miljö- och naturresursdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1991:20.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:19 Kommunerna och miljöarbetet. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Kjell A. Mattson, landshövding, fr.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Ronald Bergman
Ledamot : Mats Bothén
Ledamot : Martin Lindman
Ledamot : Peter Sörngård
Sakkunnig : Göran Bengtsson, miljövårdsdirektör
Sakkunnig : Carl-Johan Engström, avdelningschef
Sakkunnig : Ulla-Britta Fallenius, avdelningschef
Sakkunnig : Lars Fladvad, sekreterare
Sakkunnig : Peter Gavelin, miljöskyddschef
Sakkunnig : Sören Häggroth, departementsråd
Sakkunnig : Pernilla Knutsson, departementssekreterare
Sakkunnig : Carin Lyckéus, departementssekreterare
Sakkunnig : Kia Regner, miljö- och hälsoskyddschef
Sakkunnig : Dag von, departementsråd
Sakkunnig : Karin Thorn, byråchef
Huvudsekreterare : Guldbrand Skjönberg, miljö- och hälsoskyddschef
Sekreterare : Kristina Feldhusen, byrådirektör
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:19 Kommunerna och miljöarbetet [ pdf |Paragraftecken ]
Miljöskyddskommittén (ME 1989:04) [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Miljöskyddskommittén (ME 1989:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1989:32 och dir 1991:54.
Utredningen har avgett :
SOU 1991:04 Miljölagstiftningen i framtiden,
SOU 1991:05 Sekretariatets kartläggning och analys samt huvudbetänkandet (SOU Miljöbalk och delbetänkandet (SOU 1993:66 Lag om införande av miljöbalken.
SOU 1994:96 Följdlagstiftning till miljöbalken Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Staffan Vängby, justitieråd, t.o.m. 1994-08-31
Ledamot : Erling Bager, led. av riksdagen /fp, t.o.m. 1994-08-31
Ledamot : Lennart Daléus, led. av riksdagen /c, t.o.m. 1994-08-31
Ledamot : Dan Ericsson, led. av riksdagen /kds, t.o.m. 1994-08-31
Ledamot : Lennart Fremling, led. av riksdagen /fp, t.o.m. 1994-08-31
Ledamot : Tom Heyman, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1994-08-31
Ledamot : Inga-Britt Johansson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-06-06
Ledamot : Anne-Sofie Mårtensson, fil. dr, t.o.m. 1994-06-06
Ledamot : Per Olding, hovrättsråd, t.o.m. 1994-08-31
Ledamot : Magnus Persson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-06-06
Ledamot : Ulla Pettersson, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1994-06-06
Ledamot : Ivar Virgin, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1994-08-31
Ledamot : Christer Windén, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Allert Alverborg, direktör, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Stig Gustafsson, chefsjurist, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Guldner Hornsved, förbundsjurist, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Sven Nyberg, ombudsman, t.o.m. 1994-06-06
Expert : Sven-Erik Alhem, chefsåklagare, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Gunnar Björne, regeringsråd, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Mona Blomdin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Bengt Bucht, planeringsdirektör, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Göran Gustavsson, departementssekreterare, t.o.m. 1994-03-15
Expert : Cecilia Hellner, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-03-16 t.o.m. 1994-08-31
Expert : Hans Karlbom, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Roy Ottosson, f.d. led av riksdagen, t.o.m. 1994-06-06
Expert : Thomas Rahmn, överingenjör, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Stefan Rubenson, rättssakkunnig, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Anders Turesson, naturvårdssekreterare, t.o.m. 1994-06-06
Expert : Claes Tjäder, departementsråd, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Eva Wagner, hovrättsråd, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Fredrik Wersäll, departementsråd, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Kitty Victor, enhetschef, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Kristina Widgren, bitr. chefsjurist, t.o.m. 1994-08-31
Expert : Rutger Öijerholm, förste länsassessor, t.o.m. 1994-08-31
Sekreterare : Nils-Erik Andersson, rådman, t.o.m. 1994-09-30
Sekreterare : Susanne Hård, hovrättsassessor, t.o.m. 1994-08-07
Ingela Lambert, t.o.m. 1994-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman