: : :

Medverkande i utredning : Carl-Henrik Ågren

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Carl-Henrik Ågren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Carl-Henrik Ågren medverkat i:

Konsumentberedningen (Jo 1991:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ]

Konsumentberedningen (Jo 1991:A) Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : Jo 1991:A
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-09
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1990:84, 1994:141 och 1996:44.
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 405 10 00
01

Sammansättning


Ordförande : Nyberg, Jan-Erik, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Andersson, Jörgen, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1992-06-16
Ledamot : Andersson, Yngve, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Fredander, Birgitta, fr.o.m. 1991-04-25
Ledamot : Gartvall, Lis, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1991-11-17
Ledamot : Hultén, Staffan, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Janérus, Inge, fr.o.m. 1994-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Jonäng, Gunnel, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Ljungberg, Ulla, fr.o.m. 1992-01-15 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Lundborg, Torsten, fr.o.m. 1993-11-12 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Petersson, Ann-Marie, fr.o.m. 1992-06-17 t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Sandberg, Lars, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1993-11-11
Ledamot : Österberg, Kim, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Sylvan-Johnson, Margareta, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-06-30
Huvudsekreterare : Sylvan-Johnson, Margareta, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1993-07-31
Sekreterare : Axelsson, Marita, fr.o.m. 1991-04-25 t.o.m. 1995-08-25
Sekreterare : Lindahl, Barbro, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1997-05-31
Sekreterare : Lönnblad, Anders, fr.o.m. 1993-08-01 t.o.m. 1995-02-28
Sekreterare : Nilenheim, Charlotte, fr.o.m. 1996-08-05 t.o.m. 1997-03-23
Sekreterare : Sandberg, Håkan, fr.o.m. 1995-03-13 t.o.m. 1995-08-31
Sekreterare : Sjöquist, Stefan, fr.o.m. 1997-01-21 t.o.m. 1997-03-23
Sekreterare : Sylvan-Johnson, Margareta, fr.o.m. 1993-08-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Ågren, Carl-Henrik, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1996-04-22
Ågren, Carl-Henrik, fr.o.m. 1992-03-30

Rapporter

SOU 1994:112Konsumenterna och livsmedels-
kvaliteten
SOU 1994:119Livsmedelspolitik för konsumenterna
- reformen som kom av sig
SOU 1996:62EU, konsumenterna och maten -
Förväntningar och verklighet.
Beredningens uppdrag är slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1990:84

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman