Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Carl Norström

Sök kontaktuppgifter till Carl Norström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Carl Norström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carl Norström medverkat i ( 4 st. ):

Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01) [ Avslutad 2003 ] [ Huvudsekreterare ]
Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-25
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:15 och 2002:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet med bilagedel
Medverkande :
Ordförande : Sven-Åke Johansson, f.d. skoldirektör, fr.o.m. 2000-10-10 t.o.m. 2003-01-31
Ordförande : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-09
Ledamot : Jan Björklund, skolborgarråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Torgny Danielsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Sigbrit Franke, universitetskansler, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Patrik Hansson, ordförande i barn- och ungdomsnämnden, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Tomas Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-07-23
Ledamot : Solveig Lindström, kommunalråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christina Ottosson, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Mats Pertoft, ekonom, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christer Romilson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Margit Viklund, politisk sekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : , Wadman, Per 1:e vice förbundsordföranden, fr.o.m. 2000-07-24 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Ingmari Åberg, förskollärare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-08 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Charlotte Lenman, jurist, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-13
Sakkunnig : Eva Nelfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-04 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annika Nyström Karlsson, ombudsman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Barbro Rosensvärd, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-07
Sakkunniga : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 1999-10-03
Sakkunniga : Helen Westlund, jurist, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-26
Sakkunnig : Annika Åkerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ewa Durhán, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Anneli Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-05
Expert : Karl-Ivar Hultcranzt, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Barbara Martin Korpi, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Frank Nordberg, chefsjurist, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-05-01
Huvudsekreterare : Carl Norström, kammarrättsråd (avliden), fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-10-17
Sekreterare : Claes-Göran Aggebo, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-16
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-13 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-07-05 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Lars Werner, f.d. hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Östen Fredriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jan Lindberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Anna Florell, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:15 Översyn av skollagen, m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet [ pdf |Paragraftecken ]
Ekosekretessutredningen (Ju 1997:04) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Ekosekretessutredningen (Ju 1997:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-10
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:61.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Lilla Kungsgatan 3, Box 347, 40125 GÖTEBORG, tel. växel 031-701 53 50, direktval 031-701 53 58(sekreteraren)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:53 Ekonomisk brottslighet och sekretess
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 1997-04-21 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Ann-Marie Ahlqvist, verksjurist, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1998-12-07
Expert : Anneli Bergholm, polisintendent, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Anna-Lena Dahlqvist, statsåklagare, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Ann-katrine Hübinette, byrådirektör, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Bo Johansson, kronofogde, fr.o.m. 1998-12-08 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Karin Kussak, hovrättsassesor, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-09-30
Expert : Eva Lönqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-09-14 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Jan Nissén, skatteexpert, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Carl Norström, kammarrättsråd, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Jonas Stertman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Gunilla Swahn-Lindström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1998-01-11
Expert : Thomas Tetzell, bankjurist, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Lars Wenne, advokat, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Expert : Christina Westerling, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 1999-05-10
Sekreterare : Charlotte Hallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-17 t.o.m. 1999-05-10
Sekreterare : Eva Lönqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-09-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:53 Ekonomisk brottslighet och sekretess [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Fi 1995:18) om skärpt bekämpning av penningtvätt [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Fi 1995:18) om skärpt bekämpning av penningtvätt
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:132. Utredningen av har avgett (SOU 1997:36) Bekämpande av penningtvätt Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Per Anclow, kammarrättslagman, fr.o.m. 1995-11-16
Sakkunnig : Christer Fogelberg, chef över Finanspolisen, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Thomas Grahn, inspektör, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Anders Norberg, revisor, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Carl Norström, kammarrättsråd, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Ella Nyström, hovrättsråd, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Tomas Tetzell, bankjurist, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Björn Blomqvist, statsåklagare, fr.o.m. 1995-12-15
Sekreterare : Anders Cedhagen, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-15
Sekreterare : Susanne Jannesson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:36 Bekämpande av penningtvätt [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (C 1995:11) om trossamfundens rättsliga reglering [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (C 1995:11) om trossamfundens rättsliga reglering
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:162.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:41 Rättslig reglering - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Pär-Axel Sahlberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Ingrid Alander, jur.kand., fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Birgitta Bloom, avtalssekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Birgitta Eilemar, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Ingvar Paulsson, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Ragnar Persenius, kyrkosekreterare, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Bertil Wennberg, vice kanslichef i KU, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carl Norström, kammarrättsråd, fr.o.m. 1996-02-26 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Lars Bjurstam, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-12 t.o.m. 1997-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:41 Staten och trossamfunden – Rättslig reglering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman